NİSAN 2018 ve TÜRKİYE

Türkiye Nisan ayının etkilerine Mart’ ın son gününde toprak bütünlüğünü ve milliyetçilik duygularının temsilcisi olan 4. Evinde -tam karşısında Gerileyen Merkür ve Gerilemeye hazırlanan Satürn’ ün sert görünümleri altındaki- Dolunay etkisi ile merhaba diyecek.

Bu da sınırlarımız, topraklarımızın korunması, vatanımız ile ilgili konuların geçtiğimiz aylardaki gibi fazlası ile göz önünde olmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Nisan ayının girişini Dolunay nedeni ile iyice tetiklenen vatanseverlik duyguları ile karşılayabiliriz. Bu da devam eden operasyonlarla ilgili ülke gündemimizin, Nisan ayına hızlı bir başlangıç yapması anlamına gelebilir.

Devlet otoritesini, devlet başkanını ve iktidar partisini temsil eden 10. Evimiz içerisinde gerileme hareketine Nisan 15’e kadar devam edecek olan Merkür, ayın 2. Yarısı itibariyle Retro’sunu bitirecek.

Ancak bu sefer de 9 Mayıs’ a kadar düşüşte /debil (Enerjilerini doğasına uygun şekilde yansıtamadığı) olduğu Balık Burcu içerisinde konaklamayı sürdürecek ki; bu da devlet otoritesini temsil eden kişiler tarafından uygun olmayan, işe geldiği gibi ifade edilmiş beyanların -tıpkı Mart ayında olduğu gibi- yine söylenebileceğini göstermekte.

Bu evin içerisinde Mart ayında Venüs’ ün varlığı, bizi 10. Evin bir diğer temsil ettiği dış ülkeler arasındaki itibarımız anlamında çok zorlamadan geçiş yapmaya taşımıştı.

Ancak Nisan ayının tamamında Venüs’ ün desteğinden mahrum, Mars görünümünde ve içerisinde devlet otoritemizi akılcı hamleler yapmaktan alıkoyacak yarım yamalak çalışan Merkür ile baş başa kalacağız.

Yani dış ülkeler ile aramızda yaşanacak bir kriz ya da çelişki durumunda yürütülen dış politikanın ülkemiz repütasyonuna zarar verecek şekilde gelişme potansiyeli bulunmakta.

Ancak iyi ve umut verici haber şu ki; 14 Nisan itibariyle Türkiye’ nin 11. Evine Yücelim Burcuna geçiş yapacak, devlet otoritesinin başını temsil eden Güneş, bize olası bir anlaşmazlık durumunda, müttefiklerimiz tarafından destek olunabileceğini, ayrıca hükümetin kararlı ve güçlü duruşu ile gelişen olayların Türkiye’ nin isteyeceği şekilde sonuçlanabileceği göstermekte.

Aynı şekilde 16 Nisan tarihinde Hint Astrolojisine göre yine 11. Evimizde gerçekleşecek Yeni Ay; Türkiye olarak hedeflediğimiz, olmasını arzu ettiğimiz bir olayın da pozitif şekilde sonuçlanabilme yoluna doğru ilerlemesini tetikleyebilir. Ya da bu tarih civarlarında yaşanacak bazı gelişmeler ülke gündeminde pozitif bir atmosferin hakim olmaya başlamasına aracılık edebilir.

16 Nisan Yeni Ay’ ı, oluşumu esnasında Venüs’ ün de bu enerjiye eşlik etmesinden dolayı kadınlar, cinsel istismarlar ilintili bir konun da gündeme taşınması etkisi söz konusu olma potansiyeline sahip.

Zira Mundane’ de (Ülke Astrolojisi) 11. Ev toplumsal olaylarla da ilintili bir noktadır ve Vedik Astrolojide Venüs bizim kayıplar evimizin de yöneticisi konumunda bulunduğundan toplumun dikkatini çekecek meselenin olumsuz bir başlık olabileceği kanaatim ağır basmakta.

Ay ortası itibariyle açığa çıkan ve Yeni Ay enerjisiyle tetiklenen toplumsal ve kadınları ilgilendiren bir olay, ay sonunda 5. Evimizde gençleri, öğrencileri, eğitim gören kesimleri, sanatçıları temsil eden noktada oluşacak Dolunay enerjisi ile bu kesimlerden insanların göz önüne taşındığı bir noktaya ulaşarak dikkat çekici hale gelebilir.

Bu ay 17 Nisan’ da 6 Eylül’ e kadar sürecek olan uzun soluklu Retro hareketine başlayacak gezegenlerden biri de Satürn ve kendisi uzun süredir Türkiye’ nin 7. Evi içerisinde yabancı ülkeler ile ilişkilerimizi çetin bir sınavın içerisinden geçirmekte.

Geri hareketine başlaması ile birlikte, hali hazırda Jüpiter’ in de geri giden enerjisi ile birleşerek, Türkiye açısından yabancı ülkeler ile olan ilişkileri daha farklı sorunlar ile gerginleştirebilir.

Retrosu boyunca geçmişte yaşanmış bazı olayların tekrar gündeme gelmesi, üstü kapatılan sırların açığa çıkması, gizlenen skandalların ortaya serilmesi ve bu gelişmelerin sonucunda yabancı devletlerle olan iletişimimizin sıkıntılı bir atmosfere bürünmesi söz konusu potansiyel Satürn Gerilemesi etkilerinden.

Süreç her ne kadar Jüpiter ve Satürn Gerilemeleri ile bu aylarda başlamış olsa da bunun en etkin olacağı zaman diliminin Mars’ ın Mayıs itibariyle 8. Evimize yerleşeceği günlerde gerçekleşeceğini düşünmekteyim.

Ancak Satürn Hint Astrolojisine göre 7. Evimiz içerisinde hem Retro olması, hem de yanında tansiyonu yükselten Mars’ ı da tüm Nisan boyunca bulundurması sebebi ile bizim dış dünya ile olan iletişimimizde yine pürüzüler ve gerginlikler yaratmaya devam edecektir.

20 Nisan itibariyle Vedik Astrolojiye göre Boğa Burcu içerisine geçiş yapacak olan Venüs ise açık düşmanlık göstermeyen ancak yine de Türkiye’ nin aleyhine çalışan gizli güçlerin hareketlenmesine sebep olabilir.

Ayrıca Node ‘ların yani Rahu ve Ketu’ nun bulundukları yerlerde de daha uzun bir müddet değişiklik olmayacağı için Türkiye’ nin ekonomik anlamda yürüdüğü tehlikeli yolun da henüz iyileşmesi maalesef söz konusu değil. Nisan ayında Venüs’ ün çıkışları ve toplumun refahını gösteren 12. Ev içeresindeki yolculuğu da göz önünde bulundurulduğunda, ekonomik anlamda hepimizin tedbirli ve risk almadan davranmaya devam etmesi gerektiğini yine tekrarlamak istiyorum…

Sevgilerimle,

©Hint Astroloğu

28 Mart 2018

 

 

 

 

 

 

Paylaş