ARALIK 2017 ve TÜRKİYE

Türkiye haritası açısından Aralık ayının en önemli gezegen hareketi Merkür gerilemesi olacak.

Çünkü Merkür, daha önceki aylarda da tıpkı Satürn’ ün yaptığı gibi Türkiye’ nin 7. ve 6. Evleri üzerinde gerileme hareketini gerçekleştirecek.

Bireysel ve ülke haritalarında Satürn, Rahu, Ketu, Jüpiter gibi ağır hareketli gezegenlerin etkileri uzun dönemlere yayılır.

Ancak Merkür, Venüs, Güneş gibi hızlı hareket eden gezegenler, ani ve küçük dokunuşlarla daha tetikleyici enerjileri açığa çıkartırlar ve bir anlamda ağır hareketli gezegenlerin büyük planlarının tamamlanmasına aracılık ederler.

Bu nedenledir ki Hint Astrolojisine göre; Aralık ayında Yay Burcu içerisinde –ki burası Türkiye’ nin dış ülkelerle ilişkilerini gösteren 7. Evidir.- söz birliği yapmışçasına yığılacak olan gezegenler; hali hazırda 7. Ev içerisindeki seyahatine daha uzun müddet devam edecek olan Satürn’ ün büyük planına Aralık ayı itibariyle ciddi katkıda bulunacağa benzemektedirler.

Satürn’ ün 7. Evimize Retro sürecini tamamlayıp geri dönüşünden beri bu konu ile ilgili ayrıntıları geçmiş yazılarımda aktardım. İlgilenenler önceki ayların yazılarını inceleyebilirler.

Merkür’ ün açtığı yoldan Venüs, Güneş ve son olarak da 18 Aralık’ taki Yeni Ay süreci Türkiye’ nin dış ilişkilerini, dış ülkelerle anlaşmazlıklarını, dış ticaretini gösteren bu evine ciddi bir hareketlilik verecek.

Gökyüzünün Yay Burcu içerisindeki yoğunlaşmasına bakacak olursak, Aralık ayında yeni gelişmeler ardı ardına gündemimize düşecek gibi durmakta.

Merkür Yay Burcunda, 7. Evimiz üzerinde 3 Aralık itibariyle gerileme hareketine başlıyor. Ancak elbette etkileri daha önceden başlamış durumda. 10 Aralık tarihine kadar da bu evdeki retrosuna devam edecek. 11 Aralık itibariyle de Akrep Burcuna ve Türkiye’ nin düşmanlarını temsil eden 6. Evine yerleşecek.

10 Aralık tarihine kadar Yay Burcunda ve Türkiye’ nin 7. Evinde devam edecek Merkür retrosu, geçmişten gelen, üzerinde durulmayan, Türkiye’ nin dış ülkelerle ilişki ve ticaretine zarar verecek her türlü iletişimi ortaya dökmeye devam edecek anlamına gelmekte.

Etkinin zararlı işleyeceğine yönelik kanaatim ise Merkür’ ün 11 Aralık itibariyle Akrep Burcuna yani Türkiye’ nin kötücül evlerinden biri olan, düşmanlarını temsil eden 6. Evine dönüş yapacak olmasından kaynaklanıyor.

Yani Aralık ayının ikinci yarısında dış ülkelerle gerilen ilişkilerimiz, sonuçları olan eylemler yaratma potansiyeline sahip.

Merkür’ ün Vedik Astrolojisine göre Türkiye’ nin “Yükselen” yöneticisi konumunda olması nedeni ile retrosu esnasında, tüm toplumun bu konuda yaşanacak olaylara kilitlenme eğilimi göstereceğini de ifade etmekte.

Yay Burcuna, yani Türkiye’ nin yine 7. Evine 16 Aralık itibariyle Güneş’in geçişi ile birlikte ise devlet otoritesinin de yurt dışı ilişkilerimiz ilintili yazılı-sözlü girişimlerde bulunacağını, hükümetin yoğun ve ısrarlı bir şekilde bu mesele üzerinde duracağını da ön görebiliriz.

Diplomasi isteyen hamlelerin Aralık ayında devlet adamları tarafından çok iyi yönetilmesi gerekiyor.

Zira işin ekonomik bacağı da gökyüzünde Eylül itibariyle Türkiye’ nin spekülatif kazançlarını ve ekonomisini gösteren hattı germeye başlayan Ketu/Rahu yerleşimlerine sahip.

Bu hat daha uzunca bir süre , Mart 2019 tarihine kadar, Türkiye’ nin ekonomisi üzerinde keskin bir kılıç gibi dans etmeye devam edecek.

Üstelik 3 Aralık’ ta kayıplar, çıkışlar ve yine yurt dışını gösteren evimizin üzerinde oluşacak Dolunay süreci, bizim için kayıp sayılabilecek gelişmelerin ekonomik anlamda söz konusu olabileceğine işaret etmekte.

Bununla kalmayıp, 18 Aralık Yeni Ay’ ı da yine Yay Burcu, yani 7. Evimiz üzerinde gerçekleşeceği için yurt dışı ilişkilerimiz ve ekonomik dengelerimiz için yeni bir dönemin başlaması da söz konusu olabilir.

Yeni Ay’ ın içerisinde gerçekleşeceği takımyıldız Moola, zorlu dönüşümleri, inatlaşarak ve çoğu zaman vakit kaybederek varılması gereken noktayı bulan enerjilere yatkın bir tabiat sergiler.

Dolayısı ile ülke olarak geçeceğimiz yurt dışı ilişkiler ilintili süreçte gereksiz hamlelerle sonucu kendi adımıza daha da zorlayıcı atmosferlere gebe bırakmamız da son derece olası gözükmekte.

Borsa, Dolar kurları gibi spekülatif kazançları gösteren evimizde ise Aralık ayında Jüpiter-Mars birlikteliği söz konusu olacak.

Bu da ekonomik anlamda kazanç ve kayıpların dengesiz bir enerji bandında seyredeceğine işaret etmekte.

Kazanç elde etmek hırsı ile hamle yapanlar için Aralık ayı hayal kırıklığı yaratabilecek riskli enerjilere sahip. Tabi aynı zamanda finans kuruluşları için pek olumlu etkilerin Aralık ayı içerisinde söz konusu olmayacağını söylemek gerekiyor. Ekonomik verilerin uzunca bir süre Türkiye’ nin başını ağrıtma olasılığı her geçen gün yükselmekte.

Tükam bu ayrıntılar aslında önümüzdeki Şubat ayına kadar konu başlıkları değişiyor olsa da Türkiye açısından, kuruluş anı haritamız Rahu – Ketu aksı içerisinde sıkışan gezegenlerin oluşturduğu Kala Sarpa enerjisi ile kıstırıldığından, çok da farklı bir atmosferin bizler için söz konusu olmayacağına işaret etmekte…

Sevgilerimle,

©Hint Astroloğu

30  Kasım 2017

 

Paylaş