OCAK 2017 ve TÜRKİYE

Türkiye için yeni yılın ilk ayı, gökyüzünde Hint Astrolojisine göre, Kova Burcu içerisinde bir araya gelen Ketu, Mars ve Venüs gezegenlerinin vurgusu ile şekilleniyor.

Kova Burcu Türkiye Vedik Haritasında 9. Eve denk gelmekte…

Ayrıca 26 Ocak 2017 tarihinde Türkiye’ nin Akrep Burcunda ve 6. Evinde uzun süredir konaklayan, terör saldırılarını, askeri/silahlı güçlerini, düşmanlarını, toplumun en önemli gündem maddesi haline getiren Satürn, yer değiştirecek…

Bu hareket, gökyüzünde en ağır hareket eden gezegen olan Satürn (Satürn yaklaşık 2,5 senede bir burç değiştirir.) tarafından yapılacağı için Ocak ayının Türkiye açısından kritik enerjiler barındırmasına sebep oluyor.

Zira ağır hareket eden gezegenlerin (Satürn, Jüpiter, Rahu, Ketu gibi…) burç değiştirme süreçleri, gezegenin olumlu niteliklerini zayıflattığı ve son hamlelerini ortaya koymaya daha müsait bir zemin hazırladığı için biraz sancılı sonuçlar doğurabilmektedir.

Ocak 2017’ yi Türkiye haritası açısından kritik kılan bir etki de 12 Ocak’ ta tam ülke Yükselen ve Natal Ay gezegeninin içinde bulunduğu İkizler Burcunda yaşanacak olan Dolunay

Aralık 2016’ nın son günlerinde gerçekleşen Yeni Ay’ ın tetiklediği enerjinin tamamlanması niteliğini taşıyan bu Dolunay’ ın ülke Yükselenimiz içerisinde oluşması ise bizi yakından ilgilendirecek, toplumsal duygularımızı fazlası ile hareketlendirebilecek gelişmelere aracılık edebilir.

Özellikle Ay Dolunay fazına geçmeden hemen önce 9 Ocak itibariyle, gökyüzündeki gezegen yerleşimleri oldukça gergin bir enerji yaratan kare görünüm etkisinde olacağından, toplumsal olarak kayıp yaşayabileceğimiz olumsuz vakaların yaşanmasına söz konusu olabilir.

Hatta bu tarihten daha önce, 8 Ocak itibariyle Retro’ dan düz harekete geçecek olan Merkür de 5 gün boyunca istasyon –yine gezegen açısından olumsuz enerjiler yayan, güçsüz bir durum- konumunda bulunacağı için Ocak 2017’ nin çok parlak ve olumlu enerjileri açığa çıkartmasını beklemek biraz fazla iyimser bir bakış açısı gerektirmekte…

Ay’ ın Türkiye Haritasında para evinin yöneticisi konumunda bulunması da Ocak ayında yaşanacak Yükselen üzerindeki Dolunay enerjisinin ekonomik parametreler açısından yeni bir dalgalanma etkisi yaratabilme potansiyeline de açık bir durum yaratmakta.

Şimdi tüm bu sıraladığım gezegen yerleşimlerinin Türkiye açısından Ocak ayında tetikleyebileceği olaylar potansiyelini Ev yerleşimleri açısından biraz detaylandırmak istiyorum.

Her şeyden önce Kova Burçlar arasında “toplumsal” niteliği ile fazlasıyla ön plana çıkar. Ketu, Mars ve Venüs’ ün 20 Ocak tarihine kadar bu Burç kuşağının içinde yer alması toplumsal olayların, toplumun genelini etkileyecek olayların yaşanmasına aracılık etme potansiyeline sahip.

Venüs’ ün Türkiye haritasında 12. Evin yöneticisi olması itibariyle “kayıp” niteliği taşıyan olaylara aracılık etme etkisini bir kenara koyalım. Mars ve Ketu birlikteliği Hint Astrolojisinde zaten başlı başına olumsuz bir enerjidir. Şok edici olayları tetikler. Hiç beklemediğimiz şeylerle yüzleşmemize neden olur.

Ketu temsil ettiği nitelikler açısından ise gizli, kapaklı ve net olarak anlaşılamayan, algılattığının dışında gerçekleri, gizemleri tetikleyen bir yapıdadır. Tedirginlik vermek, kuruntucu, takıntılı olmakla yakından ilişkilidir.

Kova Burcu içerisindeki bu 3 gezegenin birlikteliği bizi toplum olarak çok tedirgin bir atmosferin içerisinden geçireceğe benzemektedir. Ayrıca bu yerleşim, kayıplar yaşadığımız, “bu kadar da olmaz” diyeceğimiz olayların halkın psikolojisi üzerinde takıntılı ve sağlıksız bir ruh halini hakim kılacağını işaret etmekte.

Yaşanacak/yaşanmış olumsuz olayların iç yüzleri, gerçek nedenleri ile ilgili de halkın tam olarak net bilgilere aslında pek de ulaşamayacağını söylemek mümkün. Gökyüzünün Kova Burcundaki bu vurgusu, Türkiye’ nin tam olarak 9. Evi üzerinde gerçekleşiyor. Burası, yazılarımı takip edenlerin aşina olduğu gibi, ülke astrolojisi için dini görüşlerin, muhafazakâr düşünceyi temsil edenlerin ve fanatiklerin evi.

Yani Ocak ayında yine toplumda din tabanlı tartışmaların, görüş ayrılıklarının ve bu düşünceye bağlantı yapan şiddet içerikli olayların yaşanabileceği potansiyeline işaret ediyor gökyüzü. Çünkü bu gezegen kombinasyonun bir tarafında Türkiye’ nin düşmanlarını, ülke savunmasını, silahlı güçlerini yöneten 6. Evinin temsilcisi Mars bulunmakta.

Mars’ ın ateşli silahlar, yangınlar ve patlayıcıların doğal temsilcisi olduğunu da belirtmekte fayda var…

9. Ev aynı zamanda devlet otoritesinin başını da temsil etmekte. Devlet büyüklerini ilgilendiren şok haberler, gelişmeler, özellikle de Türkiye’ nin Yurt dışı ilişkilerini içeren gerginlikler Ocak ayı içerisinde hala yaşanma potansiyeline sahip. Adalet sistemimiz ile ilgili skandallar, yükseköğrenim kurumlarını, öğretmelerini ve görevlilerini ilgilendiren nahoş gelişmeler, medya basın-yayın mensupları ilintili sıkıntılı süreçler, dış ticaret ilintili kriz niteliğindeki olayların yaşanması gibi pek çok konu yılın ilk ayında tetiklenebilir…

Tüm bu sıraladığım konu başlıkları arasında bizim devlet otoritemizi temsil eden kişiler/makamlar ve yurt dışı ile olan ilişkilerimiz, bana göre en fazla öne çıkan başlık durumunda. Çünkü Merkür’ ün düz harekete geçmeden önce ve sonrasında kalacağı istasyon pozisyonu ve hemen akabinde Türkiye’ nin direkt kendisini ilgilendiren, okların Türkiye üzerine yöneleceğini gösteren Dolunay etkisi 1-7. Evler eksenini aşırı ön plana çıkarmak ister gibi duruyor.

7. Evin ülke/mundane astrolojisinde en başta temsil ettiği konu “yurt dışı ilişkiler” dir. Uluslararası arenada müttefik veya düşman olduğumuz devletler ile ilişkilerimiz çok önemli bir hale gelebilir.

Bu ev aynı zamanda toplumun birbiri ile uyumunu da temsil etmektedir ki; bu konu özellikle 26 Ocak tarihinde Satürn’ ün bu eve geçiş yapıp 2,5 sene boyunca konaklayacak olması nedeni ile önümüzdeki gün, ay ve maalesef yıllarda, ciddi yüzleşmelere, gerçeklerin kabulüne, çetin yollardan geçerek –yani bizi çok zorlayarak- belli bir zeminde anlaşmak-uyumu yakalamak adına bizi çok sınavlardan geçirecek demektir…

Satürn bizi uzun süredir 6. Evimiz üzerinde yaptığı sınavları ile hayli yordu. Pek çok terör olayı ve en son yaz aylarında darbe girişimi ile zirve yapan tatsız zamanlar yaşadık. Şimdi dikkat çekmek istediği konu başlığını Yay Burcuna ve Türkiye’ nin 7. Evine yapacağı geçişi ile biraz değiştirecek gibi durmakta.

Ancak Satürn Akrep Burcundan çıkış yapmadan önce, Ocak ayının tamamında ve Şubat, Mart aylarında da! Vedik Astrolojisinde Gandanta denilen çok tehlikeli bir noktadan geçecek.

Gandanta bölgesinden geçen gezegenler çok riskli enerjiler yayarlar ve pek olumlu olayları tetiklemezler. Satürn düşmanlar ve yer altı organizasyonları, kanun dışı faaliyetleri temsil eden bir noktayı terk ederken; bize gerginlik konusunda hafızalarımızda yer edecek bir olayla, polis-asker gibi silahlı güçleri ön plana çıkartmak zorunda bırakarak veda etmek isteyebilir…

Toplum olarak tedirginiz.

Bu tedirginlik psikolojisini beslemek doğru olmamakla birlikte; gökyüzünün bu yerleşimlerini astroloji bilgisiyle yorumlayan herkesin göreceği çok açık bir tablo maalesef büyük bir netlikle gözünüzün önüne serilmektedir. O nedenle dikkatli ve tedbirli olmayı elden bırakmamamız gereken günlerden geçmekteyiz. Bunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var…

Sevgilerimle

©Hint Astroloğu

1 Ocak 2017

 

 

 

 

Paylaş