MAYIS 2016 ve TÜRKİYE

Geçtiğimiz aylarda yaşadığımız “güvenlik” ile ilgili üzücü süreçler maalesef Mayıs ayında hala geri gitme hareketine devam eden Mars sebebiyle Türkiye için hassas ve tedirgin edici olmaya devam edecek.

Bir süredir ülkemizde yasa dışı örgütlerin neden olduğu patlama ve terör eylemleri, Mars‘ ın yer altını ve kanun dışı örgütleri temsil eden Akrep Burcundaki yolculuğu süresince gündemdeki yerini korumaya devam etti ve edecek de…

Geri giden Satürn de Mars‘ ın bu yolculuğuna tam anlamıyla destek vererek, Akrep Burcundaki yerini Mayıs ayında korumakta.

Gökyüzünün Ketu, Rahu, Jüpiter gibi diğer büyük aktörlerinin de burç yerleşimlerinde Mayıs ayı itibariyle bir değişiklik olmaması, haliyle Şubat, Mart ve Nisan’ dan pek de farklı olmayan bir Mayıs ayını bizlere ön gördürtüyor.

4478Mars geri gittiği için de cesaretle olayların üzerine gitmek yerine, üzerimizde hakim olan enerji tedirginlik ve bu tedirginliğin hayatlarımızı kontrolü altına alması yönünde gerçekleşiyor.

Bu ay sadece geri hareketine son verecek olan Jüpiter,  gökyüzünde görünüm yaptığı 9. Evimiz üzerinden, en azından yurt dışı ilişkilerimiz anlamında biraz daha toparlayıcı etkiler getirme şansını ülkeyi yönetenlere, bir nebze de olsa vermekte. Ancak unutmamak gerekir ki; şu anda Jüpiter özgür düşünceyi, yazılı-sözlü- elektronik tüm iletişim kaynaklarını, gazetecileri ve en önemlisi komşu ülkeleri temsil eden Türkiye’ nin 3. Evi üzerinde bulunmakta.

Jüpiter düz harekete başlamadan, 9-12 Mayıs arasında istasyonda kalacağı süreçte; komşularla ilgili, yurt dışı siyasetimizi ilgilendiren ve bizi zorlayacak bazı durumların yaşanmasına sebebiyet verebilir. Jüpiter‘ in “var olanı büyütme” etkisi olduğundan Mayıs ayının tamamında, 3-9 hattının temsil ettiği konularda dikkatle ve stratejik şekilde hareket edilmesi gerekiyor. Ayrıca Jüpiter‘ in düz harekete geçmesi özgür düşünce ve tutucu, geleneksel yaklaşımlar karşıtlığını iyice bileme potansiyeline de sahip. Bu konuda da gündem maddelerinin kamu oyunu meşgul etme etkisini yine Mayıs ayında bekleyebiliriz.

Merkür‘ ün Türkiye’ nin gelirlerini, müttefiklerini, meclisini temsil eden 11. Evinde yapacağı geri hareket ise hem ticari hayat, hem de iletişim, ulaşım yolları üzerinde zorlayıcı bir etkiyi de beraberinde hayatlarımıza getirecek. Borsa’ nın da Merkür‘ ün geri hareketinden etkilenerek Mayıs ayı boyunca olumsuz seyretmesi söz konusu. Parasal anlamda piyasalarda sıkışmalar, faiz, döviz gibi finansal parametrelerde ani dalgalanmalar yaşayabiliriz.

Mayıs ayında ticari konularda durgunluklar, kayıplar, dalgalanmalar yaşanabilir. Ulaşımı alakadar eden aksaklıklar, ulaşım araçlarında toplumu etkileyecek arızalar, iletişim araçlarında ve elektrik/elektronik aletlerde  gündelik hayatta etkisini hissettirecek bozukluklar, kesilmeler olması da Merkür‘ ün geri gideceği Mayıs ayı sürecinde olası etkiler arasında.

Türkiye’ ye ılımlı duruşu ile bilinen ülkelerden de Merkür‘ ün geri gidişi esnasında beklemediğimiz ve bize ters gelen yaklaşımlar görebiliriz. Ya da ülkemizin diğer ülkelerle iletişiminde, yetkililer tarafından yanlış anlaşılmaya müsait, yoruma ve diplomatik olarak hataya açık süreçlerin yaşanması söz konusu olabilir.

Toplum olarak her ne kadar alışmış olsak da meclis içinde milletvekilleri arasında yaşanan yeni tartışmalar, çekişmeler, kavgalar, hatalı uygulamalar da yine Mayıs ayında Merkür gerilemesinin sonucu bekleyebileceğimiz etkiler arasında.

Mayıs ayında gökyüzünde diğer aylara nazaran Mundane/Ülke astrolojisi açısından en önemli değişiklik ise 14 Mayıs’ ta Güneş‘ in Koç Burcunu ve Türkiye’ nin 11. Evini terk ederek, Boğa Burcuna ve Türkiye’ nin 12. Evine yerleşmesi ile başlayacak süreç olacak gibi gözükmekte…

Aslına bakarsanız bu süreç 14 Mayıs’ tan daha önce, ayın 7′ si itibariyle Ay‘ ın Boğa Burcuna geçişi ile ilk başlangıcı yapacak.

Kare GörünümAstroloji sayfalarını izleyenlerin dikkatini çekmiştir. Pek çok yerde Türkiye’ nin Mayıs- Haziran boyunca sıkıntılı bir süreç geçireceğine yazılarda vurgu yapılmakta. Bunun sebebi ise 7 Mayıs itibariyle sırasıyla Ay, Güneş, Venüs ve Merkür‘ ün Türkiye haritası üzerinde kare görünüm oluşturmaya başlayacak olması. Kare durumunun birer birer yer değiştirecek olan 4 gezegen sebebi ile süresi de 2 ay gibi geniş bir dilime yayılmakta.

Türkiye’ nin 3-6-9 ve 12. Evleri arasında oluşacak bu yerleşim malesef kayıplar, çıkışlar, gizli örgütler, istihbarat  teşkilatları, gizli düşmanlar, terörist aktiviteler, suçlular, mülteciler gibi konuları temsil eden 12. Evin de işin içerisinde olması nedeni ile oldukça hassas geçebilecek bir süreci işaret etmekte…

3, 6 ve 9. Evlerin ülke astrolojisinde neleri temsil ettiğini aylardır yazılarımda aktarmaya çalışmaktayım. 9. Evin, yani ülkemizin yabancı ülkelerle olan ilişkilerini yöneten noktanın yanına, Mayıs , Haziran aylarında kare görünümün 2 bacağını oluşturacak nitelikte, 12. Ev de katılmakta.

Bu yerleşimle birlikte bizim ülke olarak komşularımızla olan ilişkilerimizin yabancı ülkeler nezdinde de önemli bir gündem maddesi haline gelmesi potansiyeli ve bunun bizim açımızdan çok da pozitif sonuçlar üretmemesi yönünde sonuçları olabilir.

Ya da bu yerleşim; Türkiye’ deki konservatif düşünce ile özgür düşünce arasındaki kutuplaşmanın etkilerine yabancı ülkelerin de müdahil olmasını getirebilir.

Kare görünümün olası sonuçlardan bir tanesi de uzun süredir uğraşmak zorunda kaldığımız terörist örgüt faaliyetlerinin sadece ülkemizle sınırlı kalmayacak şekilde, sınırlarımızın dışında, bizim ülke itibarımıza zarar verecek bir gelişmeyle gündeme gelmesini tetiklemesi olabilir. Zira 6. Evimizde uzun süredir hem birlikte, hem de geri harekette bulunan Mars ve Satürn gezegenleri, silah taşıyan kuvvetleri ön plana çıkartırken, ülkemize karşı düşmanca hareket eden yasa dışı örgütleri de enerjileri ile beslemekteler.

Tüm bu etkinin yanında,ufak ama önemli bir ayrıntı olarak Mayıs ayında bazı tarihler, 8 Mart Güneş Tutulmasına katılan gezegenlerin de bu kare oluşumuna eşlik etmesiyle (Tutulma geçti ancak etkileri hale devam etmekte.) sert etkiler vermek açısından öne çıkmaktalar: 8,9,19 Mayıs civarlarındaki tarihler önemli ve ani değişimlerin haber olarak gündeme geleceği enerjileri tetikleyebilirler…

Her halükarda Türkiye’ nin dış politikasının Mayıs- Haziran ayları boyunca kamu gündeminde baş sıralarda yer alma olasılığı yüksektir. Bu süreç gerileme yapan gezegenlerin (Mars ve Satürn) düşmanları temsil eden evimizde yoğunlaşması nedeni ile devlet otoritesi tarafından dikkatle yönetilmesi gereken bir durumu da hiç kuşkusuz ki işaret etmektedir…

Sevgilerimle,

©Hint Astroloğu

30 Nisan 2016

 

Paylaş