MAYIS 2018 BURÇ YORUMLARI

Mayıs 2018, gökyüzünde 2 adet ağır hareketli gezegenin Retro hareketlerine geçtiğimiz aylardaki gibi devam ettikleri bir atmosferde merhaba diyecek.

Satürn Yay Burcundaki, Jüpiter ise Terazi Burcundaki gerileme/retro hareketlerine Mayıs ayında da hiç bozmadan devam ediyorlar.

Özellikle gökyüzünün en büyük fayda vereninin yani Jüpiter’ in retrosu; gerçek niteliklerini tam anlamı ile yansıtamamasına neden oluyor.

Böylece Jüpiter’ in koruyucu ya da negatif etkileri azaltıcı enerjilerinden yeterince yararlanamıyoruz.

Bu etki maalesef Mayıs ayında daha önemli bir hal alacak.

Çünkü uzun süredir yazılarımda bahsettiğim gibi Hint Astrolojisine göre Rahu / Yengeç, Ketu ise Oğlak Burcu içerisindeki yolculuklarına Eylül 2017’ den beri devam etmekteler ve Mart 2019’ a kadar da bu aks üzerinde olacaklar.

Hint Astrolojisinde kullandığımız gezegenler iyicil ve kötücül olarak kendi aralarında verdikleri etkilere göre 2’ ye ayrılırlar.

Satürn, Mars, Güneş (zaman zaman) Rahu, Ketu Malefik (kötü etkiler veren) etkileşim yaratan gezegenlerdir.

Ve maalesef bu gezegenlerin kombinasyonları, yani gökyüzünde aynı burç kuşağı içerisinde bir araya gelmeleri de bizler açısından genellikle zorlu enerjilerin ortaya çıkması anlamını taşımaktadır.

Mayıs ayının hemen başında, yani 2’ sinde; Vedik Astrolojisine göre Mars Yay Burcundan ayrılarak, Oğlak Burcuna ve Ketu’ nun yanına geçmiş olacak.

Kasım ayına kadar da Oğlak Burcunda bir diğer malefik,  Ketu ile birlikte olmaya devam edecek.

Mars ve Ketu bulunduğu Oğlak Burcu içerisinden attıkları bakış ile pek çok Burcu da etkisi altında bırakacak.

Mayıs ayında başlayacak olan bu süreç Kasım ayına kadar, Mars’ ın Koç, Yengeç, Aslan; ; Ketu’ nun ise Boğa, Yengeç, Başak Yükselenlere görünüm yapmasına ve etki etmesine neden olacak.

Yani başta Oğlak ve Yengeç Yükselenler olmak üzere, Mars ve Ketu’ nun bu sert kesişiminden yukarıda saydığım tüm burçlar nasiplerini alacaklar.

Yaz ayları Oğlak, Yengeç, Koç, Aslan, Boğa ve Başak Yükselenlere sahip haritalar için biraz zorlayıcı etkilere yol açabilir.

Mars’ ın kavgacı doğası, Ketu’ nun sinsi ve düşüncesiz, vesveseli eğilimleri ile birleştiğinde özellikle yapılan davranışların, sonrasında ruhsal olarak bizi zor durumda bırakan öfkeli bir atmosferi söz konusu olabilir. Kendimizi içimizden geldiği gibi hareket ettikten sonra pişman hissedebiliriz. Ya da fazla düşünmeden ani tepkiler verip, gururumuz ve inadımız arasına kendimizi sıkıştırabiliriz.

Yaz aylarında sakinliğini ve serinkanlı düşünmeyi pek çok burcun elden bırakmaması gerekecek.

Kendimizi gergin ve ufak şeylere parlamaya hazır hissedeceğimiz bir süreçten geçeceğiz.

Çünkü Ketu’ nun doğası Hint Astrolojisinde Mars’ ın doğasına benzer etkiler yansıtır.

Bu da Oğlak Burcu içerisinde Mars’ ın yücelmiş/exalt yerleşimi ile gücünü, dolayısıyla da doğasını ikiye katlamış şekilde yansıtıyor olması anlamına gelecek demektir…

Mars’ ın 2 kat güce erişmesi bazılarımız açısından uzun süredir aksiyon almakta tutuk kaldığı konularda hızlı çözümlere ulaşmak gibi pozitif etkiler yansıtabileceği kadar, uzun boylu düşünmeden acele yapılan davranışlar, alınan kararlar ile sonrasında zor duruma düştüğümüz negatif etkiler de yaratabilir.

O nedenle Mayıs ayından başlayarak Kasım’ a kadar bizi zorladığını düşündüğümüz olaylar, kararlar, insanlar karşısında sağduyulu ve sakin olmaya çalışmalıyız.

Kıskançlık, mantıksız inatlaşmalar, ego çarpışmaları gibi etkiler hayatımızı zor dönemeçlerden geçirebilir.

Bu ayın 14’ ü itibariyle yer değiştirip, Hint Astrolojisine göre Boğa’ dan İkizler Burcuna geçecek olan Venüs ise; aşk, yeni bir flört anlamında İkizler, Yay ve Kova Yükselenler’ e şans tanıyor olacak.

Mayıs ayındaki Yeni Ay, Hint Astrolojisine göre 15’ inde Boğa Burcunda, Dolunay ise ayın son günlerinde, 29’ unda Akrep Burcunda gerçekleşiyor olacak.

Yukarıda aktardığım Mayıs 2018 gökyüzü gezegen hareketlerinin (Hint Astrolojisine göre hesaplanarak bulunmuş) Ay ve Yükselen Burçlara göre etkilerini aşağıda bulabilirsiniz…

*** Her zaman olduğu gibi sayfamda yayınlanan burç yorumlarının Batı Astrolojisi gezegen konumları ile hiçbir alakası olmadığını, tamamen Hint/Vedik Astrolojisi disiplini içerisinde aktarıldığını hatırlatmak isterim.

Dolayısı ile Batı Astrolojisine göre hesaplanmış olan Güneş’ in konumuna göre “hangi burç” olduğunuzun, yukarıdaki yorumlarla hiçbir ilişkisi yoktur. Örnek: Batı Astrolojisine göre Balık olan birinin sayfamdaki Balık Burcu etkilerini okuması, yanlış yönlenmesine, yanlış yorumları okumasına sebebiyet verecektir.

Hint Astrolojisine göre hesaplanmış olan Yükselen ve Ay Burcunuza göre yazıları değerlendirmelisiniz. (Hint Astrolojisinde Burçlar doğum tarihinize göre hesaplanmaz!)

Yani hem Yükselen, hem de Ay Burcunuzu okumalısınız…

KOÇ BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Bu ay yoğun olarak kişisel ilginizin aktarıldığı konular genellikle mesleğiniz ile ilgili olacak. Ay ortasına doğru Mars’ ın da gökyüzünde güç kazanması ile birlikte, iş yerinizde otorite konumu ile daha çok bir araya geldiğiniz, iş süreçlerini daha sıkı şekilde yönetmek ve iyileştirmek zorunda kaldığınız bir dönem yaşayabilirsiniz. Toplantı, iletişim trafiğinin de son derece yoğun olacağı bu süreçte, girişimde bulunduğunuz bir konuda olumlu cevap alma olasılığına sahipsiniz. Harcamalarınız ile ilgili bir süredir istediğiniz gibi gitmeyen işler, 10 Mayıs gibi toparlanmaya başlayacak. Ay ortasında ise finansal bir beklentinizin netleşmesine para evinizdeki Yeni Ay ile birlikte şahit olabilirsiniz. Ay sonundaki Dolunay sonlandırmak istediğiniz bir konu için size yardımcı olabilir.

BOĞA BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Hayatınızda otorite, yönetici konumunda bulunan kişiler ilintili iyi yönetmeniz gereken bir sürecin ilk günlerine Mayıs ayı ile birlikte adım atacaksınız. Yaz ayları boyunca kendinizi gergin bir ruh hali içerisinde hissetmeniz ve öfke ile tepkiler vermeye yatkın olmanız mümkün. Ancak vereceğiniz kontrolsüz tepkilerin en çok kariyer yaşantınız üzerinde değişimlere neden olacağını unutmamalı ve sakinliğinizi korumaya çalışmalısınız. ay ortası itibariyle tam burcunuz üzerinde gerçekleşecek olan Yeni Ay ve Güneş’ in ziyareti sizi bulunduğunuz ortamlarda daha fazla göz önüne çıkartabilir. Liderlik vasıflarınızı da kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Mayıs 15 itibariyle finansal anlamda daha iyi etkiler almaya başlayacaksınız. Ay sonundaki Dolunay partneriniz ilintili bir konunun netleşmesine aracılık edebilir.

İKİZLER BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Bekar İkizler için bu ay Venüs yeni bir aşkın, flörtün hayatlarında filizlenmesine aracılık edebilir. Ancak süregelen bir ilişkiye sahip olanların özellikle yaz aylarında partnerleri ile gerilen bir enerji altında ilişkilerini sorgulama potansiyelleri Mayıs itibariyle başlamış olacak. Çiftlerin birbirlerini germe enerjisi tırmandığı taktirde pek çok İkizler Yükselen bu yazı bekar bitirebilir. Aynı zamanda kazalar, yaralanmalar açısından da bu transit (Mars-Ketu) negatif etkilere sahip olduğunda fazla adrenalin içeren riskli işler tüm yaz ayları boyunca pek gündeminizde olmasa iyi edersiniz. Seyahatler, sosyal ortamlar gibi konulara ayırdığınız bütçenin bu ay biraz üstüne çıkabilirsiniz. Ay sonundaki Dolunay işiniz ve birlikte çalıştığınız arkadaşlarınız ilintili bir konunun netleşmesine aracılık edebilir.

YENGEÇ BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Mars ve Ketu’ nun bu ay itibariyle ilişkilerinizi, ticari ortaklıklarınızı gösteren noktanın üzerinde güç birliği yapması size önümüzdeki uzun bir süre boyunca (Kasım’ a kadar) partneriniz, özel ilişkiniz anlamında hızlı değişiklikler, zaman zaman gerilimli enerjiler getirme potansiyeline sahip. Ayrıca bu etki beklemediğiniz ticari fırsatalar, ortaklıklar yaratabileceği gibi hali hazırda ortaklık yürüten Yengeç Yükselenler açısından işlerinde önemli bir değişim sürecini de beraberinde getirebilir. Kendinizi son derece sabırsız hissedecek olsanız bile bu dönemi akıllıca yönetmek adına en fazla sabır göstermesi gereken burçlardan bir tanesi de maalesef sizsiniz! 15 Mayıs Yeni Ay’ ı ile birlikte hedefleriniz, daha fazla kazanç elde etme adına yeni girişimlerde bulunmaya başlayabilir, çevrenizden de yeni teklifler alabilirsiniz. Mayıs’ ta sosyal ortamlar da sizin için ay ortası itibariyle hareketlenmeye başlayacak. Ancak Venüs’ ün harcamalar evinizdeki konaklaması; lüks sayılabilecek konulara para aktaracağınızın ve beklenenden fazla giderlerinizin olacağının habercisi. Ay sonundaki Dolunay bekarlar için sevgilileri ilintili bir konunun, çocuk sahipleri içinse evlatları ilintili bir meselenin netleşmesine aracılık edebilir.

ASLAN BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

İş- meslek ve sağlık durumunuzu temsil eden evin içerisinde 2 Mayıs itibariyle bir araya gelecek olan Ketu ve Mars size işiniz alakalı yaz ayları boyunca beklemediğiniz pek çok ani gelişmeyi yaşatma potansiyeline sahip. Ani gelişen olaylar karşısında hızlı düşünerek karar vermeniz gerekebilir. Özellikle işiniz ilintili yatırımlar bu ay itibariyle hayatınızda söz konusu olmaya başlayacak ve hatta ay sonundaki Dolunay esnasında kafanızdaki plan netlik kazanabilir. Ancak rakiplerinizin size karşı olan hamlelerini de bu dönemde dikkatle takip etmenizi tavsiye ederim. Mayıs itibariyle sağlığınız, ev kazaları gibi riskler de yükselmeye başlıyor. Bedeninizi ateşli ve mikrobik hastalıklara karşı korumaya gayret edin ve özellikle bel bölgenizi ani hareketlerden sakının. Ay ortası itibariyle kariyeriniz ilintili yeni bir fırsat ve daha iyi gelir elde etmenizi sağlayacak bir durum oluşabilir. Üstünüz konumundaki kişiler ile olan görüşmeleri 9 Mayıs sonrasına denk getirmeye çalışın.

BAŞAK BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Mars ve Ketu’ nun Mayıs başında yapmaya başlayacağı birliktelik çocuk sahibi olan Başak Yükselenleri evlatları anlamında gergin ve hareketli bir dönemin içerisine sokabilir. Özellikle yapmak istedikleri bazı girişimler anlamında özellikle eşleri ile gerilme potansiyelleri bulunmakta. Bekarlar açısından ise bu enerji duygusal ilişkileri anlamında gergin bir atmosferi beraberinde getirebilir. Fazla fevri davranmadan gelişen olaylara tepki verebilirseniz, bu enerji ilişkinize daha tutkulu bir atmosfer de getirme şansına sahip. Yeni Ay ile birlikte kariyer hayatınızda üsteleriniz tarafından yeni bir görevlendirme ya da başarılarınızın takdir edildiği bir durum hakkında görüşmeler yapabilirsiniz. Ay sonunda yaşanacak Dolunay ise bir süredir planladığınız bir girişim konusunda size net bir fırsat getirme şansına sahip.

TERAZİ BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Bir süredir rutin seyreden hayat enerjiniz, 4. Eviniz üzerinde 2 Mayıs itibariyle birleşecek olan Mars, Ketu gezegenleri sebebi ile sizi hareketli bir atmosferin içerisine itebilir. Özellikle ailevi ilişkileriniz, mülkler ilintili konular önünüzdeki yaz günlerinde son derece hareketli ve ani gelişmelerin yaşandığı bir alan olmaya aday. Hatta ev, araba, arazi gibi mülk alımı yapmak isteyenler çok ani fırsatlarla karşılaşabilirler. Ancak kalp sorunu olan Terazi Yükselenler için bu birleşim süresince (Kasım’ a kadar) sağlık durumlarının dikkatle takip edilmesinde fayda var. Ev içerisindeki kazalara karşı da bu dönemde ekstra dikkatli olmalısınız. Üstünüz, otorite konumundaki kişiler ile Yeni Ay süreci esnasında mesleğiniz ilintili bazı değişiklik, teklif gibi konularda görüşmeler yapmanız olası. Bu fikirlerin sonucunu Dolunay enerjisi ile birlikte netleşen parasal ayrıntılar belirleyebilir.

AKREP BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Mayıs ayında başlayacak Mars- Ketu kavuşumu sizin hayat temponuzu uzun bir müddet (Kasım) üst seviyelere çıkartacak. Bu dönemde özellikle yapmak istediğiniz girişimlere, işiniz-mesleğiniz ilintili atılımlara ve yakın çevrenizdeki kişilerle olan ilişkilerinize odaklanmalısınız. Zira beklemediğiniz insanlardan, beklemediğiniz şekilde faydalar görebilme potansiyeline sahipsiniz. Kardeşler- kuzenler ilintili meseleler de bu dönemde sizin ilginizi isteyen konu başlıkları olabilirler. Ancak bilhassa Sade Sati sürecini yaşayan Ay- Akrep’ lerin, maddi konularda kesinlikle risk almadan hareket etmeye devam etmeleri gerekiyor. 15 Mayıs Yeni Ay sürecinde partneriniz ilintili bir konuda yeni bir gelişme haberi alabilirsiniz. Bu ay genel olarak iyi seyredecek olan özel ilişkiniz, ay sonundaki Dolunay etkisiyle sizin biraz hassas ve alıngan tavırlarınız sebebi ile gölgelenebilir.

YAY BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Mayıs ayında başlayacak Mars- Ketu kavuşumu Kasım ayına kadar sizi maddi ve finansal konularda yeni koşulların, durumların içerisinden geçirecek. Bu ay itibariyle finansal konularda daha dikkatli adımlar atmaya başlamanızda fayda var. Özellikle düzenli harcama kalemleriniz ilintili yeni bir girişim yapma gereği hissedebilirsiniz. Bunun için de ay sonundaki Dolunay kafanızdaki planın netleşmesine aracılık edecektir. Mars- Ketu kavuşumu size beklemediğiniz noktalardan parasal getiri sağlama yönünde de etkileyebilir. İşiniz ilintili bir konuda beklediğiniz bir gelişme 15 Mayıs Yeni Ay süreci esnasında netlik kazanabilir. Aynı tarihlerde partneriniz ilintili bir konuda da olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Bekar Yay Yükselenler içinse 14 Mayıs’ ta yer değiştirecek olan Venüs yaklaşık 1 ay boyunca yeni bir ilişkiye başlama- aşk anlamında onları destekliyor olacak. İçinden geçmekte olduğunuz Satürn transitleri nedeni ile şu anda gökyüzünde Retro konumunda bulunan gezegen sizi zamanın ve sonuçların yavaşladığı hissi ile maalesef sınava tabi tutmakta… (Yükselen Yay: Yükselen Üzerinden Satürn Transiti, Ay Yükselen Yay: Sade Sati)

OĞLAK BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Tam Burcunuz üzerinde Mayıs itibariyle gerçekleşecek olan Ketu- Mars kavuşumu doğal olarak en fazla sizi etkiliyor olacak. Kasım’ a kadar sürecek olan bu zorlu kavuşum esnasında öncelikle sağlığınıza dikkat etmeli, sonrasında ise olayları fevri değerlendirmeden sakinliğinizi koruyarak ele almaya çalışmalısınız. Bilhassa aileniz, aileniz içerisindeki mülkler ilintili konular ve düzenli gelirleriniz, arkadaşlarınız ilintili alanlarda ani gelişen olaylar karşısında hızlı kararlar alırken kendinizi bulabilirsiniz. Bu konularda beklemediğiniz fırsatlar da önünüze gelebilir. Kendinizi son derece sabırsız hissedecek olsanız bile bu dönemi akıllıca yönetmek adına en fazla sabır göstermesi gereken burçlardan bir tanesi siz olacaksınız. Bu ayın 15’ inde gerçekleşecek olan Yeni Ay süreci çocuklarınız ilintili bir konunun gündeminizi işgal etmesine neden olabilir. Ayın ikinci yarısı itibariyle işiniz ilintili güzel gelişmeler yaşama potansiyeline sahipsiniz. Yaz ayları ile ilgili planlarınızı ay sonunda yaşanacak Dolunay enerjisinden sonraya bırakmanızda fayda var. Zira koşullar sizin açınızdan daha net hale gelebilir.

KOVA BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Mayıs ayında başlayacak Mars- Ketu kavuşumu Kasım ayına kadar sizi harcama kalemleriniz üzerine bir kez daha düşünmeye ve gerekli düzenlemeleri yapmaya itebilir. Bu dönem hayatınızda artık istemediğiniz enerjileri, insanları, uğraşları, alışkanlıkları, eşyaları ilişkileri de geride bırakmak anlamında size oldukça destekleyici etkiler verebilir. Hayatınızı yeniden dizayn etmek anlamında bu süreci maddi- manevi bir arınma olarak da değerlendirebilirsiniz. Ayrıca yurt dışı ilintili işler ile uğraşanlar açısından bu kavuşum hareketli bir ortamın doğmasına, yurt dışı ilintili yeni fırsatların önlerine gelmesine aracılık edebilir. 14 Mayıs itibariyle yer değiştirecek ve yaklaşık 1 ay boyunca yeni bir ilişki, aşk yaşama adına Venüs’ ün şans vereceği burçlardan biri de sizsiniz. Özellikle 15 Mayıs Yeni Ay’ ı ile birlikte kendinizi daha canlı ve aktif hissetmeye başlıyor olacaksınız. Ay sonunda kariyer eviniz üzerinde gerçekleşecek olan Dolunay ise bir süredir sonuçlanmasını beklediğiniz bir konunun netleşmesine aracılık edebilir.

BALIK BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Mayıs ayında başlayacak Mars- Ketu kavuşumu Kasım ayına kadar sizi düzenli gelir elde ettiğiniz kaynaklar ile ilgili yeni girişimler yapmak, bilgi ve tecrübe sahibi olduğunuz konularda kendinize yeni hedefler belirlemek anlamında yardımcı olacak. Ancak bu süreç esnasında sosyal çevreniz ile olan iletişiminizde gerginlikler yaşayabilirsiniz. Özellikle kardeşleriniz, çocuğunuz ve sevgiliniz ile ilintili konular sabrınızı fazlası ile zorlayabilir. Kendinizi hızlı şekilde mutludan-mutsuza ya da tam tersi değişimler gösteren ruh halleri içerisinde bulabilirsiniz. Fevri hareket etmeden, zaman geçmesine izin vererek konuları bu dönemde değerlendirmeye çalışmalısınız. 15 Mayıs Yeni Ay süreci, eviniz ilintili yeni bir girişime başlamanıza aracılık edebilir. Aile bireyleriniz ilintili eğer varsa, beklediğiniz güzel bir haberi de ayın ikinci yarısından sonra alabilirsiniz. Ay sonunda yaşanacak olan Dolunay eğitim ya da üstünüz konumundaki kişiler ile alakalı bir durumun netleşmesine aracılık adebilir.

Sevgilerimle,

©Hint Astroloğu

26 Nisan 2018

 

 

Paylaş