HAZİRAN AYI ve TÜRKİYE, Gezi Olayları…

Tree2Gezi olaylarının yıl dönümü olması sebebi ile herkesin “Acaba ne olacak?” Merakı içerisinde beklediğini, en azından yakın çevremde gözlemledim diyebilirim. O nedenle geçen sene yaşananların ışığında, bu sene özellikle yıl dönümünde, o anki gezegen etkilerini, Hint Astrolojinin penceresinden tekrar ve bugünü de analiz ederek ele almak istiyorum.

Hint Astrolojisi açısından Türkiye haritası üzerinden bakıldığında “Savaşçı Mars Atağa Geçiyor…” yazımda da belirttiğim gibi Türkiye’ yi neredeyse 2014 sonuna kadar genel anlamda çok sakin enerjiler beklemiyor. Astroloji ile uğraşan pek çok insanın, olumlu bir şeyler yazmak için büyük bir istek duyduğunu, ancak Türkiye’ nin üzerinden geçen gezegen transitlerinin, şu an için buna pek müsait olmadığını, maalesef ben de transit haritalarda gözlemlemekteyim…

Geçen sene ile bugünü karşılaştıracak olursak:

Aslında gökyüzünde geçen seneki transit gezegen etkilerini andıran bir durum yok değil. Ancak bu sefer detay incelendiğinde önemli derede etkili olacak bir fark gözüküyor ki; genel anlamda ben geçen seneki çapta bir olaylar zincirini Hint Astrolojisine göre Türkiye haritasını yorumladığımda beklemiyorum. Elbette gergin enerjilerin yansımaları bir takım hareketlikler verecektir ve özellikle güvenlik güçleri ile toplumda bazı kesimlerin karşı karşıya gelme potansiyelleri söz konusu fakat geçtiğimiz sene yaşananlar ile kıyaslandığında; astrolojik anlamda çapı ve etkisi asla aynı boyutta gözükmemekte.

Geçen sene, Jüpiter uzun süredir Mars ile birlikte “toplumsal rahatsızlıkları” ifade eden bir alanda ikamet etmiş ve dolayısıyla –Jüpiter- geldiği her alanı büyütme etkisi içerisinde olduğundan, toplumdaki agresyonu da olayların öncesinde patlamaya hazır şekilde büyütmüştü.

Şu anda ise gökyüzünde o noktada yerleşen Güneş gezegeni bir hareketlilik yaşanacağının habercisi ancak bunun geçen seneki gibi büyük patlama yaratması, diğer gezegenlerin etkisi de göz önünde bulundurulduğunda uzak bir ihtimal olarak gözüküyor.

Geçen sene yaşanan olayların başrolünde Türkiye haritasında gençleri ve çalışan kesimi temsil eden noktalar bulunuyordu. Ancak bu sene, özellikle gençlerle ve kadınlarla ilgili alan daha sakin etkiler içerisinde ve toplumdaki rahatsızlık konuları Astrolojik açıdan daha çok “komşular ve dış ülkeler” ile ilgili noktalara kaymış durumda.

Özelikle Haziran ayının ilk haftalarında ekonomi ile ilgili enterasan gelişmeler yaşayabiliriz. Sıkıntılı bir takım olayların ülke gelir-gider dengesi açısından ortaya çıkması söz konusu olabilir. Borsa gibi spekülatif kazanç enstrümanlarını ilgilendiren olaylar gündemi meşgul edebilir. Çok büyük ve yıpratıcı bir etkinin Jüpiter’in ay sonu itibariyle yer değiştirerek, Türkiye’nin ekonomi ile ilişkili bir alanını koruma altına alması sebebi ile beklememekle birlikte, ay ortasına kadar gökyüzünde gezegenler biraz sıkışmış ilerleyeceğinden ve hepsinden önemlisi Merkür Gerilemesi etkileri altında olacağımızdan, bireysel bazda maddi konularda dikkatli olmakta fayda görmekteyim.

Ayrıca 7 Haziran’ da başlayacak olan Merkür Gerilemesi’ nin, Haziran Ayı Burç Yorumları yazımda pek çok burç için kişisel bazda değindiğim “pot kırma” etkisinin; devlet kademesinde “otorite konumunda” olanları da etkileme potansiyeli olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Mars ile kare görünüm yapan bu gerilemede, fazla düşünmeden, öfke ile ifade edilmiş ve özellikle muhalif konumda bulunanları harekete geçirecek beyanlar gündemi meşgul edebilir.

Şahsen Türkiye haritası üzerinde esas stres yaratan yerleşimin, Hint Astrolojisi’ ne göre Başak Burcu’ nda ve 4. Evde ikamet eden Mars gezegeni olduğunu düşünmekteyim. Zira “Savaşçı Mars Atağa Geçiyor… ” yazımda da belirttiğim gibi Başak Burcu: “Doğanın güçlerini”, “silahlı yasal kuvvetleri”, “sağlık çalışanlarını” ve 4. Ev de: “Ana vatan topraklarını” temsil ettiğinden; tansiyon yükselterek, ani olayları tetikleyen, agresyon ustası Mars’ ın bu noktadaki yerleşimini maalesef ki çok pozitif görmüyorum.

Ülkemiz için sevinçlerin bol olduğu bir Haziran ayı geçirmemizi dilerim…

Hint Astroloğu, 31 Mayıs 2014

Paylaş