NİSAN 2017 BURÇ YORUMLARI

Nisan 2017, gökyüzünde geri harekette bulunan gezegenlerin etkisi ile bize merhaba diyecek ve bu açıdan hepimizin hayatlarına enteresan enerjiler yansıtması olası.

Çünkü Nisan ayının belirli günlerinde Jüpiter, Satürn, Merkür ve Venüs, yani 4 gezegen geri gidecekler. Gökyüzünde Retro hareket yapmayan tek enerji Mars’ a ait olacak.  Vedik Astrolojide kullanılan 9 gezegenden 4 tanesi zaten hiçbir zaman Retro/geri hareket yapmazlar. (Meraklıları için Rahu ve Ketu zaten sürekli geri hareketle ilerlerler. Ay ve Güneş ise geri hareket yapmayan diğer gezegenlerdir.)

Özellikle 10-15 Nisan tarih aralığında Hint Astrolojisi’ ne göre gök kubbede Jüpiter, Satürn, Merkür ve Venüs; hepsi aynı anda geri harekette olacaklar. 4 gezegenin birden aynı anda Retro hareket halinde olması, sık sık rastlanan bir Astrolojik kombinasyon değildir. O nedenle de herkes adına pek de kolay yönetilecek enerjiler içerisinden geçeceğimizi açıkçası sanmıyorum.

Özellikle doğum haritalarında Geri/Retro harekette gezegen yerleşimine sahip olmayanlar açısından bu süreç biraz daha zorlayıcı olabilir. Tam tersi de doğum haritasında geri hareketli gezegenlere sahip olanlar için geçerli. Yani doğduğunuz anda gökyüzünde Merkür geri hareketli ise Nisan ayında geri giden Merkür’ den daha az olumsuz enerji alırsınız.

Şimdi bu geri hareketli gezegenlerin sırasıyla hangi tarihlerde potansiyel olarak ne etkiler verebileceğine bakalım…

Genel olarak geri giden gezegenler normalde verdikleri etkilerin gücünü azaltarak bize enerjilerini yansıtırlar. Örneğin: Venüs kısaca güzelliğin, lüksün, konforun, paranın ve aşkın temsilcisi olarak geri harekette olduğunda; bu konular üzerindeki desteğini bizden önemli ölçüde esirger. Ancak gökyüzünde bu kadar geri giden gezegen enerjisi olduğunda, kendi içimize dönüp sorgulamak, gerçek yolumuzu keşfetmek, ilerisi için plan, hazırlık yapmak, yeni fikirlerle dünyamızı geliştirmek adına da son derece olumlu etkiler altındayız demektir. Olumsuz etkilerin içerisinde boğulmak yerine Retro hareketleri ilerisi için hazırlanmak adına verimli şekilde kullanabiliriz.

Mart ayının neredeyse tamamında geri hareket halinde olan Venüs, Nisan 15’ e kadar bu durumunu koruyacak. 18’ine kadar da kendisini toparlama sürecini geçirmek zorunda. Pek çoğumuzun Mart ayında tecrübe ettiği: kendini sıkıntılı hissetme, hayattan zevk alamama, negatif düşüncelere boğulma, beklenen gelirlerde aksamalar yaşanması, kendini güzel-çekici hissetmeme, sevgili/eş ile problemler yaşama gibi etkiler 18 Nisan’ a kadar geçerliliğini koruyor. Özellikle yöneticisi olduğu Boğa ve Terazi Yükselenler ile içinde geri gittiği Balık Yükselene sahip olanlar için durum biraz daha sancılı. Çünkü bu 3 Burç için kafasını toplayıp bir şeye odaklanmak da bu süreçte biraz zorlu bir durum halinde. Ayrıca doğal temsilcisi olduğu aşk konusu açısından da Mart itibariyle bu geri hareketi esnasında Venüs pek çok ilişkiyi zorlu sınavlardan geçirmeye başladı. Nisan’ ın 18’ ine kadar da ilişkileri sınamaya devam edecek. Venüs Retrosu esnasında ilişkilerimizdeki sorunlar gözümüze gözümüze batmaya başladı. Ancak bu süreçte, tam tersi bir dürtü içerisinde olsanız da bir ilişkiyi sonlandırmak adına keskin kararlar almamaya çalışmanızı tavsiye ederim. Çünkü genellikle Venüs Retrosunda bitirilen bir ilişkide, bitmemiş duygular daha sonra yeniden aynı ilişkiyi önünüze çıkartma potansiyeline sahiptir.

7 Nisan tarihinde ise Satürn Hint Astrolojisine göre Yay Burcunda uzun süre devam edecek olan geri hareketine başlayacak. Disipline olmakta, bir şeye odaklanmakta, sorumluluklarımızın gereğini layıkıyla yerine getirmekte bizi zorlayacak bir gökyüzü etkisi daha! Sudan sebeplerle üzerine gitmemiz gereken şeylerden kaçmaya, onları bir başka zamana ertelemeye çalışacağız. Gökyüzü sorumluluk bilincimizi, sebat etme yeteneğimizi gevşetme eğiliminde yani.

10 Nisan’ da ise Merkür yine Vedik Astroloji’ ye göre Koç Burcunda Retro hareketine başlayarak Venüs ve Satürn’ e eşlik edecek. Teknolojiyi, bilgisayar, telefon, elektronik aletler gibi şeyleri temsil eden Merkür’ün geri harekette oluşu, artık pek çoğumuzun bildiği gibi bu konularda hayatımıza zorluklar getirmesi ile kendini belli edecek. Aynı zamanda zihin dağınıklığı, dikkatsizlik ve ticari hayatta hatalı kararların alınması, ticari girişimleri sonuca ulaştırmakta zorluklar gibi etkiler de olası Merkür Retrosu sonuçları arasında. Yaptığınız yazışmalara, önemli konuşmalara Nisan ayında daha dikkatli şekilde odaklanmalısınız.

Sonuncu Retro gezegenimiz ise uzun süredir zaten geri harekette bulunan ve Nisan ayının tamamında da buna devam edecek olan gökyüzünün büyük iyicili Jüpiter. Bazılarımıza (harita etkilerine göre) Jüpiter Retrosu çocuklar, eğitim ilintili problemler yaşatırken, genel olarak bizlerden geri hareketi esnasında optimist bakış açısını esirgemekte. İnançla ileriye bakma, umut etme enerjimizi geri hareketi esnasında oldukça zayıflatmış bulunuyor. Karşılık beklemeden verici olmakta, anlayış göstermekte zorlanıyoruz. Bazılarımız için genel hayat bereketini de maalesef düşürmüş durumda. Şubat ayından beri içinden geçtiğimiz bu etki Nisan ayının tamamında da geçerliliğini koruyacak.

Nisan ayında geri harekette bulunmayan tek gezegen Mars ise 14 Nisan’ a kadar Hint Astrolojisine göre yönettiği Koç Burcunda bize yapmak istediklerimiz için harekete geçme anlamında gerekli dürtüyü ve enerjiyi sağlayarak destek olacak. Kafasında hedeflediği bazı şeyler için adım atmak isteyenler bu süreci kullanabilirler.

Ayrıca 28 Nisan tarihinde Hint Astrolojisinde en uğurlu gün olarak bilinen “Akshaya Tritiya”’yı yaşayacağız. Gökyüzümüzün iki ışık kaynağının Güneş ve Ay ‘ın senede 1 kez ve aynı anda yüceldiği Koç ve Boğa Burçlarındaki yerleşimleri -her ne kadar bu seneki genel enerjiler Retro giden gezegenler sebebi ile biraz yaralı olsa da- bize yeni başlangıçlara adım atmak, yeni bir iş, yeni bir ilişki, niyet edilen yeni bir düzen için uğurlu etkiler sunacaklar. Aklınızda yeni başlatılacak bir konu, olay varsa 28 Nisan tarihini kullanabilirsiniz.

Tüm bu gezegen enerjilerini teslim olmadan, aldığınız etkiyle mücadele etmeniz için izah etmeye çalışmaktayım. Astrolojinin temel felsefesi özgür irade ile içinden geçtiğimiz enerjiyi yönetmek için bize yardımcı olmaya, yol göstermeye çalışmasıdır. Çünkü kişi aldığı kötü bir etkiyi kendi tepkilerini doğru şekilde yönetmeyi başarabilirse, düzeltme ve iyiliğine kullanma şansına sahiptir.

Nisan 2017’ nin (Hint Astrolojisine göre hesaplanarak bulunmuş) Ay ve Yükselen Burçlara göre etkilerini aşağıda bulabilirsiniz.

*** Her zaman olduğu gibi sayfamda yayınlanan burç yorumlarının Batı Astrolojisi gezegen konumları ile hiçbir alakası olmadığını, tamamen Hint/Vedik Astrolojisi disiplini içerisinde aktarıldığını hatırlatmak isterim. Dolayısı ile Batı Astrolojisine göre hesaplanmış olan Güneş’ in konumuna göre “hangi burç” olduğunuzun, yukarıdaki yorumlarla hiçbir ilişkisi yoktur. Hint Astrolojisine göre hesaplanmış olan Yükselen ve Ay Burcunuza göre yazıları değerlendirmelisiniz. Yani hem Yükselen, hem de Ay Burcunuzu okumalısınız….

KOÇ BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

13 Nisan’ a kadar yükseleninizin temsilcisi olan Mars’ ın itici gücünü yapmak istediğiniz işleri bitirmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca hemen akabinde Güneş’in burcunuza yapacağı ziyaret ile birlikte kendinizi daha canlı ve pozitif hissedeceksiniz. Ancak 10 Nisan’ dan sonra özellikle çalışma hayatınızda yazılı-sözlü her türlü iletişiminize her zamankinden daha fazla özen göstermeniz gerekiyor. Hata yapmaya çok açık olacaksınız. Ayrıca yakın çevreniz ve dostlarınız ile yaptığınız konuşmalarda sert çıkışlar yapabilir, niyetiniz kötü olmasa da yanlış anlaşılabilirsiniz. Partneriniz ile olan ilişkinizde gözünüze batan kusurlar konusunda daha hoşgörülü olmaya çalışın. Venüs’ün geri hareketi sizi bu konuda kusur bulmaya, eski defterleri açmaya eğilimli yapıyor. Parasal konulardaki tıkanmalar ay sonuna doğru biraz daha akıcı hale gelecek. Gereksiz veya lüks sayılabilecek harcamalardan kaçınmalısınız.

BOĞA BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Venüs retrosu sebebi ile kendinizi pek çok konuda isteksiz ve enerjisiz hissetmektesiniz. 20 Nisan itibariyle kendinizi daha iyi ve toparlanmış hissetmeye başlayacaksınız. Bu tarihe kadar hayatınızda yeniden düzene koymak istediğiniz konulara, elinizden çıkarmak, atmak istediğiniz şeylere odaklanmaya çalışmalısınız. Bu noktada Nisan ayı boyunca destekleyici enerjiler alacaksınız. Ancak iş hayatınız, hedefleriniz ve gelir yollarınız ile ilgili bir süredir zaten ağır aksak giden şansınız bu ay iyice yavaşlayacak. Özellikle maddi-parasal konularda bu ay aldanmalara, yanlış kararlar vermeye açık durumdasınız. Finansal konularda çok dikkatli hamleler yapmaya çalışın. İş hayatınızda üstünüz konumundaki kişilerle Nisan boyunca tartışmalardan kaçınmaya çalışın. Ay ortasından sonra aileniz ilintili konularla daha fazla meşgul olmak zorunda kalabilirsiniz.

İKİZLER BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Yükselen yöneticiniz Merkür 10 Nisan itibariyle geri harekete başlayacak. Bu sizi odaklanmak, doğru hamleleri zamanında yapmak, dikkatle elinizdeki konuları çözüme ulaştırmak anlamında zor bir sürecin içerisinden geçirebilir. Ayrıca hali hazırda mülklerle ilintili çözümlemek istediğiniz bir konu varsa, Nisan ayında bu işin üzerine fazla düşmemenizi tavsiye ederim. Satürn’ ün bu ay itibariyle yapacağı ve uzun süre devam ettireceği geri hareket sizi evliliğiniz, ticari ortaklıklarınız anlamında şapkanızı önünüze alıp yeniden düşünmeye sevk edecek. Üzerinde daha önce pek fazla durmadığınız ayrıntıları daha fazla rahatsız edici bulabilir, sorunlarla yüzleşmek isteği duyabilirsiniz. İş hayatınızda bir süredir tıkanmış ve çözüm bekleyen konuların Nisan sonu itibariyle biraz daha hallolmaya doğru hareketlendiğine şahitlik edebilirsiniz. Aşk hayatınız ile ilgili biraz daha duyarlı olmaya gayret gösterirseniz bir süredir üzerinize çöken sıkıntılı atmosferden kurtulabilirsiniz.

YENGEÇ BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Ay ortasına kadar iş hayatınızda yapmak istediğiniz hamleler için daha aktif hareketler sergileyebileceksiniz. 14 Nisan sonrasında ise özellikle kariyeriniz ve para kaynaklarınız ilintili alanlar canlanmaya başlıyor. Venüs’ ün geri hareketini bitirecek olması da sizi gelirleriniz anlamında daha rahat bir sürece taşıyacak. Ancak işiniz ilintili yeni girişimlerde bulunmak, yeni kontaktalar kazanmak anlamında bir sonraki ay daha olumlu etkiler alacaksınız. Nisan ayını geliştirmek istediğiniz alanları belirleyip, yapacağınız hamleleri planlayarak geçirmeniz daha uygun olacaktır. Kafanızda gerek özel, gerekse iş hayatınızla ilgili pek çok düşünce sizi bir süredir ruhsal olarak sıkıntılı bir zaman diliminden geçiriyor. Sükûnetinizi, dengenizi korumak ve sabretmek her ne kadar bazı durumlarda size çok zor gelse de Nisan ayını da keskin hamleler yapmadan atlatmaya çalışmalısınız. Özellikle uzun süreli ilişkiye veya ticari ortaklıklara sahip Yengeç’ ler Satürn retrosu ile birlikte daha da eleştirel bakışa sahip olmaya ve sert çıkışlar yapmaya bu ay boyunca eğilimli olacaklar.

ASLAN BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Yükselen yöneticiniz Güneş’ in 14 Nisan itibariyle yücelim durumuna geçmesi ile birlikte kendinizi her anlamda tazelenmiş, enerjik ve daha pozitif hissetmeye başlayacaksınız. Bu olumlu enerjiyi özellikle otorite- üstünüz konumunda bulunan kişiler ile ilgili girişimler için kullanabilirsiniz. Ancak bu ay Retro hareketine başlayacak olan Merkür sizi finansal konularda yanlış kararlar almaya itebilir. Önemli parasal konular ya da yatırımlar için bir sonraki ayı beklemelisiniz. Ayrıca bu ay dostlarınız ile olan iletişiminizde kolayca yanlış anlaşılmaya meyillisiniz. Sözlerinizi dikkatle seçerek konuşmanızda fayda var. Ay sonuna doğru Venüs retrosunun bitişi ile birlikte kariyer hayatınızda bir süredir üzerinde çalıştığınız konuların neticelerini daha kolay almaya başlayacaksınız. Satürn retrosunun başlaması ile Nisan ayında iş-ortaklık ve evlilik konularında daha eleştirel ve tahammülsüz davranmaya eğilimli olacaksınız. Bu sebeple Egonuzu özellikle bu ay daha fazla kontrol altında tutmaya çalışmalısınız.

BAŞAK BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

10 Nisan itibariyle Retro harekete başlayacak olan Merkür sizi özellikle kariyer hayatınız ilintili konularda zorlayacak. Disipline olmakta ve dikkatinizi yoğunlaştırmakta zorlanabilir, dolayısıyla da hata yapmaya daha yatkın bir durumda olabilirsiniz. Parasal olarak da bir süredir takip ettiğiniz işlerde sonuç almakta zorlanıyorsunuz. Bu durum ay sonuna doğru Retro hareketini tamamlayacak Venüs sebebi ile düzelme eğilimi gösterecek. Ruhen huzursuz ve negatif düşünmeye, ayrıntılara daha fazla takılmaya eğilimli oluşunuz maalesef Nisan ayının tamamında da geçerliliğini koruyacak. Özellikle evliliğiniz ve ticari konularda akışına bırakmakta zorlandığınız sorunları en azından Venüs retrosu bitene kadar biraz daha görmezden gelmeye çalışmalısınız. Bu ay dolaylı gelir yollarınız: komisyon, prim ya da miras ilintili konular hareketlenebilir.

TERAZİ BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Yükselen yöneticisi Venüs’ ün geri hareketi sebebi ile dikkatini ve enerjisini odaklamakta zorlanan burçlardan bir tanesi de Terazi Yükselenler. Özellikle mesleki konularda isteksiz ve rutinden bunalan bir ruh hali üzerinizde uzun süredir etkin durumda. Ancak 18 Nisan gibi Retro hareketine son verecek olan Venüs sizi bu atmosferden sonunda çıkartacak. Ayrıca ortaklı bir projeden parasal kazanç elde etmek adına 13 Nisan tarihine kadar şanslı etkiler almaktasınız. Önünüze gelen fırsatları değerlendirebilirsiniz. 14 Nisan itibariyle ise hedefleriniz için çok daha aktif rolleri üstünüze almaya başlayacaksınız. Fikrinize, tecrübenize danışıldığı konular üzerinden hem gelirlerinizi arttırmanız hem de olumlu şekilde kendinizi ön plana çıkarmanız mümkün. 7 Nisan itibariyle başlayacak olan Satürn retrosu aile içerisinde bir müddettir görmezden geldiğiniz bir sıkıntıyla yüzleşmenizi kaçınılmaz hale getirebilir.

AKREP BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

7 Nisan itibariyle başlayacak ve uzun müddet devam edecek olan Satürn retrosu sizi parasal konularda tutumlu ve planlı olmaya zorlayacak. Bunu yapmadığınız taktirde de sıkıntılı süreçler geçirerek dersler almanıza aracılık edebilir. Özellikle 18 nisan’ a kadar borç para vermek, kefil olmak, kredi kullanmak gibi konulardan uzak durmanızda fayda var. Nisan ayının tamamında odak noktanız mesleki konular olacak. Kariyeriniz ilintili bu ay yapacağınız atılımların sonucu sizi bulunduğunuz ortamda ön plana çıkartıp, üstelerinizin taktirini kazanmanıza götürebilir. Yani işiniz ilintili yapmayı planladığınız hamleler varsa, doğru bir zaman diliminden geçiyorsunuz. Kullanabilirsiniz. Ancak 15 Nisan’ a kadar aşk ilişkileri adına son derece hassas enerjiler altında kalmaya bir önceki ayda olduğu gibi devam edeceksiniz. Partnerinizin duygusal ihtiyaçlarını görmezden gelmeye devam ederseniz onu kaybetme riski ile yüzleşmeniz gerekebilir.

YAY BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Yay Burçları için 7 Nisan tarihinde başlayacak olan Satürn retrosu ile birlikte Satürn’ ün yaptığı Sade Sati (Ay Burcu Yay olanlar) ve Yükselen Üzerinden Satürn Transiti (Yükselen Burcu Yay olanlar) etkilerini daha fazla hissettirmeye başlayacak. Özellikle evli olanlar bu süreç içerisinde evlilik hayatlarından duydukları mutluluğu sorgulama ve sorunlarla daha fazla yüzleşme eğiliminde olacaklar. Uzun bir süre devam edecek Satürn retrosu esnasında görmezden gelinen sorunlarla yüzleşme süreci yaşanacak. Ayrıca parasal kazançlar ve komisyon –prim gibi dolaylı gelir yolları ile de ilgili daha planlı ve şansa güvenilmemesi gereken bir sürecin içerisine girdiniz. Özellikle borç para verme, kefil olma ya da borçlanma konularında Nisan ayında dikkatli olun. Kariyeriniz ilintili konularda özellikle ticari hamleler bu ay sonuçlarını hemen vermeyebilir. Ancak mücadele etmekten vaz geçmemelisiniz. İşinizden elde ettiğiniz gelirler anlamında 18 nisan’ dan sonra daha olumlu enerjiler tarafından desteklenmeye başlayacaksınız. 14 Nisan sonrası otorite-üstünüz konumundaki kişilerle bir süredir gergin giden ilişkilerinizi toparlama şansınız var.

OĞLAK BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

7 Nisan tarihinde Retro hareketine başlayacak olan Satürn sizi parasal konularda daha dikkatli ve planlı olmak anlamında zorlayacak. Ayrıca kardeşleriniz ile ilintili konularda rahatsızlık duyduğunuz noktaları onlarla paylaşma yönünde bir isteğin içerisine de girebilirsiniz. İşiniz ilintili konular Merkür retrosu ile birlikte biraz yavaşlama temposuna gireceği için bu ay aile ilintili konulara odaklanmanızda, ihmal ettiğiniz ailevi meselelerle ilgilenmenizde fayda var. Ayrıca hali hazırda miras yolu ile elinizde ulaşmış olan bir taşınmaz ile ilgili bu ay olumlu bir gelişme yaşayabilirsiniz. 18 Nisan sonrası kariyeriniz ilintili yaptığınız girişimlerin sonuçlarını daha hızlı almaya başlayabilirsiniz. Nisan ayı itibariyle yalnız kalma, insanlardan uzaklaşma, kendini dinleme isteğiniz bir hayli yoğun hale gelmeye başlayacak. Özellikle çok yakınınızda bulunan kişilere karşı bu tavrınızı fazla abartmadan ortaya koymanızda fayda var.

KOVA BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Komisyon-prim gibi gelirlerinizde bir süredir hissettiğiniz yavaşlama etkisi 18 Nisan itibariyle gerileme hareketinden çıkacak ve kendini toparlayacak olan Venüs ile birlikte hızlanma, artış eğilimine girecek. 13 Nisan tarihine kadar işiniz ilintili yapmak istediğiniz girişimler için gökyüzü tarafından desteklenmeye devam edeceksiniz. Yeni kurmak istediğiniz bağlantılar için bu süreyi değerlendirebilirsiniz. Ayrıca bu ay ortaklı gerçekleştirebileceğiniz bir iş veya proje için de 14 Nisan itibariyle son derece şanslı etkilere sahipsiniz. Ancak hedef belirleme ve hangi işin daha öncelikli olduğuna karar verme noktasında bu ay oldukça zorlanıyor olabilirsiniz. Kafanızdan geçenleri yazıya dökerek bu durumu yönetmeye çalışın. Çocuk sahibi Kova’ lar için bu ay evlatları ile ilgili bir konu sabırlarını zorlama eğilimi gösterebilir. Anlayışlı ve pozitif olmakta zorlanacağınız Nisan ayında sözlerinizin en azından çok keskin olmaması için gayret göstermelisiniz.

BALIK BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Şubat ayından beri burcunuz üzerinde Retro harekette bulunan ve buna yaklaşık 18 Nisan’ a kadar devam edecek olan Venüs sizi duygusal anlamda çok hassas bir ruh haline soktu. Özellikle duygusal-aşk konularında karşınızdaki insanın hayatında hangi noktada durduğunuz ile ilgili sorgulamalar ve karasızlığınız sizi ruhsal olarak depresif etkiler altında bırakıyor. Net bir karara varmadan eğer mümkünse 18 Nisan’ a kadar beklemeniz akıllıca olacaktır. Dikkatinizi işinizden elde edebileceğiniz parasal gelirler ile ilintili konulara 14 Nisan itibariyle odaklamanızda fayda var. Yeni oluşan bazı fırsatlardan iyi gelir elde edebilirsiniz. Hedeflerinizi tam anlamı ile realize etmeniz önümüzdeki günlerde pek mümkün gözükmese de nereye doğru ilerlemenizi belirlemeniz açısından uygun etkiler alıyorsunuz. Ayrıca yıpranan sinirlerinizi daha fazla zorlamamanız açısından da çalışma- kariyer ilintili konular hakkında düşüncelerinizi odaklamanız size daha iyi hissettirecektir.

Zorlu Nisan ayı enerjileri içerisinde baharın gelişinin keyfini çıkarabilmenizi dilerim…

Sevgilerimle

©Hint Astroloğu

29 Mart 2017

 

 

Paylaş