ARALIK 2019 VEDİK BURÇ YORUMLARI

Yılın kapanış ayına geldiğimizde gökyüzündeki gezegenlerin geçtiğimiz aya göre değişmeyen yerlerini sıralayacak olursak:

Hint Astrolojisine göre Satürn 2019’ un tamamında olduğu gibi Aralık ayında da Yay Burcunda konaklamaya devam edecek ki bu Oğlak Burcuna geçiş yapmadan önceki son 55 günü anlamına geliyor.

Bunun bir başka sevindirici anlamı da Ay Burcu Akrep ve Yükselen Burcu Yay olanların uzun sürerdir deneyimledikleri zorlu sınavların sonunun geliyor olması.

Bir başka deyişle Yay Yükselenler’ in ve Ay Burcu Akrep olanların mezuniyetine 55 gün kaldı!

Rahu İkizler, Ketu ise yine Yay Burcu içerisindeki konumlarını daha uzun bir süre korumaya devam edecekler.

Jüpiter ise Vedik Astrolojisine göre geçtiğimiz ay yaklaşık 1 sene sürecek olan Yay Burcu transitine zaten başlamıştı.

Aralık 2019’ un hareket eden gezegen enerjilerine Hint Astrolojisine göre baktığımızda ise:

İlk hamle Merkür’ den gelecek ve kendisi gerileme hareketine geçtiğimiz ay başladığı Akrep Burcunun içerisine 5 Aralık tarihinde geri dönecek.

Hemen ardından 15 Aralık itibariyle Venüs de Oğlak Burcu içerisine yerleşerek, kendisinden açılan Yay Burcu içerisindeki yerini 16 Aralık itibariyle Güneş’ e bırakacak.

Vedik Astrolojisine göre Yay Burcu içerisindeki gruplaşmaya 25 Aralık’ ta yeniden yer değiştirecek olan Merkür de katılacak.

Mars, 25 Aralık tarihine kadar Terazi Burcunda konaklarken, bu tarih itibariyle yöneticisi olduğu ve güçlü çalıştığı Akrep Burcuna geçiş yapacak.

Yılın son Dolunay’ ı ise Hint Astrolojisi ’ne göre 12 Aralık tarihinde Boğa Burcu içerisinde ve Mrigashira Takımyıldızında gerçekleşecek.

Aralık 2019’ un en önemli gökyüzü hareketi ise hiç şüphesiz 26 Aralık tarihinde Hint Astrolojisine göre Yay Burcu içerisinde Merkür, Satürn ve Jüpiter’ in de katılımı ile gerçekleşecek olan Güneş Tutulması

Oldukça büyük ve ağır hareket eden gezegenlerin de karıştığı yılın son Tutulması hepimizin hayatlarında belirleyici olayların yaşanmasına zemin hazırlama potansiyeline sahip.

Zira Tutulmanın yaşanacağı alanda işin içerisine karışan gezegenlerin çokluğu –bu gezegenler gök kubbede pek çok burç kuşağının yöneticisi konumunda olduklarından- hayatlarımıza tek bir konu üzerinden etki etmeyeceklerine işaret etmekte.

Kısacası yılın son tutulması bireysel olarak pek çoğumuzu derinden etkileyecek, çeşitli değişimleri başlatacak, farkındalıklarımızı bir ileri seviyeye taşıyacak ve artık kararsızlıklarımızdan bizi kurtaracak bir enerjiye sahip.

Güneş Tutulmasının tamamlayan enerjilerinin farkında olarak, hayatımızda yüzleşmekten kaçındığımız ve karar almakta basiretli davranamadığımız konuları gündemimize taşımak için son derece uygun bir zaman diliminden geçiyor olacağız.

Bitmesi gerekeni bitirerek, yeniye yer açmak isteyeneler açısından bu Tutulmanın enerjileri son derece uygun bir zemin hazırlıyor olacak…

Başta Yay Burçları olmak üzere, İkizler, Başak, Oğlak, Kova, Aslan ve Balık burçlarında yerleşimleri olan haritaların üzerinde tutulmanın etkileri uzun vadeye yayılarak, değişimler başlatma potansiyeline sahip.

Yukarıda aktardığım Aralık 2019 gökyüzü gezegen hareketlerinin (Hint Astrolojisine göre hesaplanarak bulunmuş) Ay ve Yükselen Burçlara göre etkilerini aşağıda bulabilirsiniz…

*** Her zaman olduğu gibi sayfamda yayınlanan burç yorumlarının Batı Astrolojisi gezegen konumları ile hiçbir alakası olmadığını, tamamen Hint/Vedik Astrolojisi disiplini içerisinde aktarıldığını hatırlatmak isterim.

Dolayısı ile Batı Astrolojisine göre hesaplanmış olan Güneş’ in konumuna göre “hangi burç” olduğunuzun, yukarıdaki yorumlarla hiçbir ilişkisi yoktur.

Örnek: Batı Astrolojisine göre Balık olan birinin sayfamdaki Balık Burcu etkilerini okuması, yanlış yönlenmesine, yanlış yorumları okumasına sebebiyet verecektir.

Hint Astrolojisine göre hesaplanmış olan Yükselen ve Ay Burcunuza göre yazıları değerlendirmelisiniz.

(Hint Astrolojisinde Burçlar doğum tarihinize göre hesaplanmaz! Örneğin 10 Ağustos tarihinde doğan bir kişi Aslan Burcu değildir!)

Yani hem Yükselen, hem de Ay Burcunuzu okumalısınız…

Merak ettiğiniz kavramlar için: “Kısa Bilgiler” Bölümüne bakabilirsiniz.

KOÇ BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Geçen ay olduğu gibi bu ay da Yükselen yöneticinizin bulunduğu nokta sizi ilişkiniz, ticari konular ve ortaklıklarla ilgili alanlarda dikkatinizi yoğunlaştırmaya zorlayacak. Yaşadığınız zorlukları ve pürüzleri Aralık ayı içerisinde dile getirerek iletişim yolu ile çözmeye çalışmanızda, yapabileceğiniz değişiklik ve iyileştirmelere odaklanmanızda fayda var. 12 Aralık Dolunay süreci paranızı aktarmak istediğiniz finansal bir konunun netleşmesine aracılık edecek. Aralık’ ın ikinci yarısı itibariyle kariyerinizde sizi sevindirecek olumlu gelişmeler yaşamaya başlayacaksınız. Ancak yine aynı dönemde üstünüz konumundaki kişiler ile yoğunlaşmaya başlayan iletişim trafiğiniz ve gergin enerjileri de akıllıca yönetmeniz gerekmekte. Özellikle ay sonundaki Güneş Tutulması ilebirlikte otorite konumundaki kişiler ile ilgili gelişen yeni durumlar, alınan kararlar sizi bir hayli yoğun bir gündemin içerisine çekebilir. Tecrübe ve bilginizi kullanarak otoritenizi ortaya koymanız, arabulmak ve ortamı sakinleştirerek düzeltmek açısından faydalı olabilir. Özellikle eğitim ve yurt dışı ilintili işlerle ilgili konularda kariyerlerini yürütenler açısından bu Tutulma ileride olmak istedikleri pozisyon ya da durum ile ilgili belirleyici, ışık tutucu fikirler veriyor olacak.

BOĞA BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Geçen aydan beri devam eden yüksek iş temponuz Aralık ayında da sizi pek rahat bırakmayacak. Çalışma arkadaşlarınız ile birlikte stresli bir süreci bu ay da yönetmeye devam etmek zorunda kalabilirsiniz. Yaşadığını sorunlara yeni ticari hamleler ve görüşmelerle bu ay çözüm bulabileceksiniz. Ayrıca sağlık ve borçlar ilintili problemleriniz de bu ay yine gündeminizi meşgul etmeye devam ediyor. 12 Aralık Dolunay süreci burcunuz üzerinde gerçekleşeceğinden ay ortasına doğru kendiniz bir hayli duygusal ve gergin hissedeceksiniz. Bilhassa özel ilişkiniz anlamında vereceğiniz tepkileri kontrol etmeye çalışmalısınız. Aralık ortası itibariyle yer değiştiren Venüs sizi bilginiz, tecrübeleriniz doğrultusunda atacağınız hamleler ve gireceğiniz ortamlarda parlatıyor olacak. Eğitim ve yurt dışı bağlantılı iş yapanlar açısından ayın ikinci yarısı başarılı gelişmeler getirebilir. Ay sonundaki Güneş Tutulması enerjisi ise pirim, komisyon, faiz, miras gibi dolaylı gelirleriniz açısından bir sonlanma-netleşme zemini hazırlayacak. Bu Tutulma ile vergi ilintili bir mevzunuzun da çözüme-sonuca ulaşma potansiyeli bulunmakta.

İKİZLER BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Ay ortasına kadar geçen ay başlayan aşk, özel ilişkiler anlamında gökyüzünden aldığınız destek enerjisi devam ediyor olacak. Ancak Aralık sonundaki Güneş Tutulması özellikle süregelen ilişkilerinde problemler yaşayanlar açısından bir hayli sert enerjiler barındırmakta ve bazı sonlanmalara aracılık edebilir. Ya da yoğun tartışmalar sonunda bir uzlaşı ortamı elde edebilirsiniz. O nedenle 15 Aralık itibariyle dikkatiniz ilişkiniz üzerinde yoğunlaşmaya başlayacak. Bu etki ticari hayat içerisinde faal olarak yer alanlar açısından da bazı anlaşmaların sonuçlanması, ya da yeni başlangıçların yapılması anlamında hareketli bir sürece işaret etmekte. Bu sebeple tüm ay boyunca işiniz ilintili kurduğunuz temaslar çok önemli olacak. Özel hayatınızdaki stresin iş yaşamınızı negatif etkilememesine dikkat etmelisiniz. 12 Aralık Dolunay süreci giderleriniz ilintili bir konuda sizi karar almaya zorlayabilir. Ayrıca bu ayın tamamında sinirlerinizin gergin olması nedeni ile yalnız kalmaya duyduğunuz ihtiyaç Dolunay süreci ile birlikte iyice belirgin hale gelecek.

YENGEÇ BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Aileniz, anneniz veya yakınlarınızla alakalı konular Kasım ayında olduğu gibi bu ay da gündeminizi işgal ediyor durumda. Yaşadığınız alan ile ilgili değişiklikler açısından da bazı girişimlerde bulunmaya bu ay devam edebilirsiniz. Aralık ayının tamamında sizin için özel olan insanlara vakit ayırmak, özellikle de size ihtiyaç duyan insanlarla iletişim içerisinde olmak kendinizi mutlu hissetmenize neden olacak. 12 Aralık Dolunay sürecinde sosyal çevrenizin, tanıdıklarınızın da aracılığı ile kendinize yeni hedefler belirleme, yeni adımlar atma anlamında istekli olacaksınız. 15 Aralık itibariyle yer değiştiren Venüs romantik ilişkilere başlamak açısından size şans getirecek. Süregelen ilişkilerde ise bir süredir pürüzlü giden konularda iyileşme fırsatı tanıyor olacak. Aralık sonunda yaşanacak olan Güneş Tutulması ile iş hayatınızı ilgilendiren bir kararla karşı karşıya kalacaksınız. Bu karar çalışma arkadaşlarınızı alakadar eden bir konuda sert bir tedbir almanızı gerektirebileceği gibi sizi bazı süreçleri yeniden gözden geçirmeye ve düzenlemeler yapmaya da itebilir.

ASLAN BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Yakın çevreniz, dostlarınız, akrabalarınız ile olan geçtiğimiz ay olduğu gibi bu ay da devam ediyor olacak. Aralık’ ta aynı zamanda ailenizle de yakından ilgilenmenizi gerektiren durumlar oluşması ve özellikle sizin verdiğiniz akıllar doğrultusunda bazı sorunların çözülmesi, parasal yatırımların yönlendirilmesi söz konusu olabilir. 12 Aralık Dolunay süreci ise kariyeriniz ilintili bir konunun, yaptığınız görüşmelerin neticelenmesine aracılık etme potansiyeline sahip. Ayın ikinci yarısından itibaren iş yaşamınızla ilgili olumlu gelişmeler yaşamaya başlayacaksınız. 26 Aralık Güneş Tutulması ise özel hayatınız, varsa evladınız ile ilgili bir durumun daha net bir zemine oturmasına aracılık edecek. Bu tutulma dostlarınızdan biri ile ilgili daha önce fark etmediğiniz bir durumu ortaya çıkartarak sizin açınızdan ilişkinizde yeni bir tavır almanızı gerektirebilir. Tutulma sürecinde yeni bir eğitim, spor, hobilerinizi ilgilendiren çalışmalar açısından da yeni adımlar atabilirsiniz. Eğitim, reklam, sanat ilintili meslek sahipleri açısından Aralık ayı bir hayli hareketli, sonuç üreten şekilde gelişmelere aracılık edecek.

BAŞAK BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Finansal yatırımlar, maddi gelirleriniz, dolaylı kazançlarınız ilgili konular geçen ay olduğu gibi bu ay da gündeminizi işgal etmeye devam edecekler. Gerek arkadaş çevreniz, gerekse mesleki olarak bir araya geldiğiniz insanlar arasında yaptığınız konuşmalar sayesinde bu ay insanları yönlendirmek istediğiniz doğrultuda ikna ediyor olacaksınız. Kısacası bu ay yakın çevreniz sık sık sizin aklınıza başvuruyor olacak. Aralık ayının ikinci yarısı itibariyle ise ilginiz ve enerjiniz aileniz, aile sorunlarınıza doğru kanalize olmaya başlayacak. Özellikle ay sonundaki Güneş Tutulması ailevi bir mevzunun ya da annenizi ilgilendiren bir konunun sonuca bağlanmasına aracılık edebilir. Bu Tutulma ile mülkleriniz ilintili bekleyen bir konu, problem varsa sonuçlanma şansına da sahip. 12 Aralık Dolunay sürecinde ise onay bekleyen bir yazışmanız, teklifiniz, izin süreciniz hal yoluna girebilir. 15 Aralık itibariyle yer değiştirecek Venüs sebebi ile bekarlar için yeni bir ilişkiye adım atma şansı yükselirken, tüm Başak Yükselenler açısından romantik ilişkilerinde desteklendikleri bir süreç başlamış olacak.

TERAZİ BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Geçtiğimiz ay gelip yükseleniniz üzerine yerleşen Mars nedeni ile son derece yoğun, pek çok stresi bir arada yürütmek zorunda kaldığınız bir dönemi yaşadınız. Bu süreç Aralık ayı boyunca da devam ediyor olacak ancak en azından Merkür Gerilemesini ardınızda bıraktığınız için en azından özel ilişkiniz dışındaki konularda biraz daha işleri kontrol altına alabileceksiniz. Bu ay parasal konular, yatırımlar açısından hareketli bir gündeminiz var. Kendi maaş gelirlerinizin dışındaki konularda da gelişmeler yaşayabilirsiniz. Özellikle 12 Aralık Dolunay süreci miras, komisyon, prim ilintili bir meselenizin çözülmesine aracılık edebilir. 15 Aralık sonrasında ise mülkleriniz, eviniz, aileniz ilintili konularda olumlu gelişmeler yaşama şansınız artıyor olacak. Bu alanlarla ilgili yapmak istediğiniz hamleleriniz varsa ayın ikinci yarısına denk getirebilirsiniz. Ay sonunda yaşanacak Güneş Tutulması ise kardeşleriniz, yakın arkadaşlarınız, kuzenleriniz ilintili bir konunun gündeminize gelmesine aracılık edebilir. Ayrıca otorite konumundaki bir kişiye ya da kuruma yaptığınız bir başvurunuzun sonucunu da bu süreçte alıyor olabilirsiniz.

AKREP BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Bu ay da tıpkı bir önceki ayda olduğu gibi harcamalarınıza, bütçenize dikkat etmeniz gerekiyor. Aralık ayındaki yerleşimler maddi konuların sizin açınızdan bir hayli öne çıkacağına işaret etmekte. Özellikle dolaylı gelir yollarınız, yani miras, komisyon, prim gibi kaynaklarınız bu ay gündeminizden düşmeyecek. Ancak henüz elinize geçmediği halde, beklentiniz doğrultusunda harcamalar yapmamalı, sabırlı ve temkinli davranmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da bu ay dikkat etmenizde fayda var. 12 Aralık Dolunay süreci ticari bir anlaşmanın veya partneriniz ilintili bir konunun netleşmesine aracılık edebilir. Özel ilişkiniz açısından bu Dolunay sürecinde aşırı tepkiler vermeye, duygusal patlamalar yaşamaya eğilimli olacaksınız. Ayın ikinci yarısı itibariyle kardeşleriniz, kuzenleriniz ve dostlarınızdan aldığınız destekle yeni bir girişime, çevreye adım atıyor olabilirsiniz. Aralık sonundaki Güneş Tutulması ise işinizde yönettiğiniz bir sürecin sonuçlanmasına aracılık edebileceği gibi miras-prim ilintili bir konunun da netleşmesine doğru giden süreci başlatabilir.

YAY BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Bu ay tam burcunuz üzerinde gerçekleşecek olan Güneş Tutulması ve gezegenlerin ziyaretleri nedeni ile bir hayli yoğun ve karmaşık bir gündem sizi beklemekte. Özellikle Tutulma enerjisi sizi ayın tamamında etkisi altında bırakacak ve pek çok konuda hayatınızda sonuçlanma, tamamlanma, bir şeyin biterek yeni bir sürecin başlaması gibi enerjilerle karşı karşıya bırakacak. Öncelikle geçtiğimiz ayda olduğu gibi bu ay da hedefleriniz doğrultusunda sıkı şekilde çalışıyor olmanız, boş vermemeniz çok önemli. Zira 12 Aralık Dolunay süreci ile birlikte özellikle işiniz ilintili yaptığınız girişimlerin sonuçlarını almaya başlayabilirsiniz. Hemen ardından 15 Aralık’ ta Venüs’ ün yer değiştirmesi ile birlikte yeni kazanç kapıları, yaptığınız görüşmeler açısından da gökyüzü tarafından destekleniyor olacaksınız. Bu nedenle 26 Aralık Güneş Tutulmasına kadar olan süreçte hedeflediğiniz konulardaki girişimlerinize hız vermenizde fayda var. Aranması, yazışmalar yapılması gereken kişi ve kurumlarla olan temaslarınızı sıkı tutun. Güneş Tutulması sürecinde ise ticari bir konunun netleşmesi, sonuca bağlanması söz konusu olabilir. Tutulmanın özel ilişkiniz üzerindeki etkisi ise biraz sert olma potansiyeline sahip. Partnerinizin ve kendi beklentilerinizin çatışması mümkün. İlişkinizi sürdürmek istiyorsanız bu çatışmanın temelinde yatan asıl konuya odaklanıp, yüzleşmeniz gerekiyor.

OĞLAK BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Bu ay kariyeriniz açısından gergin ve stresli etkiler altında kalacaksınız. Güçlü ve karar veren konumundaki kişilerle yaptığınız görüşmelerde dikkatli olmanızda fayda var. Aceleye getirilmiş hazırlıklarla önemli işlere adım atmayın. 12 Aralık Dolunay süreci özel ilişkiniz, partneriniz açısından olumlu bir gelişmenin yaşanmasına aracılık edebilir. Katılmış olduğunuz bir eğitimin de sonucunu bu süreçte alıyor olabilirsiniz. Ayın ikinci yarısı itibariyle Yükseleniniz üzerine geçecek olan Venüs özellikle bekar Oğlak’ lara yeni bir ilişkiye başlamak açasından şans tanıyor olacak. Romantik ilişkiler anlamında tüm Oğlak’ lar açısından destekleyici enerjiler söz konusu. Ayın sonunda yaşanacak olan Güneş Tutulması başta işiniz ilintili olmak üzere, hayatınızdan çıkarmak durumunda olduğunuz konu, kişiler ile yüzleşmenize sebebiyet verecek. Bu tutulma ayrıca bir borç-alacak işinizin netleşmesi anlamında da hayatınıza etki edebilir. Yurt dışı ilintili işlerle uğraşanlar açısından da bu tutulma bazı işlerin net çözümlere ulaşmasına aracılık edebilir. Aralık ayının tamamında sağlığınıza çok dikkat etmeli, zorunlu olmadıkça sağlığınızı riske atacak hamlelerden, operasyonlardan kaçınmaya çalışmalısınız.

KOVA BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Aralık ayında hayatınızda otorite konumunda bulunan, size emir-akıl veren kişilerle olan iletişiminizde bazı gerginlikler yaşayabilirsiniz. Yurt dışı ilintili işler yapanlar açısından da bu ay son derece hareketli geçiyor olacak. Tüm ay boyunca hayatınızda hareketlilik artarken, kariyeriniz ilintili pek çok kişi veya kurum ile temas etmeniz, iletişim kurmanız gerekebilir. 12 Aralık Dolunay süreci mülkleriniz, aileniz, eviniz ilintili bir konun netleşmesini, karara bağlanmasını sağlama potansiyeline sahip. Ayın ikinci yarısı itibariyle yer değiştirecek olan Venüs nedeni ile harcamalarınız kontrol dışına çıkma ve bütçenizi sarsma şeklinde size negatif etki edebilir. Özellikle Aralık sonunda yaşanacak Güneş Tutulması hedefleriniz, gelirleriniz açısından bir netleşme, sonuçlanma yaşatmadan evvel; beklenti içerisine girerek, bütçenizin üzerinde harcamalar yapmayın. Aralık ayının tamamında sosyal ilişkilerinizi, networkünüzü kullanarak bazı hedeflerinize ulaşmak anlamında gayretlerinizi sürekli kılmanız ve insanlarla iletişim içinde bulunmanız gerekiyor.

BALIK BURCU (Yükselen veya Ay Burcu)

Aralık ayı, yılbaşından evvel hayatınızda değiştirmek istediğiniz bazı alışkanlıklarınız, iyileştirmek istediğiniz konular hakkında adım atmanız açısından size pek çok fırsat sunacak. Üzerinde bir süredir düşündüğünüz konularda özellikle gelir yollarınız ilintili bazı çalışmalara bu ay başlayabilirsiniz. Sizden daha tecrübeli ve fikrine güvendiğiniz büyüklerinize, öğretmenlerinize danışabilir, onların tavsiyeleri ile işe koyulabilirsiniz. 12 Aralık Dolunay’ ı ise yapmak istediğiniz bir girişim için size beklediğiniz fırsatı getiriyor olacak. Ayın ikinci yarısı itibariyle hedefleriniz, arzularınız doğrultusunda atacağınız adımlar açısından gökyüzünün desteğini tam anlamı ile almaya başlayacaksınız. Aralık ayının ikinci yarısı gelirleriniz anlamında da pozitif bir destekleme yaparak bütçenizi rahatlatacak. Ay sonundaki Güneş Tutulması kariyerinizi ciddi anlamda etkileyerek, yeni bir işe başlama, yeni bir teklif alma anlamında potansiyelleri size sunabilir. Önünüzdeki 6 aylık süreç boyunca bu tutulma sayesinde kariyerinizi başka bir seviyeye taşımak için çabanıza paralel gelişen ve çoğalan fırsatlar yakalayacaksınız.

Sevgilerimle

©Hint Astroloğu

30 Kasım 2019

Paylaş