ARALIK 2016 ve TÜRKİYE

Türkiye Aralık 2016’ ya tıpkı Kasım ayında olduğu gibi Rahu ve Ketu enerjilerinin arasında sıkışmış Hint Astrolojisine göre Kala Sarpa Yoga’ nın etkileri ile adım atmakta.

Aralık ayında Ülke üzerinde hakim olacak atmosferin bu nedenle Kasım’ dan çok da farklı olmayacağını belirterek diğer gökyüzü gezegen hareketlerinin etkilerine değinmek istiyorum.

aralik-2016-ve-trSon zamanlarda insanlar üzerinde hakim olan umutsuzluk ve karamsarlık hissi Kova-Aslan Burç ekseninde yerleşen Kala Sarpa Yoga’ nın yansımaları olarak toplum psikolojimizi etkilemekte.

Öncelikle bir önceki aylık yazımda dikkat çektiğim ekonomik olumsuzluklar bu ay da bizler için etkilerini sürdürüyor olacak.

“…..6. ve 11. Evlerin temsilcisi konumdaki bir gezegenin, yani Mars’ ın; içinde faiz oranları, ölüm, borçlar, sigorta kurumları gibi konu başlıklarının olduğu bir noktaya gitmesi; her şeyden evvel ekonomik olarak ani değişimlerin hayatımıza etkisi olabileceğini, piyasalarda bir daralma, sıkıntılı atmosferin yaşanabileceğini göstermekte….” Yazının tamamına “KASIM 2016 ve TÜRKİYE” linkinden ulaşabilirsiniz.

Zira gelir yollarını temsil eden evimizin yöneticisi konumundaki Mars, Türkiye’ nin 8. Evi üzerindeki baskısını 12 Aralık tarihine kadar devam ettirecek.

Mars’ ın transiti ile tetiklenen bu sürecin Venüs Alt Dasa (Dasa: Vedik Astrolojisinde transitler dışında gezegen periyotlarını gösteren sistem.) ile Mart 2017’ ye kadar hayatlarımızda etkili olacağını da söyleyebiliriz.

Alt Dasa periyodunu yaşadığımız Venüs; Türkiye Haritasında spekülatif kazançlar, borsa gibi ekonomik verilerin değerlendirildiği 5. Ev içerisinde ve aynı zamanda kayıplar evinin de yöneticisi olarak ikamet etmekte.

Eylül 2016 sonu itibariyle girdiğimiz bu dönem, Mart 2017’ ye kadar hepimiz için para yönetiminde dikkatli olmamız gerekliliğini hatırlatmakta.

aralik-2016-ve-turkiyeÖzellikle yatırım konularında uzman olmayan kişilerin, piyasalardaki dalgalanmalar, döviz çıkışları, borsa gibi spekülatif kazançlar üzerinden para kazanmaya çalışmaları daha büyük kayıplar yaşamalarına sebebiyet verebilir.

Tabi Venüs’ ün yönettiği ev anlamında gündemimize taşıdığı kadınlar, gençler, çocuklar, eğitim sistemimiz ile ilgili konular da önümüzdeki 4 aylık süreçte yine göz önünde olacağa benzemekte. Venüs’ ün kayıpları temsil eden 12. Ev yöneticisi olması sebebiyle de gündeme taşınan konuların maalesef tatsız haberler niteliğini vurgulamakta.

Ayrıca 12. Ev bizim yurt dışı ilişkilerimizi de kapsadığından, Türkiye açısından önümüzdeki aylarda çok dikkatli bir dış politika yönetimi yapılması gerekliliği de söz konusu. Çünkü Venüs özellikle Aralık aynın neredeyse tamamında, olumlu etkiler vermeyen Türkiye’ nin 8. Evi üzerinden transitini gerçekleştirecek.

Borç stoku, faiz oranları, yabancı hisse senetleri gibi ekonomik anlamda hassas parametrelerin temsilcisi olan 8. Ev’ de Venüs’ ün Aralık ayı boyunca konaklaması, tüm bu konu başlıkları ile ilgili olumsuz süreçlerin tetiklenmesine aracılık edebilir.

Ayrıca ayın 2. Yarısında devlet otoritesi ile yabancı ülkeler arasındaki ilişkilerin gerilme potansiyeli de söz konusu.

Özellikle Merkür Gerilemesi ile birlikte yabancı ülkeler ile aramızda askıya alınan süreçler, bazı anlaşmazlıklar, ticari olumsuzluklar da gündemdeki yerini alabilir. Merkür’ ün ekonomik anlamda hassas dengeler üzerinde seyrettiğimiz şu günlerde Retro hareketi ile ticari hayat açısında da zorlu bir Aralık ayının geçeceğinin sinyallerini vermekte.

Vedik Astrolojisine göre 12 Aralık’ ta Oğlak Burcundan çıkarak Türkiye’ nin 9. Evine geçiş yapacak olan Mars ise Ketu ile kavuşum yapmaya doğru ilerleyecek.

Mars-Ketu birliktelikleri şok edici olayların tetiklenmesinde etkin rol oynarlar.

9. Ev ise Hint Astrolojisinde devlet otoritesinin başını, adalet sitemini, ithalat-ihracatı, dini-muhafazakâr görüşlüleri, akademisyenleri, basın – yayın kuruluşlarını anlatır.

Saydığım kesimlere ait kişilerle ilgili 12 Aralık sonrasında, özellikle de Mars’ ın Ketu ile tam kavuşama geçeceği 26-27 Aralık tarihlerinde, gündeme düşen bombe niteliğinde bir haberle sarsılabiliriz.

Bu kavuşumun denizler ve sıvılarla ilintili Satabisha Takımyıldızında gerçekleşecek olması, temenni etmemekle birlikte, hava koşullarına bağlı olarak deniz kazalarını da tetikleyebilecek bir enerjiyi ortaya çıkartması olası etkileri arasında.

12-13-14 Aralık tarihleri ise gökyüzünde Ay’ ın Boğa Burcundaki yerleşimi ile birlikte Kare Görünüm etkisi harekete geçecek.

Türkiye Haritasının Kala Sarpa kıskacından para evinin yöneticisi konumundaki Ay gezegeni sayesinde kurtulduğu 9-19 Aralık süreci, kötü etkiler vermesiyle bilinen Kare şeklindeki yerleşimle yine riskli bir süreci tetikleme potansiyeline sahip.

Özellikle 14 Aralık’ ta Dolunay enerjisinin de gökyüzünün etkilerini maksimum seviyeye taşıyacağını göz önünde bulundurursak; Türkiye Haritası üzerinde 4-6-9 ve 12. Evler üzerinde gerçekleşecek bu yerleşimin, doğal afetler ve ekonomik bir dalgalanma yaratma açısından tetikleyici olma potansiyeli bulunmakta.

Ayrıca yurt dışı ilişkilerimiz, devlet otoritesi, silahlı güçler ve toprak bütünlüğümüz ile ilgili konular da hassas enerjiler altında sınanma ihtimalinde.

Çok uzun süredir yazılarımda vurgu yaptığım dini/muhafazakâr görüş ile özgür düşünce arasındaki ayrışma, komşularımızla olan ilişkilerimiz, medya yasakları gibi konular ise Aralık ayında da güncelliğini koruyan ülke meselelerimiz arasında yerini alıyor ve daha da uzun müddet almaya devam edecek.

Senenin son ayını huzurla tamamlamanızı dilerim.

Sevgilerimle

©Hint Astroloğu

30 Kasım 2016

 

Paylaş