MAYIS 2018 ve TÜRKİYE

Hiç şüphesiz ki Mayıs ayına Hint Astrolojisi açısından Oğlak Burcu içerisindeki Mars- Ketu kavuşumu damgasını vuracak.

Bu kavuşum 2 kötücül/malefik gezegen arasında olması itibariyle doğal olarak kötü bir enerjiyi temsil etmekte.

Ancak Türkiye’ nin kuruluş haritası üzerinde denk geldiği transit; bir haritanın en malefik/ kötücül noktası olan 8. Eve de aynı zamanda rastlamakta.

Bununla da kalmayıp Mars, Hint Astrolojisine göre bir başka – 64 Navamsa- talihsiz dereceye de maalesef Mayıs transiti esnasında dokunuyor olacak.

Özellikle 19-20 Mayıs tam bu noktanın üzerinde geçişini yaptığı tarihler…

8. Ev zaten Mundane’ de başlı başına bir ülke açısından sorunlu olabilecek konuların temsilcisi konumunda iken, talihsizlikleri katlaması anlamında 64N noktasının da buraya denk geliyor oluşu; Ketu ve Mars gibi ateş tabiatlı 2 gezegenin üzerinden geçişini doğal olarak düşündürücü ve astroloji açısından ürkütücü kılıyor.

Mars’ ın ani ve beklenmeyeni tetiklemesi, Mundane (Ülke Astrolojisi) için asker, polis gibi güçleri ve deprem, yangın, patlama, terör, kaza,  savaş olaylarını temsil etmesi de 6 Kasım 2018 tarihine kadar sürecek olan bu kavuşum etkisini ayrıca sevimsiz hale getirmekte.

Üstelik de Mars bizim kuruluş anı haritamızda 6.; yani düşmanları temsil eden evimizin yöneticisi konumunda bulunuyor.

Ketu’ ya baktığımızda ise Vedik Astrolojide doğal felaketlerle ilişkili bir gezegen kendisi.

Ayrıca tıpkı Mars gibi savaş, ani olaylarla da bağlantı yapmakta.

Ketu – Mars kavuşumunun uzunca bir süre ülkemizi 8. Ev ve Oğlak Burcu içerisinde etkileyecek olması durumuna, tüm bu yukarıda saydıklarımı göz önünde bulundurduğumuzda, elbette pozitif şekilde bakmak biraz zor oluyor!

Benim Türkiye’ nin büyük değişim ve dönüşümleri tetikleyen 8. Evinin içerisindeki bu kavuşuma yorumum ise şöyle:

Her şeyden önce Mars’ ın toplum olarak bizi başka bir bilinç seviyesine ya da yaklaşıma doğru iteklemek için değişim- dönüşüm evimizin içerisindeki yolculuğuna çıktığını düşünmekteyim.

Zira kavuşumun içerisinde kaçınılmaz/kadersel olanı da beraberinde getiren Ketu var.

Yaşayacağımız etki sert olacak.

Çünkü ne Ketu, ne de Mars yumuşak tabiatları ile bilinmezler.

İyicillerden de görünüm almıyorlar. Jüpiter kavuşumu görünümde tutmuyor! Sadece 9 Haziran – 5 Temmuz arası Mars- Ketu kavuşumuna Venüs geçici bir görünüm yapacak ama Venüs, Türkiye’ nin kuruluş anı (Rasi-Doğum) haritasında, 12. Yani kayıplar evinin yöneticisi konumunda olduğundan; yaptığı görünümün ne kadar düzeltici olduğu da kanaatimce tartışılır durumda!

Mars – Ketu kavuşumunun etkileri önce yıkma, sonra yapma ve bu şekilde acıtarak değiştirme şeklinde gelişecek.

Çünkü kavuşum 8. Evde ve bu evin doğası bu şekilde çalışmak üzerine kurulu.

Ayrıca Hint Astrolojisindeki 64N noktası olarak adlandırdığımız tetikleyici de gidişatı değiştiren, büyük ve can yakıcı olayların (Astroloji felsefesinde her zamanki gibi sonunda harita sahibin hayrına olacak durumlara gelinebilmesi için.) bu noktanın üzerinden geçen transit gezegenler vasıtası ile aktif olmasını sağlar.

Neler mi olabilir?

Potansiyel olarak bu kavuşum fırtınalar, doğal felaketler ve deprem üretebilir. ( Temmuz – Ağustos aylarında Tutulmalar da var üstelik!) Üretmeyi seçtiği olay deprem olursa da öyle 4-5-6 şiddetinde ufak depremler olmayacaktır.

Savaş ya da toplumsal karışıklık gibi askeri, silahlı güçlerin çok fazla gündemde ilk sıralara taşındığı konuları hayatımıza sokabilir.

Bu kavuşumun sert tabiatı, ani ve müdahale etme şansımızın olmadığı olayları tetikleme potansiyeline sahip.

Özellikle Mayıs ayı için Hint Astrolojisine göre Merkür’ ün yer değiştirip Balık Burcun’ dan Koç Burcuna atladığı ve 27 Mayıs’ a kadar kaldığı süre zarfında; yani 9-27 Mayıs 2018 aralığında, gökyüzünde Merkür-Rahu-Jüpiter-Ketu arasında kare görünüm etkisi aktif halde olacak ki; bu da astrolojide ayrıca riskli bir olayı tetikleme etkisine başlı başına sahip bir durum.

Kesin olarak; olacak o ani ve etkileri sert olayı, şudur diye nitelemek maalesef pek mümkün değil…

Ancak etkilerinin bizim açımızdan kolay atlatılır veya uçucu olmayacağını söyleyebilirim.

Zira konunun ekonomik anlamda bir sonucu olacağını da ön görmekteyim. Tüm bu sert kavuşumun tam karşıdaki 2. Yani Türkiye’ nin para evine de elbette bir maliyeti bulunacak çünkü!

Hatta yaz ayları borsa açısından bence çok riskli.

Hisse senetleri Mars- Ketu kavuşumu esnasında büyük bir kriz yaşayabilir.

8. Evin bir başka temsil ettiği ekonomik parametre olan faiz oranları, döviz kurlarındaki dalgalanmalar da elbette bu kavuşumdan Mayıs – Kasım arasında nasibini alacak.

Kavuşumun Oğlak Burcu içerisinde olması ise Mundane/Ülke Astrolojisi açısından hükümetin başı, iktidar partisi ve ülkemizin repütasyonu anlamında da yaşanacak olayların, hakkımızda pek olumlu sonuçlar üretmeyeceğine dair sinyaller de veriyor.

Benim bu sert kavuşum ile ilgili aklıma gelen potansiyel sonuçlar bu şekilde sıralanmakta.

Tüm bu atmosfer içerisinde gerçekleşecek olan 24 Haziran seçimlerinin de çok sakin bir enerjiye, sahip olmayacağını yukarıdaki yazdıklarımdan elbette anlamak mümkün.

Sert söylemler, restleşmeler, tansiyonun şiddetle yükseldiği olayları seçim esnasında ve sonrasında da görebiliriz.

Çeşitli kavgalar, spekülasyonlar, aldatma içerikli haberler de bu seçim sürecinde bizimle olacağa benzemekteler.

Tekrar Mayıs ayına dönecek olursak, Ketu- Mars sert kavuşumuna ek olarak Satürn geçen aylarda yaptığı retrosuna hala dış ticaret ve ilişkilerimizi gösteren 7. Evimizin içerisinde devam ediyor olacak ve bu da dış ilişkiler açısından pek de rahat olmayan bir sürecin hala geçerli olduğunun göstergesi.

15 Mayıs Yeni Ay’ ının kayıplar evimizde ve finansal konularla yakından alakalı Boğa Burcu içerisinde gerçekleşecek olması ise ekonomik anlamda yine bir dalgalanma yaşanma olasılığına işaret ediyor.

29 Mayıs Dolunay’ ı ise Hint Astrolojisine göre Türkiye’ nin düşmanlarını gösteren 6. Evi ve Akrep Burcu içerisinde gerçekleşecek. Gizli örgütler ilintili, yine asker – silahlı güçlerin vurgulandığı, düşmanca tavırlı bir sonuç ilişkisine bu Dolunay sürecinde şahitlik edebiliriz.

Önümüzdeki dönem her ne kadar sakin bir süreci göstermese de güzel bir yaz ve Mayıs ayı geçirmenizi dilerim…

Sevgilerimle,

©Hint Astroloğu

29 Nisan 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş