EKİM 2016 ve TÜRKİYE

Ekim 2016 itibariyle Türkiye haritası üzerinde yılın başlarında da tecrübe ettiğimiz Kala Sarpa Yoga’ nın enerjileri yine hakim olmaya başlayacak.f45

Vedik Astrolojisinde gökyüzünde gezegenlerin Rahu – Ketu aksı içerisinde bir anlamda sıkışması ile oluşan Kala Sarpa Yoga inişli çıkışlı etkiler vermesi ve rüzgarın ani şekilde yön değiştirmesi etkilerini taşır.

Temelinde Kala Sarpa Yoga’ nın etkilerini tecrübe edeceğimiz 2016 Ekim’ inde ülke gündemimizin yine bir iyi, bir kötü sayılabilecek olaylarla dalgalı bir seyir izleyeceğini; bunun yanında sonuçlarının olumsuz olarak cereyan edeceğini düşündüğümüz konuların birden yön değiştirerek çok farklı taraflara saptığını görerek şaşkınlık içerisinde kalabiliriz. Ya da tam tersi söz konusu olabilir.

Kala Sarpa Yoga’ nın uzun süredir yerlerinde bir değişiklik bulunmayan Rahu’ nun Türkiye’ nin 3. Evinde ve Aslan Burcundaki yerleşimi ve Ketu’ nun 9. Evimizdeki Kova Burcundaki akslarda daha fazla çalışacağını da unutmamak gerek.

3. ve 9. Evlerin gerginliğini çok uzun süredir halk üzerinde hissetmekteyiz. Bu sebeple dini ve fanatik görüşlerin, muhafazakâr yapının ülke gündeminde, karşısındaki özgür düşünce ile olan atışmaları hepimizin gözlemlediği günlük rutin haline geldi.

Komşularımız ve dış ülkelerle olan ilişkilerimizde ise halkın ve devlet otoritesinin zıt görüşlerle ayrışması ise bu sürecin bir başka etkisi. Her zaman olduğu gibi komşularımızla olan ilişkilerimiz de bu ay yine önemli gündem maddelerinden birsini oluşturmaya devam edecek elbette.

Kala Sarpa enerjisinin bir tarafında 9. Evmizde yer alan Ketu’ nun Ekim ayının tamamında Satabisha Takımyıldızının 4. Pada’ sında kalması; devlet otoritesinin dış ülkelerle aramızda cereyan eden olayları gerçekçi şekilde değerlendirmekten uzak olması ve doğru politik hamleleri gözden kaçırabilme riskini içermekte.

Diğer uçta 3. Evimizdeki Rahu’ nun ise Purvaphalguni Takımyıldıznın 2. Pada’ sındaki konumu ticari hayatı ve yatırımları işaret etmekte. Ekonomik olarak Ekim ayında yatırım araçlarında ani düşüş ve çıkışlar, kayıplar yanında ani kazançlar elde edilmesi de söz konusu olabilir. Ticari hayatta önemli rol oynayan firma ya da firmalar ile ilgili patlak veren olayların medyada yer almasına da bu ay şahitlik edebiliriz.

Gökyüzünde bir dikkat çekici olay da özellikle ayın 10’ una kadar yanık pozisyonda Başak Burcunda Güneş’ in yanında 4. Evimizde Jüpiter’ in konaklayacak olması.

Ağustos ayında yer değiştirmesinden ve Başak Burcuna geçmesinden beri Jüpiter, toprak hareketlerini medyadan hepimizin izlediği gibi irili ufaklı depremlerle tetiklemiş durumda ve Güneş tarafından yanık olduğu için de bu eylemine Ekim ayı boyunca da devam edecek gibi durmakta.

Şu an itibariyle çok sarsıcı bir deprem etkinliğinin henüz ülkemizde vukuu bulacağını ben şahsen ön görmemekteyim. Ancak ilerleyen aylarda gökyüzünün bu etkiyi potansiyel hale getireceği yerleşimleri söz konusu olabilir.

Güneş tarafından yanık pozisyonda bulunan Jüpiter’ in adalet temsilcisi olması nedeni ile Ekim ayında hukuk sistemimizi ve adalet anlayışımızı zedeleyen bazı konuları ülke gündemimize taşıması ve hak-hukuk kavramları ile ilgili rahatsızlıkların daha fazla gözümüze batmasını sağlaması da söz konusu etkilerinden.

Ayrıca Jüpiter’ in din adamı/eğitmen gibi kişileri de temsil etmesi nedeni ile bu tarz kişileri içeren bazı skandal sayılabilecek olayları da Ekim ayında ülke gündemimize taşıması olası Jüpiter/ Yanık pozisyon etkileri arasında sayılabilir.

Hint Astrolojisine göre 4. evimizde Ekim ayında birikecek olan gezegenler; vatan – millet; kısacası milliyetçilik duygularımızın yine özellikle komşu ve yabancı ülkelerin bize karşı tutumlarına karşılık yükseleceğini işaret ediyor.

6. Evimizde Akrep Burcunda Mars’ ın artık Satürn’ ü terk emesi sebebi ile bize biraz rahat nefes aldıracak etkiler söz konusu. Ancak yaz aylarındaki kadar düşmanlarımız lehine; ülkemiz aleyhine çalışan etkiler yoğun olmasa da Satürn’ ün sert tabiatından hala daha sıyrılmış değiliz ve 2017 Ocak sonuna kadar da olmayacağız.

Dış ülkelerden gelecek tehditlere karşı ülke olarak hala tetikte olmamızın gerekliliği sürmekte. Polis-asker gibi silahlı kuvvetleri ve yasadışı örgütlerin faaliyetlerini öne çıkaran olayları bir süre daha yaşama potansiyeline sahibiz ve toplum olarak bu konularda rehavete kapılma lüksüne belirttiğim Şubat 2017 tarihine kadar sahip olmayacağız.

Bu noktada Satürn’ ün Ekim ayının tamamında 6. Evimizde Jyeshta Takımyıldızının 1. Pada’ sında ilerleyecek olması finansal bir başka konuya; vergi/devlet kayıtları gibi alanlara dikkatimizin çekileceği potansiyelini işaret emekte. Devletle ilintili ekonomik verilerde ya da para konularıyla uğraşan mevkilerdeki insanları alakadar eden bazı yolsuzluk, ya da usulsüzlükle ilgili olaylar Ekim ayında gündeme gelebilir.

Değişen alt Dasa periyodumuz Venüs; ülke haritamızda 5 ve 12. Evleri yönettiği için Ekim ayı itibariyle, Mart 2017’ ye kadar; zaman zaman kadınlar, çocuklar ile ilgili olumsuz bazı olayların yine bizleri üzebileceğini işaret etmekte. Bu konular ile ilgili uzun süredir büyük-küçük pek çok olaya şahit olmaktan her ne kadar rahatsız olsak da ana gezegen dönemimizi (Dasa) daha uzun süre yönetecek olan Venüs; maalesef yakın bir zamanda bu konudaki boşluk ve haksızlıkların sona ermeyeceğini işaret etmemekte.

Yine Vedik Astrolojisine göre 28 Eylül itibariyle değiştirdiğimiz alt Dasa’ mız (Gezegen zaman dilimi) Venüs olacak. 13 Ekim’ kadar da gökyüzünde Venüs kendi Burcu Terazi’ de ve 5. Evimizde ilerleyecek. Bu da Ekim ayında sanatçıları ilgilendiren konuların ön plana çıkabileceğini, gösteri ve medya dünyasında sanatçılar ilintili bazı konuların toplumun gündemini işgal edebileceğini göstermekte.  Biraz daha hafif bir gündem ile bizleri Venüs Ekim ayında az da olsa renklendirebilir…

Yaz ayları ile karşılaştırıldığında daha rahat ve gerilimsiz bir Ekim ayı geçireceğimizi ümit ediyorum…

Sevgilerimle,

©Hint Astroloğu

30 Eylül 2016

Paylaş