HAZİRAN 2021 VEDİK ASTROLOJİSİNE GÖRE TÜRKİYE YORUMLARI

Vedik Astrolojisine göre Haziran 2021, Türkiye Haritası için Mayıs ayının sonunda yaşanan Ay Tutulması ve 10 Haziran’da yaşanacak olan Güneş Tutulması enerjileri çerçevesinde şekil alacak gibi durmaktadır.

Haziran ayında pek çok gezegen hareket halinde olacağı için Türkiye gündeminin de son derece sıcak gelişmelere gebe olduğunu söylemek mümkün.

Gökyüzünün neredeyse tüm oyuncuları ayrı ayrı açılardan ülke haritamız üzerinde etkilerini yansıtırken Haziran enerjilerini de birer birer yorumlamayı daha doğru buluyorum.

MARS

Hint Astrolojisine göre Mars, 2 Haziran tarihinde Yengeç Burcuna -yani Türkiye’ nin 2. Evi içerisine- adım atıyor olacak.

Mars 20 Temmuz’ a kadar da Yengeç Burcu içerisinde konaklamaya devam edecek.

Burası Türkiye için uzun süredir yazılarımı takip edenler açısından çok iyi bildikleri gibi ülke ekonomisini gösteren alan.

Mars ise Yengeç Burcu içerisinde debil/düşüş konumunda hareket eden bir gezegendir ve bu sebeple de o evin temsil ettiği konularda negatif enerjileri tetikleyip yansıtır.

Ayrıca Mars’ ın tam karşısında 8. Evimiz içerisinde Retro Satürn kendisinin rahatsızlığını iyice arttırmaktadır.

Sadece bu iki gezegenin yaptığı yerleşimi göz önünde bulundurarak bile ekonomi, spekülatif kazanç araçları, halkın satın alma gücü gibi konuların Haziran ayının tamamında son derece hassas ve kırılgan bir dengede ilerleyeceğini ön görmek mümkündür.

Mars’ ın tam karşıdan aldığı bir sıkıntılı enerji de Satürn’ le aynı noktada -Vedik Astrolojisine göre Oğlak Burcu içerisinde bulunan- Plüton’ dan gelmektedir.

Halkın daralan ekonomik koşullar nedeni ile öfke patlamalarına hazır bir hale gelmesi, huzursuzluğunu daha şiddetli ifade etmek istemesi -Satürn, Plüton ve Mars arasındaki etkileşim düşünüldüğünde- son derece mümkündür.

Özellikle Venüs 22 Haziran’ da İkizler Burcunu terk edip, Mars’ ın yanına; Yengeç Burcuna inmeden evvel ekonominin en azından bizler için daha az dalgalı bir çizgiye oturmasını beklemiyorum.

Ayrıca Mars, Yengeç Burcu içerisinde seyrederken; güven ve aile konularına da parmak basmak isteyecektir.

Türkiye’ de güç sahibi aileler, bu ailelere mensup kişiler ilintili bazı sıkıntılı haberler medyanın gündemini Temmuz sonuna kadar meşgul edecek gibi durmaktadır.

Buna bağlı olarak ülke halkının kendini güvende ve mutlu/huzurlu hissetme duygusu da önemli şekilde yara alma potansiyeline sahiptir.

Zira Mars’ ın 20 Temmuz’ a kadar Satürn ve Uranüs ile 2-8-10. Evler bağlantılı olarak yapacağı sert etkileşim; özellikle gücü elinde bulunduran insanların birbirleri ile olan kuvvetli bağlarına dayanan hem ekonomik hem de çıkar amaçlı ilişkilerine halkın büyük bir hayal kırıklığı ile bakacağını göstermektedir.

Bunun ekonomik istikrarsızlık ve halk arasında büyük bir kafa karışıklığı yaratması da sayılması gereken ihtimaller arasındadır.

Mars’ ın Haziran ayından 20 Temmuz tarihine kadar yapacağı bir başka dikkatimi çeken etkileşim ise Jüpiter ile son derece ters yerleşimlerine ait.

Türkiye’ nin muhafazakâr görüşlü insanlarını, adalet sistemini, akademisyenlerini, baro, diyanet, din duyguları ve Birleşmiş Milletler ile olan ilişkilerini temsil eden 9. Evi içerisinde yerleşen Jüpiter, Mars ile bir güç savaşı yaşama potansiyelini işaret etmektedir.

Az önce saydığım 9. Evin temsil ettiği kurum ve konular ile alakalı akılcı olmayan uygulamalar, zorlayıcı tavırlar, halkın öfkesini yükseltecek beyanlar söz konusu olabilir.

Ayrıca Jüpiter’ in 20 Haziran itibariyle -hemen ardından 25 Haziran’da da aynı evde bulunan Neptün’ ün- bir önceki paragrafta saydığım 9. Evimiz içerisinde Retro/Gerileme hareketlerine başlayacak olmaları da eskiye ait , yıllardır saklanan, bu kurumları ilgilendiren bazı sır ve skandalların ortaya çıkmasına aracılık edebilir.

MERKÜR

1-3 Haziran arasında Türkiye’ nin 1.; Yani bizzat kendisini temsil eden evi içerisinde -Vedik Astrolojisine göre İkizler Burcu- Retro/Gerileme hareketine başlayacak olan Merkür, sonrasında Türkiye’ nin 12. Evine geçerek Vedik Astrolojisine göre Boğa Burcu içinde 23 Haziran’ da Gerileme hareketini bitirmiş olacak.

Öncelikle Merkür’ ün Retro hareketine Türkiye’ nin kendisini temsil eden 1. Evi içerisinde başlamış ve buradan 12. Evine atlayacak olması son derece önemli.

Çünkü ülkemizi bizzat ilgilendiren geçmişe dayalı sırların, gizli örgütlerin, ifşa olmamış gerçeklerin, devlet sırrı sayılabilecek konuların gün yüzüne çıkması için bu Merkür Retro’ su son derece kritik bir enerji yaymakta.

Ayrıca Merkür Retro’ sunun Hint Astrolojisinde gerçeği arayan Mrigashira ve finansal durum/lüks tüketimi, zenginleri temsil eden Rohini Takımyıldızlarında bu Gerileme hareketini gerçekleştirecek olması bir başka kritik nokta.

Merkür’ ün gerileme hareketine neredeyse tüm Haziran boyunca devam edeceği 12. Evimizin halkın refahını da göstermesi de bizim açımızdan önemli.

Neden mi?

Halihazırda Gerileme/Retro hareketine geçen ay başlamış ve 23 Haziran tarihine kadar devam edecek olan Merkür’ ün 12. Evimiz içerisinde bulunuşu hem siyasi hem de ekonomik anlamda ülkemiz için suların durulmaya niyeti olmadığını bir kez daha teyit eder niteliktedir.

Zira sırlar, bilinmeyenler ile ilgili 12. Ev, Merkür Retro’ su ile birlikte geçmişe dayanan konuların tekrar gündeme gelerek kendilerini hatırlatmaya devam edeceklerini Haziran ayı için de geçerli kılmaktadır.

Hatta bazı yazılı evraklar, anlaşmalar da -Merkür yazılı dokümanları da temsil ettiği için- bu ifşa edilen gerçeklere konu olabilirler.

Retrosu esnasında ülke gündemimiz skandal sayılabilecek gerçekler ile çalkalanırken Merkür, doğal temsilcisi olduğu iletişim-haberleşme, ticaret, teknoloji gibi konularla ilintili problemler de yaratacaktır.

Özellikle 12. Evin temsil ettiği web, internet, sosyal medya gibi konularda kısıtlamalar, yasaklar ve bu araçlar üzerinden yürüyen iletişimde çok ciddi problemler ortaya çıkabilir.

Siber saldırılar ve iletişim kesintileri de Haziran ayının Merkür Retrosu’ nun bize hediyeleri olabilir.

10 HAZİRAN GÜNEŞ TUTULMASI

Türkiye’ nin 12. Evi içerisinde Retro Merkür ve Güneş gezegenlerinin bulunması ile yoğunlaşan enerji, 10 Haziran Güneş Tutulması ile zirve yapıyor olacak.

Tıpkı Ay Tutulmasının yaşandığı 26 Mayıs tarihinde (+/- 15 gün) olduğu gibi…

Az önce Merkür Retrosunun etkilerini aktarırken 10 Haziran’ da yaşanacak Güneş Tutulmasının içinde yaşanacağı 12. Evin neleri temsil ettiğini de yazmış oldum.

Tutulmalar ile ilgili genel bilgiyi hatırlatmak istiyorum: Bir Tutulma içinde gerçekleştiği evin temsil ettiği konular ile ilgili bugüne değin birikmiş enerjilerin netleşip, patlamasına, yani daha belirgin/görünür hale gelmesine aracılık eder. Ayrıca o evin temsil ettiği konularda önemli değişim süreçlerini de tetikler.

Örneğin bireysel haritalarda 10. ; Yani kariyer evi üzerinde gerçekleşen tutulmalar kişiye işi ilintili önemli bir dönüşüm süreci yaşatma etkisine sahiptirler.

Güneş Tutulması Türkiye’ nin 12. Evi çerisinde gerçekleşeceği için 12. Evin temsil ettiği: Sırlar, gizli örgütlenmeler, hapishaneler, mülteciler, hastaneler, her türlü kapalı alanlar ve burada çalışan/kalan kimseler ile ilgili konular, halkın satın alma gücü, harcamalar, web-internet üzerinden yürütülen işler ve ülkenin dış ilişkileri patlamaya hazır bir enerji yumağı haline gelecektir.

10 Haziran Güneş Tutulmasının Türkiye açısından bu konu başlıklarını gündemde uzun süre tutacak gelişmeler yaşatması son derece yüksek ihtimaldir.

Hint Astrolojisine göre Boğa Burcu içerisinde 25 derecede yaşanacak olan Güneş Tutulması gerçeğin peşinden gitmeyi felsefe haline getirmiş Mrigashira Takımyıldızında gerçekleşecek.

12. Ev sırları, gizli olayları anlatıyor.

Mrigashira ise gerçeği ara diyor.

Türkiye açısından Mayıs ayında başlayan (Mayıs çünkü Ay tutulması da 12. Evimiz içerisinde bu tarihte yaşanmıştı.) gizli kalmış, üzeri örtülmüş, karanlıkta kalmış gerçeklerin, anlaşmaların deşifre edilme, halkın gözü önüne serilme enerjisi 2021 bitene kadar devamlılık arz edecektir.

Bununla birlikte:

Türkiye kendi iç gündemi ile meşgulken, bunun dış ilişkilerine yansıyan önemli sonuçları da olacaktır.

Mülteciler, hapishaneler, suçlular, gizli örgütler ile ilgili pek çok belge ve skandal da gün yüzüne çıkmayı sürdürebilir.

Lüks harcamalar, devletin bütçesinin aktarıldığı alanlar, halkın satın alma gücüne kıyasla israf edilenler ile ilgili ortaya dökülecek iddialar sıklıkla duyulabilir.

10 Haziran Güneş Tutulması Türkiye saati ile 13:53’ te 25 derecede yaşanıyor olacak.

Bu esnada Retro Merkür’ ün gökyüzündeki adresi ise 26 derecede sabitlenecek.

Yani Merkür, astrolojik literatürde anıldığı üzere “tutulmaya karışan gezegen” sıfatını kazanacak.

Tutulmalara ilişkin ufak bir kural daha: Tutulmaya karışan gezegenler -10 Haziran Tutulması için bu gezegen Retro Merkür olmakta- eğer Tutulmanın derecesine çok yakın iseler; bir dahaki Tutulmaya kadar -yani 4 Aralık 2021’e kadar- o döneme damgalarını vururlar.

Özetle Merkür’ ün 10 Haziran Tutulmasına çok yakın derecelerden karışması ile; iletişim, teknoloji, sosyal medya, akılcı düşünce, ticari hayat, Türkiye’ nin itibarı ve toprak-toprak bütünlüğü ilintili problemler bakımından başımızın çok ağrıyacağı bir döneme adım attık demektir.

Merkür Türkiye haritasında Hint Astrolojisine göre 4. Evin de yöneticisi konumunda olduğundan emlak yatırımları ile alakalı durağan ve sorunlu bir süreci de önümüzdeki 6 ay boyunca olası kılabilir.

Toprak ilintili problemlere yazının son maddesi olarak “deprem” başlığı altında yeniden geri döneceğim…

GÜNEŞ

Hint Astrolojisine göre Güneş 15 Haziran itibariyle Türkiye’ nin Yükselen Burcu içerisine geçiş yapmış olacak.

Bu tarihlerde devlet otoritesinin halkın hayatına, özgürlüklerine daha sıkı şekilde müdahil olması, olayları güçlü şekilde kontrolü altına almak istemesi gibi durumlarla karşılaşabiliriz.

Halkın tüm dikkati iktidardaki gücün üzerine çekilecekmiş gibi durmaktadır.

Ufak bir parantez açarak Haziran- Temmuz ayı gökyüzü yerleşimlerinin ülkemiz açısından ciddi çalkantılar yaratmasının yanında, ABD için de hiç kolay enerjiler vaad etmediğini; özellikle düşmanları, rakipleri, davalık olduğu konuları, ekonomisi, halkın özgürlüğü ve lider konumundaki insanları açısından belirtmek isterim. Amerika için esen rüzgarlardan ülke olarak bizim de nasibimizi alma ihtimalimizi bir kenara not etmek gerekiyor.

Ayrıca Güneş ve Neptün arasındaki sert bakışma Haziran’ ın ilk yarısında tanınan dünya liderleri arasında bazı sırların, gizli gerçeklerin su yüzüne çıkması ile birlikte restleşme, sert ithamlar gibi konu başlıklarının dünya gündeminde yer almasına neden olabilir.

Liderler arasında güç savaşlarına, sen mi daha yamansın? Ben mi daha yamanım söylemlerine şahitlik edebiliriz.

Ayın ilk yarısında Rahu da Güneş ile birlikte olacağından liderlerin orantısız güç kullanma vakaları da hem ülkemizde hem tüm dünyada artış gösterebilir.

JÜPİTER-NEPTÜN

Her ikisi de Sideral Zodyak’ a göre (Vedik Astrolojisinin kullandığı) şu anda Kova Burcu içerisinde bulanan gezegenlerden Jüpiter, ayın 20’ sinde; Neptün ise 25’ inde uzun soluklu Retro/Gerileme hareketlerine başlıyor olacaklar.

Neptün astrolojide üstü örtülü gerçekler ve sırlar ilintili başka bir gökyüzü temsilcisidir.

Jüpiter ise bilgiyi temsil eder.

Bu 2 gezegenin Türkiye’ nin iktidar gücünü, dış ilişkilerini temsil eden noktada yapacakları gerileme hareketi hiç şüphesiz ki yönetimi elinde bulunduranlarla ilgili pek çok üzeri örtülmüş gerçeğin, bilginin ortaya dökülmesine aracılık etme potansiyeline bir kez daha sahiptir.

Üstelik Jüpiter’ in büyüme enerjisi, gün geçtikçe gözlerimizin önüne serilen bilgi yığınının artacağına da işaret etmekte, etkisinin giderek büyüyeceğine vurgu yapmaktadır.

Retro’ ların gerçekleşeceği Kova Burcu Türkiye açısından adalet sistemi dini duygular, akademisyenler, uluslararası ticaret ve alışveriş gibi konuları da halkın merceği altına kaçınılmaz olarak alacaktır.

Bu konuları ilgilendiren skandallar da Neptün nedeni ile ifşa olma ihtimali gösterecektir.

Ancak Neptün her şeyi tüm açıklığı ile göz önüne sermez.

Kamu vicdanını rahatsız eden bazı gelişmeler belirttiğim konularda gündeme gelse de gerçekte ne olduğunu ve nasıl olduğunu tam anlamı ile kavrama şansımız hiçbir zaman olmayabilir.

VENÜS-SATÜRN-KETU-URANÜS

22 Haziran tarihinde Türkiye’ nin 5 ve 12. Evlerinin yöneticisi olan Venüs; İkizler Burcundan, Yengeç’ e geçiş yapacak ve Mars’ ın yanına katılacak.

Bu yerleşim turizm, borsa açısından sevindirici bir gelir yaratma potansiyeline sahip olabilecek gibi gözükmesine rağmen Venüs-Ketu-Satürn arasında oluşan sert etkileşim tam tersi bir hayal kırıklığını da tetikleyebilir.

Venüs getiri anlamında beklentiyi yükseltirken; Ketu ve Satürn ona engel çıkarmaya çalışacaktır.

Ülke ekonomimiz, halkımızın elinin ferahlaması anlamında yapılmaya çalışılan uygulamaların da bekleneni karşılama ihtimalini zayıf görmekteyim.

Venüs kısa süreli bir olumlu rüzgar estirebilir. Ancak etkisi diğer enerjiler göz önünde bulundurulduğunda son derece uçucu olacaktır.

Ayrıca Uranüs ve Satürn arasındaki rahatsız edici etkileşim de ülkemizde özellikle iş dünyası ilintili devletin bazı yeniden yapılanma, eski düzeni yıkarak yeni uygulamalar getirebileceğine dair sinyaller vermeye devam etmektedir.

Bu potansiyel uzun vadede Nisan 2022’ ye kadar geçerli olacaktır.

24 HAZİRAN DOLUNAY

Hint Astrolojisine göre Yay Burcunda Moola ve Aridra Takımyıldızları ekseninde gerçekleşecek olan Dolunay süreci ülke haritamızda 7. Evimiz içerisine denk gelmektedir.

Dış ülkeler ile olan ticari faaliyetlerimiz, anlaşmalarımız ve ilişkilerimiz açısından belirleyici, bizi yeni bir döneme doğru sürükleyecek enerjiler bu Dolunay ile söz konusu olabilir.

Ayrıca özellikle Corona ilintili bazı gerçeklerin netlik kazanması ile birlikte dünya toplumlarında öfke patlamaları, protestolar söz konusu olabilir.

Çünkü Dolunay’ ın içerisinde gerçekleşeceği Moola Takımyıldızı olayların köklerine inmeyi vurgulayan, işin aslını arayan bir enerjiyi tetikler.

Dolunay’ ı tam karşıdan selamlayan Güneş ise üzücü olayları tetiklemesi ile bilinen Aridra Takımyıldızından oluşuma katkıda bulunuyor olacaktır.

Bahis Corona’ dan açılmışken; konunun henüz dünya gündemi için kapanmaktan uzak olduğunu, Nisan 2022’ ye kadar en azından kendi ülkemiz açısından riskin devam ettiğini tekrar hatırlatmak isterim. Şahsi düzeninizde tedbirlerinizi aksatmadan yerine getirmeye çalışmanızda fayda var.

DEPREM

Yazılarımı takip edenlerin bildiği gibi sürekli olarak deprem potansiyelinden bahsetmemekteyim.

Ancak Haziran itibariyle ülke haritamızı geçtiğimiz yıl olduğu gibi riskli şekilde kuşatmaya başlayacak gezegen enerjilerine maalesef maruz kalıyor olacağız.

Her şeyden evvel 10 Haziran’ da yaklaşan bir Güneş Tutulması enerjisi söz konusu.

Bu ülkemizde geçmiş deprem hikayeleri gözen geçirildiğinde önemli bir deprem tetikleyicisi olarak çalışmakta.

Ayrıca gökyüzünde Retro/Gerileme yapan gezegen sayıları da bir hayli fazlalaşmış olacak Haziran itibariyle.

Şimdi gelelim ayın özelinde tarihlere göre deprem riskini yükseltecek gezegen konumlarını incelemeye:

Ay, 2-3-4 Haziran tarihlerinde Kova Burcundan geçerken Node’ ların yani Rahu ve Ketu’ nun arasına yerleşecek. 15-17 Haziran’ da ise bu sefer Aslan burcundan geçiş yaparken yine Node’ ların arasına yerleşmiş olacak.

6-7-8 Haziran tarihlerinde Mars Satürn ve Ay birbirlerinden 4 ev uzakta yerleşecekler.

16-21 Haziran tarihleri arsında ise Venüs ve Merkür Privartana/Exchange/Yer değişimi yaparak aralarındaki ilişkiyi güçlendirecekler ve Güneş Tutulmasının gerçekleştiği 25 derece’ ye temas edecekler. Bu tarih aralığında özellikle 19 Haziran, Güneş Tutulmasına da karışmış olan Merkür’ ün Tutulmanın yaşandığı dereceye eşitlenecek olması nedeni ile ayrıca dikkat çekmekte ve deprem riskini yükseltmektedir.

20-22 Haziran tarihlerinde ise Mars-Ay-Satürn ve Uranüs arasında kare yerleşim gerçekleşecek.

23-24 Haziran’ da ise Ay, Güneş Tutulması’ nın yaşandığı Boğa Burcu’ nu tam karşısına geçecek.

27 Haziran’ da ise yine Ay, Mars’ ın tam karşısına Satürn ile birlikte hizalanmış olacak.

28-30 Haziran arasında ise Mars ve Satürn’ ün karşılıklı hizalanmasına şahitlik edeceğiz.

Sıraladığım tarihlerin sıklığına bakılacak olursa Haziran ayının yarısı deprem riskini yükseltmek anlamında da ciddi potansiyel içermekte.

Ancak elbette ki aşağıdaki klasik hatırlatmamı da tekrar etmeden geçmek istemiyorum:

“Bir depremin Astroloji ile -oluşma potansiyelinin yükseldiği riskli zamanları- işaret etmek mümkündür. Ancak kesin olarak şu tarihte ve şu yerde bir depremin gerçekleşeceğini söylemek şu anki tüm dünya üzerindeki astroloji bilgi seviyesi ile mümkün değildir. Zaten öyle olabilseydi, tüm depremler önceden astroloji ile tespit edilip, önlemi alınıyor olurdu.”

Hiç şüphesiz ki son derece hareketli geçecek Haziran ayının ülke gündemimizde yaratacağı daha pek çok etki olacaktır. Elimden geldiğince başlıklarına değinmeye çalıştım.

Ay Tutulmasının yaşandığı, Nisan sonunda yayımladığım Mayıs yazımda gerçekleşen pek çok potansiyeli takip edenlerin beklentileri sosyal medyada paylaşmam yönünde oldu.

Farkındayım.

Ancak neredeyse “yazının tamamı” sayılabilecek bir potansiyel gerçekleşmesi yaşandığından, bunun çok da anlamlı olmayacağını düşünerek; 1 Mayıs tarihinde yayınladığım, geçirdiğimiz ayı yorumlamak isteyenler açısından yazının linkini buraya ayrıca ekliyorum.

MAYIS 2021 VEDİK ASTROLOJİSİNE GÖRE TÜRKİYE YORUMLARI

Merak ettiğiniz kavramlar için: “Kısa Bilgiler” Bölümüne bakabilirsiniz.

Sevgilerimle

©Hint Astroloğu

1 Haziran 2021

Paylaş