HAZİRAN 2018 VEDİK ASTROLOJİSİNE GÖRE TÜRKİYE ETKİLERİ

Haziran ayı itibariyle, çok büyük değişimler getirebilecek bir yaz mevsiminin kapısında durmaktayız.

2018 yaz aylarının, hem dünya hem de ülkemiz açısından yönetimi zor enerjilere gebe olduğunu çok uzun süredir web sayfamda yayımladığım yazılarda belirtmekteyim.

Haziran ayının ilk günleri sakin sayılabilecek gezegen etkileri altında geçecek gibi olsa da!  Aslında gökyüzü Temmuz ve Ağustos aylarında yaşayacağımız “Tutulmalar” için adeta hazırlık yapmakta.

Özellikle Oğlak Burcu içerisinde Ketu ile birlikte kavuşumda bulunan Mars’ ın 26 Haziran itibariyle 27 Ağustos tarihine kadar sürecek olan “gerileme hareketi” bu yazın en önemli belirleyici enerjisi olacak.

Çünkü Oğlak Burcu içerisinde Ketu’ nun yanında nispeten üretken enerjilere aracılık ederken, Mars’ ın retroya girişi, kendisinin yıkıcı ve negatif tabiatını daha fazla ortaya dökmesine aracılık edecek.

26 Haziran’ da retroya başlamadan önce yaklaşık 20 gün istasyon pozisyonunda bulunacak ki; bu gezegenin aslında gerileme hareketinden bile daha tehlikeli bir enerji yaymasına sebep olabilir.

Mars Gerilemesi boyunca, gezegen Türkiye’ nin 8. Evi içerisinde bu hareketini gerçekleştireceği için genel olarak tanımlarsak: toplumun korku ve endişe duygularını besleyen olayları tetikleme potansiyeline sahip diyebiliriz.

Tanınmış, göz önünde bulunan ünlü kişiler ile ilgili ölüm haberleri, hem Türkiye hem yurt dışına ait suikast girişimleri, silah kullanımı içeren olaylar, terör aktiviteleri, deprem gibi doğal afetler, yangın-patlama kapsamına girecek beklenmedik ve ani gelişen her türlü sarsıcı konu, Mars – Ketu kavuşumu sırasında gökyüzü tarafından mümkün kılınabilir etkiler arasında olacak.

Haziran ayına özel olarak ise; Mars- Ketu kavuşumunun tam karşısında Yengeç Burcunda 9 Haziran itibariyle Rahu’ nun yanına katılacak olan Venüs ise 5 Temmuz’ a kadar, aile içi şiddet ve kadınlara karşı yapılan kötü muamele olaylarının, skandallarının gündeme taşınmasına aracılık eden enerjiler verebilir.

10 Haziran’ da Retro Satürn ile karşıt olarak İkizler Burcuna yerleşecek olan Merkür ise ay sonuna kadar iletişim, ulaşım, teknik aletler nedeniyle yaşanan bazı sıkıntılar, zorluklar, gecikmeler yaşatma eğiliminde olacaktır.

Özellikle -Satürn’ ün sevmediği türden sorumsuzluklara işaret eden- gerekli tedbirlerin alınmaması, işlerin gerektiği gibi yapılmamasından kaynaklı ulaşım araçları ilintili bazı istenmeyen olaylara, kazalara şahitlik edebiliriz.

Aynı zamanda sosyal medya – internet alakalı kısıtlamalar da Merkür- Satürn karşıtlığı döneminde söz konusu olabilir.

Ancak yaz aylarındaki gerek Venüs’ ün, gerekse Merkür’ ün ve Ay’ ın yapacağı dönemsel hareketlerin arkasındaki esas belirleyici elin, Mars – Ketu Kavuşumu olduğunu akıldan çıkarmamak gerekiyor.

Mars ve Ketu kavuşumunun doğası itibariyle sert ve beklenmeyeni tetikleme enerjisi çok ağır basmakta.

Haziran ayı, yazımın başında da belirttiğim gibi bir anlamda Temmuz ve Ağustos aylarında yaşayacağımız Tutulmaların bir nevi ön hazırlığını yapmakta.

Özellikle Mars’ ın Retro hareketine başlamasına yakın günlerde; ekonomik veriler, döviz kurları, faizler açısından yine çok dalgalı bir seyir yaşanma potansiyeli söz konusu.

Özellikle Temmuz- Ağustos Tutulmaları ile birlikte, Haziran ayından başlayarak,  başta borsa olmak üzere pek çok finans enstrümanı, allak bullak etkiler içerisinde kalabilir.

Mayıs ayında yaşadığımız döviz kurları ile ilgili dalgalanma etkisinin aynı şekilde maalesef Haziran ayında da olabileceğini söylemek mümkün. Özellikle Türkiye haritasının yükselen lordu Merkür’ ün 25 Haziran itibariyle para evine geçmesi ile birlikte bu etki daha belirgin olmaya başlayacak. Çünkü 2. (Finansal göstergeler) evine geçişi ile ülke olarak yine bizim dikkatimizi ekonomiye vereceğimizi işaret etmekte.

Herkesin cevabını merakla beklediği soruya gelince…

24 Haziran seçimlerinin gökyüzüne baktığımızda, o gün gökyüzünde Merkür’ ün son derece güçlü olduğunu görmekteyiz. Muhtemelen sosyal medya-internet, seçim esnasında çok ciddi boyutta ve etkin şekilde kullanılacak.

Aynı zamanda Satürn’ ün kısıtlama veren, sıkıntı çıkartan bakışı altında, elindeki tüm iletişim ve bilgiyi yayma enerjisini aktarmaya niyetli Merkür, gökyüzünün zıt kutuplara giden isteklileri olarak; gerginliklerin çıkmasına neden olabilirler.

Zaten seçimin tüm atmosferi Mars- Ketu enerjisinin baskısı altında kalacağından tansiyonu yüksek ve olayları bol, tartışması da uzun süreye yayılacak bir seçim bizi beklemekte.

Gökyüzünde o gün oluşacak olan -Jüpiter’ in Retro olması sebebi ile yaralı olsa da bir şekilde pozitif enerjiler yansıtan Gaja Kesari Yoga- seçimin uzun vadede, zorlu engeller aşılmak zorunda kalsa da Türkiye açısından hayırlı sonuçlar doğuracağına işaret etmekte.

8. Evdeki Mars ve Ketu’ nun sert yerleşimleri, seçimin kuvvetli bir dönüşüm sürecini başlatan domino taşı etkisene de aday olduğunu da anlatmakta.

Sonuç konusunda ise eğer sandık sayım sonuçları adil ve gölgelenmekten uzak etkiler altında kalabilirse; seçimin başladığı sabah saat 8 haritasına baktığımızda çok çekişmeli bir neticenin bizi beklediğini söyleyebilirim.

Çünkü rakibi temsil eden alanda çok kuvvetli şekilde Mars – Ketu kavuşumu bulunuyor. Mars’ ın istasyon konumunda olmasından dolayı, rakibin agresif şekilde zorluklarla mücadele edebileceğini de ön görebiliriz.

Bu seçim eğer geçtiğimiz seçimlerde olduğu gibi yine bazı spekülatif olaylarla gölgelenecek olursa; sessiz, sakin şekilde, tepkisiz sona ermeyecektir.

Zira rakibin olanı kabul etmekten ziyade, olanla mücadele etme enerjileri yüksek gözükmekte. Sosyal, toplumsal olayların da Venüs tarafından tetiklenme potansiyeli Rahu’ nun yanında yerleştiği için söz konusu olabilir.

24 Haziran seçimlerinde manipülasyondan uzak, şüpheye yer bırakmayacak şekilde bir süreç yönetilmesi o nedenle, bu sefer çok çok daha önemli gibi durmakta.

Gökyüzünün Türkiye haritası üzerindeki transit gezegenler açısından etkisine baktığımda ise seçimin açık ara farklı değil, birbirine yakın ve çekişmeli sonuçlar yaratacağı kanaati bende ağır basmakta. (Yine tabi eğer sandık sayım sonuçları adil ve gölgelenmekten uzak etkiler altında kalabilirse şartını yinelemek istiyorum.)

Kazananın kim olduğu fark etmeden, bu seçimi atlattıktan sonra Türkiye kendisini dönüştürmek açısından çok uzun zamandır yaşadığı süreç kapsamında bir aşama daha atlayacak.

Ekonomik verilerin seçim ertesinde hemen Retro hareketine başlayacak olan Mars nedeni ile çok inişli –çıkışlı bir yola gireceğine maalesef astrolojik açıdan şüphe yok.

Venüs ve Rahu’ nun Türkiye’ nin 2. Evi (Para Evi) üzerinde Haziran ayı boyunca transit (yani geçici) pozitif etkisine kimsenin kanmaması gerekiyor.

Venüs 5 Temmuz’ da Vedik Astroloji’ ye göre Yengeç Burcunu terk edip, Aslan Burcuna geçiş yapmasıyla yarattığı yalancı bahar etkisi de son bulmuş olacak.

Seçim konusunu bir kenara bırakacak olursak,

Haziran ayında Mars’ ın Oğlak Burcu içerisindeki ve Türkiye haritasındaki 8. Evdeki Ketu ile birlikte yerleşimi; Kasım ayına kadar geçerliliğini koruyacak ve bu durum maalesef doğal afetler, terör eylemleri gibi sonuçları her an üreten bir gökyüzü demek oluyor. O nedenle Haziran ayında da bu potansiyeli tekrar hatırlatmakta fayda var.

Satürn’ ün ise geçtiğimiz aylarda olduğu gibi 7. Evimiz, yani dış ülkelerle olan ilişkilerimizi zora sokan, anlaşmazlıklar çıkartan etkisi hala devam etmekte.

Zaten uluslararası arenada çok uzun süredir Satürn’ ün etkisini çatışmadığımız pek bir ülke kalmamasından hep beraber hissediyoruz. Bu etki Haziran ayında da kendisini hissettiriyor olacak.

Değişimlere aracılık edecek olan Haziran ayının ülkemiz için sakin ve yapıcı bir ortamda geçmesini temenni ederim…

Sevgilerimle,

©Hint Astroloğu

1 Haziran 2018

Paylaş