Kısa Bilgiler

Hint Astrolojisinde Benim Burcum Ne? Maalesef Hint Astrolojisinde, Batı Astrolojisinde olduğu gibi doğum tarihinize göre belirlenen bir Burcunuz bulunmamaktadır. Yükselen ve Ay Burcu vardır. Her ay düzeni olarak yayınlanan yazıların altında bıkmadan usanmadan belirtilmesine rağmen!  Israrla “Peki benim Hint Astrolojisinde esas/asıl burcum ne?” diye sorduğunuzda yanıt alamamanızın sebebi budur. Yükselen ve Ay Burcunuzu bana başvurarak öğrenebilirsiniz.

Gandanta: Su ve Ateş grubu burçlarının birbirine bitiştiği dereceler. Örnek: Akrep Burcunun son dereceleri ve Yay Burcunun ilk dereceleri. Bu derecelerde seyreden gezegenler boğulurlar. Enerjilerini kötü şekilde ifade ederler.

Yeni Ay Süreci: Gökyüzünde tam olarak Yeni Ay ‘ ın oluşmasından yaklaşık 2 gün öncesine ve sonrasına denk gelen süreç. Yeni Ay’ ın tam olarak oluştuğu an, gökyüzünde hem Ay gezegeninin hem de Güneş gezegeninin aynı burç kuşağı içerisinde, aynı derecede oldukları andır. Oysa ki bunun öncesinde ve sonrasında da (+/- 2 gün) Güneş ve Ay aynı burç kuşağında bir araya gelirler ve Hint Astrolojisine göre bu süreci dolayısıyla da etkilerini başlatmış olurlar.

Dolunay Süreci: Gökyüzünde tam olarak Dolunay ‘ ın oluşmasından yaklaşık 2 gün öncesine ve sonrasına denk gelen süreç. Dolunay’ ın tam olarak oluştuğu an, gökyüzünde hem Ay gezegeninin hem de Güneş gezegeninin tam karşılıklı duran burç kuşağı içerisinde, aynı derecede hizalandıkları andır. Oysa ki bunun öncesinde ve sonrasında da (+/- 2 gün) Güneş ve Ay karşılıklı burç kuşaklarındaki yerlerini alırlar ve Hint Astrolojisine göre bu süreci dolayısıyla da etkilerini başlatmış olurlar.

Exalt/Yücelim: Bir gezegenin gökyüzünde en iyi şekilde enerjilerini yansıttığı yerde yerleşmesi. Temsil ettiği konularda pozitif ve destekleyici etkiler yansıtması. Örnek: Venüs- Balık Burcu Yerleşimi.

Debil/Düşüş: Bir gezegenin temsil ettiği konularda zorluklar çıkardığı, bulunmaktan hiç haz etmediği bir alanda yerleşmesi. Bize enerjileri ile destek olamaması. Örnek: Ay – Akrep Yerleşimi.

Yoga: Gezegenlerin bir araya gelerek/belli kurallarla yerleşerek oluşturdukları enerjiler.

Dasa: Hint Astrolojisine özgü içinden geçtiğimiz gezegen dönemi. Hayatımızın ana temasına hakim olan gezegenin enerjisi.

Rahu: Kuzey Ay Düğümü. KAD.

Daha fazla bilgi için: http://www.hintastrologu.com/category/gezegenler/rahu-ketu/

Ketu: Güney Ay Düğümü. GAD.

Daha fazla bilgi için: http://www.hintastrologu.com/category/gezegenler/rahu-ketu/

Yönetici Gezegen /Lord: Astrolojide 12 Burç kuşağının her birini yöneten bir gezegeni vardır ve bunlar “Yönetici Gezegen” ya da “Lord” olarak anılırlar. Örneğin: Hint Astrolojisinde Kova Burcu’ nu Satürn gezegeni yönetir. Bu sebeple de Kova Burcu’ nun “Lordu” Satürn’ dür. Ya da “Yönetici Gezegeni” Satürn’ dür.

Tutulma Süreci: Güneş ve Ay Tutulmaları 2 hafta ara ile gerçekleşirler. İlk Tutulma yaşanmadan 2 hafta önce, Güneş ve Ay Tutulmalarının yaşandığı 2 haftalık süreç ve son Tutulmadan sonraki 2 haftalık zaman dilimi Tutulma Süreci olarak adlandırılır. Yani toplamda 6 hafta etkisi süren bir periyottur. Örnek: 1 Temmuz tarihinde bir Güneş Tutulması yaşanacak ise etkisi/Tutulma Süreci 15 Haziran’ da başlayacak ve 1 Ağustos tarihinde sona erecek demektir. 15 Haziran-1 Ağustos aralığına “Tutulma Süreci” denir.

Pada: Hint Astrolojisinde her Takımyıldız/Nakshatra kendi içinde 4 ayrı parçaya bölünür. Bunların da her birine “Pada” adı verilir.

Yanık: Bir gezegenin Güneş’ e belli derecelerden daha fazla yaklaşması ve yanık hale gelmesi. Yanık gezegen ışığını, parlaklığını ve gücünü temsil ettiği konular üzerinde kaybetmeye başlar.

Sade Sati: http://www.hintastrologu.com/sade-sati-nedir/

Ay Burçlarına Göre Sade Sati Bitiş Tarihleri:

Ay Burcu YAY: Nisan 2022

Ay Burcu OĞLAK: Mart 2025

Ay Burcu KOVA: Şubat 2028

Yükselen Satürn Transiti / Yükselen Üzerinden Satürn Transiti: http://www.hintastrologu.com/yukselen-uzerinden-saturn-transiti-yukselen-saturn-transiti/

Satürn Döngüsü:  http://www.hintastrologu.com/saturn-dongusu/

Venüs: http://www.hintastrologu.com/venus-ask-ve-siz/

Retro/Gerileme: Bir gezegenin Güneş’ in etrafında dönerken, dönüş hızının Dünya’ nın dönüş hızından daha yavaş olarak gözlemlenmesi. Güneş’ in etrafında daha hızlı dönen gezegenin (Dünya) Güneş’ in etrafında kendisinden daha yavaş hızla dönen gezegeni hız olarak yakalayıp, geçtiği süreç.

Station/ İstasyon: Retro sürecinin başladığı ve bittiği ilk ve son anlar.

Benefik-İyicil / Malefik- Kötücül: İyi etkiler veren / Kötü etkiler veren

Parivartana Yoga: 2 Gezegenin gökyüzünde, aynı anda yönettikleri Burç kuşaklarının içerisinde tam tersi şekilde yerleşmesi. Örnek: Mars Terazi Burcu içerisinde iken; Venüs’ ün Akrep Burcu içerisinde yerleşmesi.

Dispozitör: Sahibi olduğu burç dışında başka bir burç kuşağına yerleşmiş olan gezegenin, bulunduğu burcun yöneticisine dispozitör denir. Örneğin: Balık Burcun’ na yerleşmiş olan Venüs’ ün dispozitörü, Balık Burcu’ nun yöneticisi olan Jüpiter’ dir.

Nakshatra / Takımyıldızlar: 27 adettir. Her burç kuşağının içerisinde 3 adet farklı takımyıldız / nakshatra ismi bulunur. Ancak gerçekte bu 3 takımyıldızdan 1 ya da 2 tanesi bitişikte yer alan komşu burç kuşağına da adım atmıştır ve komşu burçta da onun ismi yenilenir. Nakshatraların Koç Burcundan başlayarak sıralı listesi, bulundukları burç kuşağı, yönetici gezegenleri ve sembolleri aşağıdaki tabloda verilmiştir:

Paylaş