KASIM 2017 ve TÜRKİYE

Türkiye haritası üzerinde Hint Astrolojisine göre 2. Ve 8. Evler ekseninde yerleşen Rahu-Ketu’ nun arasında sıkışan gezegenler –Kala Sarpa Yoga- Kasım ayını bizler açısından özellikle ekonomik parametreler noktasında gergin enerjiler altında bırakmakta.

Rahu ve Ketu’ nun tabiatı “beklenmeyeni getirmek” üzerine kurulu olduğu için ani yükselmeleri takip eden ani inişlerle para piyasalarında dalgalanmalara yerleştikleri evler itibariyle şahit olabiliriz.

Hemen aybaşında Koç Burcu içerisinde Türkiye’ nin 11. Yani; gelir-bütçe ile çok yakından ilgili evinin üzerinde Dolunay süreci yaşanacak.

Rahu ve Ketu’ nun sıkıştırdığı hatla birlikte düşünüldüğünde; para piyasaları, ekonomi ile ilgili netleşen bir durumun da bu sıralarda ortaya çıkması olası.

Ayrıca Dolunay’ ın yaşanacağı 11. Ev Mundane’ de politikacılar ve meclisi de temsil etmekte. O nedenle meclis, milletvekilleri, politika ile yakından ilgilenen kişiler ilintili tahmin edilemeyen gelişmeler yaşanması da muhtemel etkiler arasında.

Zira Dolunay’ ın içerisinde gerçekleşeceği Baharani Takımyıldızı da tahmin edilemez nitelikler taşır ve kadınlarla ilintili konuları tetikleme potansiyeli yüksektir. Gizlilik içeren işlerin bu Dolunay ile birlikte ortaya çıkması, bizim açımızdan görünür hale gelmesi söz konusu olabilir.

Özetleyecek olursak: 4 Kasım Dolunay’ ı meclis, milletvekilleri, politikacılar ve Türkiye ekonomisi ilintili konuları ön plana çıkartabilir. Bu insanlarla ilgili gizli kalmış bir konunun açığa çıkışı da Dolunay civarındaki günlerde söz konusu olabilir. Bu Dolunay 19 Ekim’ de Yeni Ay civarında yaşanan etkilerin netlik kazanması açısından da çalışabilir.

18 Kasım’ da ise Akrep Burcu içerisinde Yeni Ay oluşacak ve Türkiye haritasında 6. Eve denk gelmekte.

6. Ev ise askeri güçleri, polisleri, Türkiye’ nin düşmanlarını, Türkiye’ ye karşı düşmanca tavırları temsil etmekte.

Mars’ ın bu noktadan uzak olması nedeni ile Kasım ayı içerisinde patlamalar, saldırılar gibi bir olayın çok fazla risk teşkil edeceğini sanmıyorum.

Ancak Yeni Ay’ ın gerçekleşeceği tarihten hemen sonra 21-27 Kasım tarihleri arasında Türkiye’ nin 6. Evi içerisine, Yükselen lordu olan Merkür Gandanta dereceleri içinde yerleşmeye başlayacak ki; esas riskli potansiyelin bu olduğunu düşünmekteyim.

Çünkü hali hazırda Kasım ayının neredeyse tamamında Satürn Yay Burcu içerisinde ve Türkiye’ nin dış ülkelerle her türlü temas ve ilişkisini temsil eden 7. Evinin içerisinde tıpkı Merkür gibi Gandanta süreci içerisinde bulunuyor olacak.

Peki nedir bu Gandanta?

Astrolojinin temel kavramları arasında burç kuşakları 4 element grubu içerisinde 3’ lü olarak toplanır. Ateş, toprak, hava ve su.

Bunlar arasında su ve ateş grubu birbirlerine çok ters enerjiler yansıtırlar. Ateş su ile beslenemez, söner. Su, ateş vasıtasıyla buharlaşıp, kaybolup gider.

Bu iki element birbirlerinin düşmanlarıdır ve birbirlerinin sonlarını getirebilme potansiyelleri vardır. O nedenledir ki; bir gezegen su grubu olan burç kuşağından, ateş grubu olan burç kuşağına giriş-çıkış yaparken ne yapacağını bilemez, dengesiz ve kararsız enerjiler içerisinde kalır. Temsil ettiği konuları başıboş ve yıkıcı olmaya eğilimli enerjiler içerisinde bırakır.

Buna Hint Astrolojisinde Gandanta denmektedir ve Gandanta süreçleri gezegenlerin enerjilerinin kötü çalışmaya eğilimli oldukları zaman dilimleridir.

Türkiye haritasında Kasım ayında Satürn ve Merkür’ ün Gandanta oluşlarına geri dönecek olursak:

Merkür ülke haritamızda Türkiye’ yi ve toprak bütünlüğümüzü, toprak ilinti her türlü konuyu, hava koşullarını temsil eden evlerin yöneticisi konumunda.

Ayrıca iletişim, teknolojik konular, ticaret hayatı, entelektüel insanlar, ulaşım yolları gibi konular da gezegen olarak kendisinin temsil ettiği konu başlıkları.

21-27 Kasım tarihleri arsında Merkür Su grubu bir Burç olan Akrep’ ten çıkarak, Ateş grubuna ait Yay Burcuna girecek. Yani yukarıda açıkladığım Gandanta sürecini yaşıyor olacak ve temsil ettiği konular, başlıklar ilintili sorunlar yaşatma, bu konuların gündeme getirmesi potansiyelini verecek.

Esas uzun soluklu Gadanta pozisyonu ise Türkiye’nin 7. Evine geçen ay geçen Satürn’ e ait.

28 Kasım’ a kadar Satürn Ateş Burçlarından biri olan Yay’ ın ilk derecelerinde ilerleyecek. Türkiye haritasında 8 ve 9. Evlerin lordu olarak 7. Evin içerisinde yurt dışı ilintili konuların altını belirgin şekilde çizmekte.

Kasım ayında Türkiye’ nin yurt dışı itibarı, yabancı devletlerle olan ilişkisi hassas bir sınavın içerisinden geçeceğe benzemekte. Satürn’ ün kendisi sıkıntıyı, zor zamanları, aşılması gereken engelleri temsil eder.

8. Eve baktığımızda ise bu ev; faiz oranları, dış borçlar, borsa gibi spekülatif kazancalar, beklenmedik olaylarla tetiklenen keskin rota değişikliklerini anlatmakta.

Yazının en başında değindiğim Kala Sarpa enerjisinin oluştuğu ekonomik hat, üstüne Dolunay’ ın gerçekleşeceği Türkiye’ nin 11. Evi ve Satürn’ ün Gandanta pozisyonu, üzerine konduğunda: Yurt dışı ülkelerle aramızda ucu finansal konulara da dokunan sıkıntılı siyasi bir durumun Kasım ayında gündemleri işgal etmesi en öne çıkan potansiyel etkilerden birisi diye yorumlanabilir.

Kasım gökyüzünün en iyi durumda olan gezegeni Venüs, Türkiye’ nin 5. Evi içerisinde üstelik de güçlü pozisyonda enerjilerini yansıtıyor olacak.

5. Ev: çocuklar-gençler, medya dünyası, eğitim, elçilik çalışanları gibi konuları temsil etmekte.

Ancak Venüs’ ün Terazi Burç kuşağı içerisinde Jüpiter ve Güneş ile de bir müddet birliktelik halinde olacağı düşünülürse, daha ziyade medyatik-tanınmış insanlarla ilintili konuların dikkate değer etkiler içerisinde olacağınızı söyleyebiliriz. Kısacası Kasım ayında tanınmış kişiler ilintili sarsıcı haberler gündeme taşınabilir.

Mars’ ın 4. Evimizdeki yolculuğu ise Kasım ayında hala devam ediyor olacak.

Bu da vatan, vatanseverlik, toprak bütünlüğümüz, emlak piyasaları ile ilgili ani gelişmelerin ve irili ufaklı depremlerin riskli durumunun bir önceki ayda olduğu gibi hala devam etmekte olduğunu göstermekte.

Sevgilerimle,

©Hint Astroloğu

2 Kasım 2017

 

 

Paylaş