OCAK 2022 VEDİK TÜRKİYE YORUMLARI

Türkiye yeni yıla, Aralık ayında yaşanan Güneş Tutulması’ nın ve Hint Astrolojisine göre Akrep-Boğa ekseninde diğer tüm gezegenleri sıkıştıran Kala Sarpa Yoga enerjisinin gölgesi altında giriyor olacak.

Ülke haritamız Ocak ayına; geri giden gezegenler, Vedik Astrolojisine göre aktif hale gelen özel yogalar nedeni ile bir hayli hızlı ve etkileyici bir giriş yapacak.

Şimdi sırası ile gökyüzünde yaşayacağımız olaylara ülke haritamız üzerinden göz gezdirelim…

Tüm ay boyunca Plüton, Satürn ile birlikte –geçtiğimiz aylarda da olduğu gibi- Oğlak Burcu içerisinden ekonomiyi gösteren evimizi, kötü enerjilerle göz hapsinde tutmaya devam edecek.

Türkiye’ nin en önemli gündem maddesi maalesef Ocak ayında da ekonomi olmaya devam edecek.

Hatta hepimizi diken üstünde tutan bu etki Nisan ayının sonuna kadar geçerliliğini yitirmeyecek.

Ocak ayına özel bunun en önemli sebebi: 14 Ocak’ ta Retro hareketine başlayıp, 2 Şubat’ a kadar Oğlak Burcu içerisinde gerilemesine devam edecek Merkür olacak.

Ülke haritamızda Merkür; Satürn, Güneş ve Plüton’ un yanında Retro hareketini 8. Evimiz içerisinde gerçekleştirecek.

Yani halkın satın alma ve finansal gücünü gösteren 2. Evimizin tam karşısında.

Zaten sıkıntılı bir süreç içerisinden geçen ekonomimiz adına yine olumsuz gezegen enerjilerinden biri ile Ocak ayında muhatap olacağız.

Ocak ayında yaşayacağımız Merkür Retrosu hükümetin ekonomik anlamda yaptığı müdahalelerini tekrardan gözden geçirmesini gündeme getirecektir.

2021 yılında gerek Covit; gerekse kurlar-spekülatif kazanç araçları ilintili yaşanan ekonomik zorlukların nasıl atlatılacağı, kayıpların nasıl yerine konacağı ile ilgili bir çalışma vergi ve faiz oranlarını da kapsayacak şekilde, Merkür Retrosu esnasında söz konusu olabilir.

Ekonomiyi yeniden yapılandırma ile ilgili Ocak ayından başlayacak yeni bir süreç de potansiyel etkiler arasında.

Ay sonuna doğru, 20-26 Ocak’ ta, Güneş ve Merkür’ ün tam kavuşum yapması ise geçmişte alınan bazı yanlış ekonomik kararların düzeltilmesi gerekliliğini doğurabilir.

16 -19 Ocak tarihlerinde yaşanacak Plüton ve Güneş kavuşumu ise devlet otoritesinin halk üzerindeki kontrol isteğinin artmasına, Merkür Retrosu sebebi ile de teknolojik iletişim araçları ilintili bazı kısıtlamaların gündeme taşınmasına aracılık edebilir.

26 Ocak-16 Şubat arasında Merkür ve Plüton’ un birbirlerine çok yakın seyredecek olmaları ise devletin kontrol etme ve baskı isteğine karşı, halkın kaçınılmaz şekilde tepki vermesi etkisini yaratabilir.

Tüm bu olumsuz enerjilerin üzerine 18 Ocak’ ta Yengeç Burcu içerisinde ve Türkiye’ nin 2. Yani ekonomisini gösteren noktada gerçekleşecek olan Dolunay süreci ise halkın yaşadığı sıkıntıların iktidar tarafından inkar edilemez şekilde farkına varılmasına yarayacak bir takım olayların vukuu bulmasına zemin hazırlayabilir.

Özellikle yiyecek – içecek, temel gıda maddeleri ile ilgili fırsatçıların yaptığı spekülasyonların tespit edilmesi ve bunun üzerine inşa edilecek bir takım olaylar zinciri bu 18 Ocak Dolunay süreci ile tetiklenebilir.

Tüm ay boyunca bulunduğu konumu koruyacak olan gezegenlerden biri olan Jüpiter ise hukuk ve adaleti, muhafazakâr kesimleri, diyaneti, yurt dışı ilişkilerimizi temsil eden 9. Evimiz içerisinde, saydığım konu başlıklarını ilgilendiren süregelen problemlerimizi büyütmeye devam ediyor olacak.

Yer değişikliği yapmadan bulunduğu burç kuşağında kalmaya devam edecek bir başka gezegen çifti ise Türkiye’ nin 12. Evine denk gelen Boğa Burcu içerisindeki Rahu ile Akrep Burcu içerisindeki 6. Evimize denk gelen Ketu olacak.

Rahu ve Ketu’ nun bulundukları yerden karıştıkları görünümler, aktif hale getirdikleri Yoga’ lar ise zaten Mart sonuna kadar Türkiye’ nin en ciddi problemlerine vurgu yapmaya devam edecekleri alanları işaret etmekteler.

Örneğin Ocak ayının enerjilerini zorlaştıran Rahu ve Ketu’ nun oluşturduğu Kala Sarpa Yoga, Nisan ortalarına kadar geçerliliğini koruyacak ve Türkiye’ nin başını ağrıtmaya, işleri daha da yokuşa sürmeye devam ediyor olacak.

Kala Sarpa Yoga Türkiye’ nin 6. ve 12. Ev eksenleri arasında gezegenleri sıkıştırıp aktif halde iken: ülkemizi düşmanlar-gizli örgütlenmeler, anlaşmalar, dış ilişkiler, ifşa olan sırlar, borçlar ile ilgili zorlu durumlarla sınayacak demektir.

Ayrıca bulundukları burç kuşağı itibariyle de (Boğa – Akrep) finans piyasaları için pek iç açıcı gelişmelerin yaşanacağını söylemek mümkün gözükmüyor…

Hint Astrolojisine göre Yay Burcu içerisinde 2 Ocak tarihinde ve Türkiye’ nin 7. Evinde gerçekleşecek olan Yeni Ay; adalet ve gerçeği arayan Poorvashadha Takımyıldızına denk düşüyor olacak.

Burası bizim yurt dışı ilişkilerimizi, anlaşmalarımızı, rakiplerimizi, ithalat-ihracat durumumuzu, toplumsal huzurumuzu gösteren nokta.

Ve maalesef ülke haritamızda bu ay en fazla gezegen enerjisi altında kalacak yerlerden bir tanesi de burası olacak.

Dış ülkelerle aramızda geçmişten gelen bazı hesaplaşmaların, örtbas edilmiş bazı gerçeklerin bu Yeni Ay süreci ile tekrar gündeme gelmesini, ortaya çıkmasını beklemek yanlış olmayacaktır.

Zira Yeni Ay, Retro Venüs- gizli bilgileri içeren 12. evimizin de yöneticisi konumunda– ile kavuşum halinde gerçekleşecek ve sırları, gerçeği/adaleti arayan bir Takımyıldız içerisinde bu süreci deneyimliyor olacağız.

Ortaya yine belgeler, anlaşmalar ülkemizin bilinirliğine zarar verecek şekilde dökülme potansiyeline sahip.

Ayrıca Ocak ayının ilk ve son günlerinde Vedik Astrolojisine göre düşmanlarımızı gösteren 6. Evimizin içerisinde geçiş yapan Mars –Ocak ayının sonlarında da Ay- Aralık ayında gerçekleşen Güneş Tutulmasının derecelerine dokunuyor olacak ki; bu da düşmanca ve pek de hayrımıza olmayacak tavırlar ile karşı karşıya kalacağımızın bir başka sinyali gibi durmakta.

Ocak ayı içerisinde hareket halinde olacak gezegenlerden bir tanesi de Mars.

Hint Astrolojisine göre Mars, Akrep Burcunu terk edip, Yay Burcuna geçene kadar; 12-18 Ocak tarihleri arasında Gandanta/Boğulma derecelerinde ilerleyecek.

Bu durum hem ülkemiz hem de dünya açısından doğal felaketler için bir tetikleyici unsur oluşturabilir.

Özellikle fırtına, çok sert hava koşulları ve depremler için ayın 18’ indeki oluşumlar bir hayli dikkat çekici gözükmekteler.

Ocak 18’ de Uranüs Retro’ sunu bitirip, düz harekete başlayacak ki; bu başlı başına doğal felaketler için astrolojik olarak bir tetikleyici unsur oluşturabilir bir durumdur.

Yine ayın 18’ inde Gandanta Mars, Rahu ile üstelik de Kala Sarpa Yoga’ nın içerisinde sıkışmış vaziyette çok sert bir etkileşim içerisinde bulunacak ki; bu da maalesef doğal afetler için sıkıntılı bir enerji göstergesi.

Tüm bunların üzerine bir de 18’ in de gökyüzünde Dolunay enerjisi hüküm sürüyor olacak ki geçmiş yılları incelediğimizde istatistiki olarak Ay fazlarının da doğal afetlerde önemli bir rolü olduğunu görmek son derece mümkün.

Vedik Astrolojisine göre Mars’ ın Yay Burcu’ na 16’ sı itibariyle geçişi; Venüs Retro’ sunun geçtiğimiz Aralık’ ta başlattığı adaleti ve gerçeği arama isteğini iyice körükleyerek, tüm dünyada ve ülkemizde insanların hak-hukuk-adalet arayışlarını şiddetlendirebilir.

Toplulukların haklarını savunmak üzere tepki gösterdiklerini görebiliriz.

Mars’ ın Yay Burcu’ na adım atmadan evvel, 16 Ocak’ a kadar Neptün’ e görünüm yapıyor olması da dünya üzerinde gaz ve petrol fiyatlarında artış yaşanmasına sebebiyet verebilecek bir enerjidir.

Bu artışın özellikle ulaşım ve nakliye sektörlerine yapacağı yansıma da insanların memnuniyetsizliği ve tepki vermeleri üzerinde etkili bir neden olabilir.

Son olarak Ocak ayının 29 una kadar hükmünü sürecek olan Venüs Retrosu, yukarıda yeri geldikçe sıraladığım etkilerin yanında doğal temsilcisi olduğu kadınlar ile ilgili toplumsal sorunların altını da yeni yılın ilk günlerinde çizmeye devam edecektir diye düşünmekteyim.

Bu durum maalesef yine üzücü kadına şiddet haberleri ile muhatap olmamızı gündeme taşıyabilir.

Ayrıca Venüs ülke haritamızda eğitim ve çocukları-gençleri gösteren 5. Evin de yöneticisi konumunda bulunduğundan, eğitim sistemimizde bazı eski uygulamaların özellikle Covit sebebi ile tekrar gündeme gelebilmesi de söz konusu olabilir.

Venüs Retrosu cerahati akıttıktan sonra iyileşme sağlamak isteyecektir.

Bu nedenle de 2021’ in başlarında bizi yurt dışı ilişkilerimiz, gizli anlaşmalar, dış ticaret gibi alanlarda zorladıktan sonra 2022’ nin sonlarına doğru bu konularda bir iyileşme süreci bekleyebiliriz.

6-10 Ocak tarihlerinde Venüs’ ün Güneş tarafından yanık hale gelmesi ile birlikte dış ülkeler ile aramızdaki tansiyon iyice şiddetlenme eğilimi gösterebilir.

Ancak bu enerjinin Ocak ayı içerisinde Karmik Birleşim Yoga’ sını da aktif hale getirmesinden dolayı şimdilik çok yıkıcı bir etki vermeyeceğini de ön görmekteyim.

Not: Tüm gezegen yerleşimleri Vedik Astrolojisine, yani Sideral Zodyak’ a göre aktarılmaktadır. Batı Astrolojisi disiplini ile yazılmış yazıları okuyup, “Mars şu burçta değil miydi? Satürn çoktan bu burca geçmemiş miydi?” gibi soruları bana yöneltmemenizi önemle rica ediyorum…

Merak ettiğiniz kavramlar için: “Kısa Bilgiler” Bölümüne bakabilirsiniz.

Herkese huzurlu, sağlıklı ve refah dolu bir sene dilerim!

Sevgilerimle

©Hint Astroloğu

30 Aralık 2021

Paylaş