HAZİRAN 2020 VEDİK ASTROLOJİSİNE GÖRE TÜRKİYE ETKİLERİ

Haziran 2020, Türkiye’ nin Hint Astrolojisi’ ne göre tam Yükselen Burcu İkizler ve Ay’ ının üzerinde gerçekleşecek olan Güneş Tutulması ile diğer aylara göre daha fazla dikkat çeken bir enerjiye sahip.

21 Haziran’ da Retro Merkür ve Balık Burcu içerisinden görünüm yolu ile bu tutulmayı mercek altında tutacak olan Mars nedeni ülke dinamiklerimizi, önceliklerimizi yeniden yapılandıracak olan çok önemli bir Güneş Tutulması bizleri beklemekte.

İkizler Burcu içerisinde 6 derecede, Vedik Astrolojisine göre Mrigashira Takımyıldızı içerisinde gerçekleşecek olan bu Tutulma’ nın etkilerine en fazla yaz aylarında olmak üzere, önümüzdeki 6 ay boyunca maruz kalıyor olacağız.

Bu Tutulma:

** Bizzat bizi/ülkemizi temsil eden Yükselen Burcumuzun üzerinde,

** Kuruluş anımızdaki Ay gezegeninin neredeyse tam üzerinde ve

** Türkiye’ den de gözlemlenebilir olması nedeni ile

Yoğun şekilde hissedeceğimiz bir gökyüzü olayı olarak; daha önceki tarihlerde şahitlik ettiğimiz Güneş Tutulmalarından daha ayrıcalıklı bir durumda bizi etkiliyor olacak.

21 Haziran Güneş Tutulmasının etkilerine yeniden döneceğim…

Şimdi Haziran ayında sırası ile gerçekleşecek diğer gökyüzü gezegen hareketlerine bakalım:

Plüton-Satürn ve Jüpiter Retroları:

Haziran ayına -yine Hint Astrolojisine göre- Oğlak Burcu içerisinde Plüton, Satürn, Jüpiter ve Boğa Burcunda Venüs olmak üzere Retro/Gerileme hareketine devam eden 4 gezegen ile başlangıç yapacağız.

Retro/Gerileme yapan gezegenlerin işaret ettiği konularda, alanlarda genel anlamda zorlanmalar, aksaklıklar ve negatif etkiler deneyimleme olasılığının yükseldiğine şahitlik ederiz.

Özellikle “iyicil” olarak nitelenen Jüpiter ve Venüs’ ün Retro’ ları, güçten düştükleri ve niteliklerini olumlu şekilde yansıtamadıkları için bizleri koruyucu enerjilerinden mahrum ettiklerinden önemlidir.

Üstelik bu iyicillerden bir tanesi Venüs, Haziran ayının önemli bir bölümünde -10 Haziran’ a kadar- Güneş’ e fazla yaklaşmış ve yanık durumda olacak.

Venüs’ ün gerek kişisel – Kişisel haritalarda hayattan duyulan mutluluğun azalmasına, aşk ilişkilerinde sorunlara, ekstreme giden dürtülere neden olabilir.- gerek ülke haritalarında yanık olması ise zaten ciddi problemler üretmeye yatkın bir yerleşim olarak dikkat çekicidir.

Oğlak Burcu içerisinde gerileme yapan 3’ lü; tüm dikkatleri Türkiye’ nin ekonomisi üzerinde tutmaya, halkın satın alma gücü ile ilgili problemlerle iktidarı yüzleştirmeye inatla devam ettirecekler.

Bitti sanılan sıkıntıların tekrar tekrar, ekonomik olarak yüzlerimize çarptığına şahitlik edeceğiz.

Türkiye’ nin astrolojik olarak önümüzdeki aylarda ve hatta bir sonraki yılda bile en önemli gündem maddesi/sorunu ekonomidir.

Çünkü Ocak 2020’ de Oğlak Burcuna yerleşen Satürn 2022 ortalarına kadar bulunduğu noktadan Türkiye’ nin köklü çözümler getirmediği finansal/ekonomik her problemi ile yüzleşmesindeki ısrarından asla vaz geçmeyecektir.

Astroloji ile biraz yakından alakadar olan herkes bilir ki; Satürn çok inatçıdır ve alınması gereken ders öğrenilmeden işin peşini asla bırakmaz.

Türkiye’ nin para evi karşısında Retro yapan gezegenler, tüm dikkatin ve sorunun burada yoğunlaşacağına işaret etmektedirler.

Vergilerde yeni düzenlemeler veya ek vergiler, Türkiye’ nin borçları ilintili konuların uzun süredir yarattığı problemler, Haziran ayının hükümet tarafından çözülmeye çalışılacak başlıca sorunları olarak gündemdeki yerlerini alacak gibi durmaktadır.

Ekonomik düzende gerçekleşmesi gereken dönüşüm, daralma etkisi ile birlikte tüm yaz ayları boyunca devam ediyor olacak.

Geçen ayki yazımda “Sert Yerleşimler” kısmında belirttiğim gibi hükümet tarafından ekonomi ile alakalı bazı konularda düzenlemeler yapılabileceği haberlerini 7 Mayıs itibariyle işittiğimizden ve paramatereler hakkında gelen konuşma kısıtlaması nedeni ile bu ay daha ayrıntılı olarak ekonomik veriler üzerinde durmayacağım…

Jüpiter, Plüton ve Satürn’ ün Retro yaptığı Oğlak Burcu Hint Astrolojisine göre çıkarılan Türkiye Haritasında adres olarak 8. Evde bulunmaktadırlar.

Bu evin kapsamında mercek altına alınması gereken bir diğer konu başlığı ise doğal afetler olarak Haziran ayında da gündemimizde olmaya devam etmelidir.

Haziran’ a özel olarak tehlikeli sayılabilecek yerleşimlerin Ay ve Mars gezegenleri tarafından tetiklenebileceğini söyleyebilirim.

Mars ve Ay Transitleri:

Özellikle 13-14 Haziran tarihlerinde Vedik Astrolojisine göre Balık Burcu içerisinden geçecek olan Ay, Rahu ve Ketu’ nun tam arasındaki bir noktaya yerleşeceğinden deprem, çökme, göçük, maden kazaları, yangın, sel, aşırı hava koşulları vb. gibi bir doğal afet yaşanma riskini arttırmaktadır.

18 Haziran itibariyle Balık Burcu’ na giriş yapacak olan Mars ise ülkemiz açısından maalesef çok tehlikeli bir afet tetikleyicisi olarak neredeyse yılın geri kalanının tamamında bizi diken üstünde tutmaya devam edecektir.

Mars: 20 Haziran – 30 Haziran aralığında İkizler ve Yay Burcu içerisinde yolculuğuna devam eden Rahu /Ketu’ nun tam ortasından geçeceği ve üstüne bir de 21 Haziran Güneş Tutulması etkisini koyacağı için doğal afetler açısından riski ciddi anlamda yükseltecektir.

25 ve 27 Haziran tarihleri Mars tarafında tetiklenebilecek olayların bu ay için en riskli zamanları olarak öne çıkmaktadır.

Ay ise 27-28-29 Haziran tarihlerinde astrolojide en fazla deprem üreten “kare” yerleşim olarak anılan gökyüzü dizilimini Başak Burcu içerisine geçiş yaptığında tamamlayacaktır.

Başak Burcu ülke Rasi/Kuruluş haritamızda topraklarımızı temsil eden 4. Eve denk düştüğü için; topraklarımız ilintili bir problemin 27-28-29 Haziran tarihlerinde yaşanmasını daha muhtemel görmekteyim.

Bu ev ayrıca vatan topraklarının bütünlüğünü de temsil ettiğinden vatanseverlik duygularını ön plana çıkartacak bir olayın da Türkiye açısından vukuu bulması olasılıklar arasında yer almaktadır.

Ayrıca 27-28-29 Haziran tarihlerinde gezegenlerin kare dizilimi Türkiye’ nin iktidar ve muhalefet güçleri arasındaki anlaşmazlık/kavga/sürtüşme gibi gergin bir konunun da gündeme düşmesine aracılık edebilir.

İktidar ve muhalefet arasındaki ilişkiler Haziran’ ın ikinci yarısından itibaren tırmanan bir gerilim yaratmaya aday gibi durmaktadır.

Mars’ ın Burç değiştirdiği 18 Haziran tarihinde aynı anda gökyüzünde Merkür de İkizler Burcu içerisinde gerileme hareketine başlıyor olacak.

Merkür Retrosu (18 Haziran -12 Temmuz 2020):

Merkür Retro’ su 18 Haziran’ da başlayıp, 12 Temmuz’ a kadar Türkiye’ nin 1. Evi’ nde İkizler Burcu içerisinde gerçekleşecek.

İletişim yasaklamaları, medya ilintili bazı skandallar, teknolojik arızaların sebep olabileceği ticari, ulaşım, eğitim ve günlük hayat ilintili aksamlar bu gerileme sürecinde gündemde olacaktır.

Toplum psikolojisinin de bu Retro sürecinde bazı rahatsız edici haberlerle sarsılması olası yan etkiler arasında sayılabilir.

Venüs Retrosu (13 Mayıs – 25 Haziran):

Haziran ayının neredeyse tamamında, 25’ ine kadar Retro hareketine Türkiye’ nin 12. Evi içerisinde devam edecek olan Venüs ise tıpkı geçtiğimiz ay olduğu gibi kadın cinayetleri, kadınlar ilintili toplumdaki problemlere dikkat çekmeye olumsuz olaylarla devam edecektir.

Hali hazırda devam eden Venüs Retro’ sun görünüm yolu ile Jüpiter Retro’ suna bağlantı yapması ise çocuklar ile ilgili skandalların, taciz haberlerinin yine gündemde olmasına maalesef aracılık etme potansiyeline bu ay içinde de sahip.

5 Haziran 2020 Akrep Burcu – AY TUTULMASI:

Güneş Tutulması öncesinde 5 Haziran’ da Vedik Astrolojisine göre Türkiye’ nin 6. Evi içerisinde Akrep Burcunda ve Jyeshta Takımyıldızında 21 derecede yaşanacak Ay Tutulması; gizli düşmanlar, salgın hastalıklar, askeri güçler, işsizlik, milli savunma, Kızılay gibi konu başlıklarında ülkemizi yeni koşulların içerisine çekmek için gerekli enerjileri tetikliyor olacaktır.

Halkın genel sağlığı ilintili 6. Evimiz içerisinde tam da bu Corona Salgını sürecinde bir Ay Tutulması enerjisi ile baş başa kalacak olmamız bence çok önemli bir uyarı niteliği taşımaktadır.

Tutulmanın, kuruluş anı haritamızda aynı yerde bulunan şifacı Jüpiter gezegeni üzerinde oluşması ise sağlık açısından iyiye gittiğini düşündüğümüz verilerin tekrar gözden geçirilmesi gerekliliğini ortaya çıkartabilir.

Şahsi fikrimce en azından Jüpiter yer değiştirip, Temmuz ayında Yay Burcu’ na dönene kadar, pandemi ile olan mücadelenizde şahsi hayatlarınızda gevşek tedbirlerle hareket etmemeniz yönündedir.

Henüz hastalığın toplum üzerindeki etkisinin kaybolduğundan bahsetmek için çok erken…

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için Mart tarihli yazımı okuyabilirsiniz: CORONA Virüsü ve Önümüzdeki Günler

5 Haziran Ay Tutulmasının ise düzeldi sandığımız koşulların, hiç de düzelmediği hakkında bize ülke olarak bir uyarı niteliğinde çalışması son derece olası. Zira geri giden Venüs’ ün gölgesi altında, eski sorunların tekrar gün yüzüne çıkmasını sağlayacak bir enerji yansıması yaşayacağız.

Akrep Burcunda ve sert bir takımyıldız olan Jyeshta’ ta yaşanacak olan Ay Tutulmasının tekrar aktif hale getirmesi beklenecek olan enerjilerden bir tanesi de Türkiye’ nin yurt dışı merkezli düşmanları alakalı konular olacak.

İntikamcı ve takıntılı bir yapısı olan Jyeshta, pasif kalmaktansa harekete geçmeyi de temsil ettiği için yurt dışı menşeli Türkiye’ yi hedef alan, geçmişten gelen bazı provakatif mevzuların dış dünyada ülkemizi yıpratmak amacı ile tekrar yeşertilmesine aracılık edebilir.

Askeri güçler ilintili, onları ön plana çıkartacak, bazı gelişmeler yaşanabilir.

Özellikle Ay ve Güneş Tutulmalarının akabinde, Haziran’ ın sonlarına doğru komşularımız ilintili millî savunma-askeri güçler alakalı haberler dikkatlerimizi yeniden üstlerine çekiyor olacaktır.

Umalım ki şehit haberleri dışındaki gelişmelerle askeri güçlerimiz gündeme geliyor olsunlar.

İşsizlik oranları hakkındaki tartışmalar, bu sorunun daha da büyüyerek gündeme gelmesi de Ay Tutulmasının beklenen etkilerinden bir tanesi.

21 Haziran İkizler Burcu – GÜNEŞ TUTULMASI:

Yazımın en başında bahsettiğim, ülkemiz için çok önemli etkiler içeren Güneş Tutulmasının Hint Astrolojisine göre Mrigashira Takımyıldızında gerçekleşeceğini söylemiştim.

Vedik’ te bu Takımyıldızın enerjileri oldukça hızlı değişkenlik gösteren bir yapıya sahiptir.

Güneş Tutulmasının gökyüzünün hızlı değişim gösteren bir dilimine denk gelmesi ise ülke olarak bizi Haziran’ ın başı itibariyle –Çünkü Tutulmaların etkileri hemen oldukları gün başlayıp bitmez- çok çalkantılı, yakalamakta güçlük çekeceğimiz, biri biterken bir diğerinin başladığı sorunlarla yüzleşeceğimiz bir sürecin içerisinden geçirme potansiyeline sahip.

Ülke olarak bizzat bizi temsil eden “Yükselen” ve “Ay” gibi en önemli 2 noktanın üzerinde yaşayacağımız bu kuvvetli gökyüzü enerjisi, hiç şüphesiz ki bir süredir kendini ortaya çıkarmak için bekleyen konuların da üzerindeki tozu alıp, gündemi sırayla işgal etmelerine izin verecektir.

** Balık Burcundan Güneş Tutulmasının etkilerini daha da sertleştiren Mars bakışı;

** Üzerine Tutulma esnasında gökyüzünde – Tutulmanın yaşandığı burcun sahibi Merkür de dahil olmak üzere: Plüton, Satürn, Jüpiter, Venüs – 5 gezegenin Retro hareket yapıyor oluşu;

** Bir de Tutulma anında hiçbir “iyicil” den görünüm yoluyla da olsa destek gelmemesi işleri daha da zor hale sokmaktadır.

Güneş Tutulmalarının izlenebilir olduğu ülkelerde, etkilerinin izlenemeyen ülkelere göre daha yoğun hissedileceği bilgisi Vedik Astrolojinde kabul görür.

21 Haziran 2020 Güneş Tutulması da ülkemizde izlenebilecektir…

Tutulmanın yukarıda sıraladığım özellikleri birleştirildiğinde, Türkiye açısından önemli enerjileri tetiklemek üzere anahtar görevi yapacak olması son derece muhtemeldir.

Tutulmanın içerisinde Türkiye’ nin 2. Evini –Yani ekonomi, finans konularını-  temsil eden yönetici gezegeni Ay’ ın da bu yoğun ve sürekli değişen Mrigashira Takımyıldızı enerjisinden nasibini fazlası ile alacağını unutmamak lazım.

Ekonomik istikrar ve işsizlik gibi problemlerimizin bu tutulma ile daha da ön plana çıkacağı aşikardır.

Güneş Tutulması esnasında Türkiye’ nin Natal/Kuruluş haritasındaki toprak ilintili konuları temsil eden 4. Evi içerisindeki Mars’ ına Transit halindeki Mars’ ın, Balık Burcundan tam karşıdan görünüm yapacak olması da bir başka endişe verici yerleşimdir.

Transit ve Natal Mars arasındaki bu etkileşim depremler başta olmak üzere toprağı harekete geçirecek enerjileri, bir de vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü ile ilgili yükselen gerilimli ortamları tetikleme potansiyelini akla getirmektedir.

Tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum: Tutulmaların olduğu ay, enerjileri yaşanıp bitmez! Gerçekleştikleri aydan başlayarak bir sonraki Tutulma sürecine kadar -yaklaşık olarak 6 ay boyunca- etkileri –yani yukarıda yazdıklarım- geçerlidir.

Mayıs ayındaki yazımda da belirttiğim gibi:

Bir depremin Astroloji ile “oluşma potansiyelinin yükseldiği riskli zamanları” işaret etmek mümkündür.

Ancak kesin olarak şu tarihte ve şu yerde bir depremin gerçekleşeceğini söylemek şu anki tüm dünya üzerindeki astroloji bilgi seviyesi ile mümkün değildir.

Zaten öyle olabilseydi, tüm depremler önceden astroloji ile tespit edilip, önlemi alınıyor olurdu.

Bu hatırlatmalar doğrultusunda, 21 Haziran Güneş Tutulması ve 5 Haziran Ay Tutulması olayları ile ülkemiz adına Hint Astrolojisine göre 2020 sonuna değin deprem risk potansiyelinin yükseldiğini söyleyebilirim…

Sevgilerimle,

26 Mayıs 2020

©Hint Astroloğu

Paylaş