HAZİRAN 2022 VEDİK TÜRKİYE YORUMLARI

Vedik Astrolojisine göre Haziran ayı Türkiye haritası açısından nispeten sakin sayabileceğimiz enerjilere sahne olacak.

Haziran ayında Türkiye’ nin 1., 10. ve 12. Evleri en fazla ön plana çıkan konuları belirleyecek.

Öncelikle 3 Haziran tarihinde Boğa Burcunda Retro/ Gerileme hareketine son verecek olan Merkür, Türkiye’ nin 12. Evinin enerjilerini canlandıran ilk gezegen olacak.

Aslında gündeme tekrar gelmiş olan konuların daha belirgin şekilde paylaşıldığını bu tarih sonrasında görmeye başlayabiliriz.

Yukarıda bahsettiğim bu 3 ev arasında en fazla 12. Ev ön plana çıkmakta.

Şöyle ki:

Mayıs itibariyle Merkür Retro’ su ve Güneş’in yaptığı transit ile tekrar gündeme vurgu yapmaya başlayan 12. Evin konuları; 18 Haziran’ da Venüs’ ün de bu eve olan kuvvetli ziyareti ile iyice ön plana çıkmaya başlayacak.

Ayrıca 14 Haziran Dolunay aksının bir ucunun da yine Türkiye’ nin 12. Evinin üzerinde yer alması; bu evin temsil ettiği konuları net bir şekilde ortaya koymak niyetinde olduğunu göstermektedir.

Haziran ayı özetle Vedik Astrolojisine göre 12. Evin temsil ettiği konu ve kimseler ilintili haberlerle gündemimizi oluşturacaktır.

Yazılarımı takip edenler hatırlayacaklardır ancak tekrar Mundane/Ülkeler Astrolojisi açısından 12. Evin temsil ettiği kişi ve konu başlıklarını hatırlamakta fayda var:

 • Sırlar, Suçlular-hapishaneler,
 • Gizli-yasa dışı örgütler ve bu örgütlere mensup olanlar, casuslar,
 • Hastaneler, bakımevleri, yardım kuruluşları-örgütleri,
 • İnsan hakları ilintili konu ve kurumlar, mülteciler
 • Dış Borç ve ülke parasının değeri, halkın refahı,
 • Felaketler, manipülatör aktiviteler,
 • Sosyal medya-web tabanlı aktiviteler.

12. Ev üzerinden geçen gezegenler arka planda çevrilen, halkın gözünün önünde olmayan işleri ortaya çıkartma, ifşa etme eğilimindedirler.

Özellikle 15 Haziran’a kadar olan süreçte, Güneş ve Merkür’ ün birlikteliği sebebi ile hem iktidar hem de muhalefet kanadından önde gelen kişiler hakkında önemli sırların kamuoyunun gözü önüne serilişine şahitlik edebiliriz.

Gökyüzünde gezegenlerin yerleşimi bu potansiyelin altını çizerken, bu haberlerin en fazla konuşulacağı alanın da sosyal medya-web tabanlı olacağına işaret etmekte.

Ayın 18’i itibariyle aynı evi ziyaret edecek olan Venüs ise güçlü ve olumlu şekilde çalıştığı Boğa Burcu kuşağı içerisinde yol alacağı için muhtemelen banka-finans kurumlarının olumlu şekilde etkileneceği, piyasalara pozitif enerji verebilecek bir karar-hamle ile muhatap olabileceğimize işaret etmekte.

Halkın belini büken hayat pahalılığına ve döviz kurları-spekülatif kazançlarda yaşanan yükselişlere tansiyonun aşağı çekilmesi anlamında, iktidar tarafından en azından yaz aylarını rahatlatacak şekilde bir müdahale gelebilir.

Ancak bu müdahale de astrolojik olarak uzun vadeli bir çözüm getirmekten uzaktır.

Zira Türkiye’ nin 2022 yılında ekonomiyi gösteren noktalarını hangi harita/ yöntem üzerinden incelerseniz inceleyin, sonuç maalesef değişmemektedir.

Şöyle ki;

Vedik Astrolojisi disiplini ile Türkiye’ nin 2021 Tajaka/ Yıllık Haritasını (29 Ekim 2021 ile 29 Ekim 2022 arasında Türkiye’ nin yaşayacağı potansiyel olayların ön görüldüğü harita.) açarsanız, en basit göstergeye bakarak bile ülkenin finansal durumunu anlatan 2. Ev Lordunun 8. Eve, yani; büyük değişimler yaşatan, dengede durmayan, felaketleri gösteren, en uğursuz noktaya yerleştiğini görürsünüz.

Ayrıca 8. Ev Astrolojide spekülatif kazanç sağlayan borsa, döviz, altın gibi kaynakların da bulunduğu alandır.

Tajaka Haritasında para evinin lordunun bu evde yer alması Türk Lirasının fazlası ile dalgalı bir denizde seyredeceğini göstermektedir.

Ayrıca Ocak 2023’ e değin Hint Astrolojisine göre Türkiye’ nin süreceği Dasa Periyodu Güneş-Jüpiter olarak karşımıza çıkmaktadır.

Maha/ Ana Dasa periyoduna (Güneş) göre Bhukti/Alt Dasa Lordunun (Jüpiter) Rasi/Kuruluş Anı haritamızda yerleştiği alan 2. Evdir.

Yani Vedik Astrolojisine göre en temel göstergelerden biri (Dasa) daha yine ekonomiyi işaret etmektedir.

Tüm bu açıklamaları ekonomik anlamda realistik beklentilere sahip olunması gerektiği için yapmaktayım.

Tekrar Haziran 2022 enerjilerine geri dönecek olursak:

Venüs’ ün 18’ inden sonra 11. Evimiz içerisinde yer alan Rahu’ yu yalnız bırakması; Rahu’ nun hırslı, doymak bilmez ve gözü pek hamlelerini daha da keskinleştiriyor olacak.

Özellikle ay sonuna doğru 27’ sinde Mars’ ın da Rahu’ nun yanına katılması ile birlikte 11. Evimiz içerisindeki cesaret patlaması zirve noktalarına tırmanabilir.

Temmuz ayı Rahu-Mars Kavuşumunun yansımalarını gözlemlemek için son derece ilginç olaylara sahne olacaktır diye düşünmekteyim.

Hint Astrolojisine göre Mars’ ın 22 Haziran itibariyle 10. Evimiz üzerinden Gandanta/Boğulma derecelerine girecek olması ve bu sıkıntılı ilerleyişine 1 hafta boyunca 11 . Evimiz üzerinden de devam ettirmesi; Haziran ayının son günlerini neredeyse patlamaya hazır bir bomba haline getirebilir.

Peki hangi konularda?

Bu sorunun cevabını almak içinse 11. evimizin temsil ettiği konu ve kişilere odaklanmalıyız.

Mundane/Ülkeler Astrolojisi açısından 11. Evin temsil ettiği kişi ve konu başlıkları şunlardır:

 • Halk hareketleri, halk örgütleri,
 • Yasama kurum ve kuruluşları,
 • Belediyeler, belediye başkanları, politikacılar, meclis
 • Toplumda öne çıkan önemli insanlar,
 • İMKB, Hazine Bakanlığı,
 • Ülkenin müttefikleri

Yukarıda saydığım kişilerin öfkesine hakim olamadığı olaylar Haziran ayının sonlarında art arda gündemdeki yerini alabilir.

Rahu-Mars Kavuşumu ekstrem bir enerjidir.

Sizin normal bir insan olarak hiç aklınıza hayalinize gelmeyecek hamleleri tasarlayıp, büyük bir cesaretle uygulamaya alabilir.

Abartılı bir güç-büyüme gösterisine dönebilir.

Bu nedenledir ki 27 Haziran -10 Ağustos arasında Mars’ ın Rahu ile Vedik Astrolojisine göre 11. Evimiz içerisinde yapacağı ateşli kavuşum dikkatle takip edilmelidir.

Başta Belediye başkanları olmak üzere, hazineden sorunlu yetkililerin, yasama organlarında çalışan kimselerin, toplumda öne çıkan önemli insanların –kısacası yukarıda 11. Evin kapsamına giren kişilerin– çok cüretkâr çıkışlarına şahit olabiliriz.

Bu çıkışlar doğrultusunda halkın içerisinde de bazı kıpırdanmalar, başkaldırılar söz konusu olabilir.

Açıkçası Rahu-Ketu aksının Mart itibariyle yeni yerleştikleri Türkiye haritası üzerinde 6 ve 11. Evlere düşen enerjisi maalesef 1,5 yıl boyunca halk hareketleri-halkın karşı çıkışını tetikleme gücüne sahip olacaktır.

Mars’ ın Hint Astrolojisine göre 27 Haziran’ da Koç Burcu içerisine geçmeden önce, 22 -27 Haziran arasında –Balık Burcunda-Türkiye’ nin iktidarı temsil eden noktasında, yani 10. Evi içerisinde yapacağı sıkıntılı/Gandanta derecelerindeki ilerleyişi ise geçen ayki yazımda bahsettiğim ve gerçekleşen liderler arasındaki iktidar çekişmelerinin şiddetlenmesini daha çirkin/cüretkar bir boyuta taşıyabilir.

“…..17 Mayıs itibariyle Balık Burcu içerisine geçiş yapacak olan Mars sebebi ile Türkiye’ nin 10. Evi içerisindeki tutarsız enerji lider konumundaki kimseler arasındaki gerginliklerin iyice tırmanmasına neden verebilir.

Özellikle muhalefet ve iktidar çekişmeleri tüm yaz aylarına damgasını vuracak gibi durmaktadır. …..”

Jüpiter ve Mars’ ın Balık Burcu içerisindeki birlikteliği sadece iktidar gücünün dilinin sertleşmesini değil, tam karşıdan görünüm yaptığı muhalefetin de keskin tepkiler vermesini tetiklemektedir.

Türkiye haritası üzerinde Vedik Astrolojisine göre Retro yaparak geçtiğimiz ay 9. Eve yerleşmiş olan Satürn ise muhafazakar görüşteki kimselerin kendilerine zarar verecek şekilde mantıksız tepkiler, hamleler yapmasının iyice önünü açmaktadır.

Muhafazakarların uygunsuz sayabileceğimiz eylemleri Temmuz ortalarına kadar toplumun tepkisini almaya devam edebilir.

14 Haziran’ da Hint Astrolojisine göre Akrep Burcunda ve Türkiye’ nin 6. Evinde gerçekleşecek olan Dolunay enerjisi pandemi süreci ilintili sağlık sektöründeki son hamlelerin yapılmasına ve önemli bir sürecin sonlandırılmasına aracılık edebilir.

29 Haziran’ da ise tam Yükselen Burcumuz olan İkizler üzerinde gerçekleşecek Yeni Ay enerjisi dış ülkelerle aramızda devam eden anlaşma, dava gibi konuları gündeme taşıma potansiyeline sahiptir.

Merak ettiğiniz kavramlar için: “Kısa Bilgiler” Bölümüne bakabilirsiniz.

Sevgilerimle,

©Hint Astroloğu

1 Haziran 2022

Paylaş